מעניין מה יאמרו החיידקים על התזונה שלך?

תזונה מותאמת אישית על פי חיידקי המעיים, בבדיקת צואה פשוטה של חברת daytwo.

במשך עשור סבלתי מסוכרת, רמת הסוכר הגבוהה התחילה בהריון ונשארה. ניתנו לי תרופות להורדת סוכר, הייתה לי דיאטנית שנתנה לי תפריט, הייתי ילדה טובה וממושמעת עישתי בדיוק, בדיוק מה שנאמר לי אך הסוכר המשיך לעלות במשך העשור למרות התרופות החזקות. עד שבהריון השלישי נאמר לי שאין מנוס חייביים לחבר אותי למשאבת אינסולין (האיזון הקפדני נועד לשמור על העובר, כיוון שסוכר הוא טרטוגני – רעל הפוגע בעובר).  הייתי מתוסכלת, זה היה לא נוח, מגביל, מצפצף כל פעם שרמת הסוכר לא הייתה מאוזנת ופעם אחת בירידה מהרכבת מישהו נתקל בי בטעות ומשך את הצינורות המחוברות אליי, דיממתי וליבי דימם גם הוא.

hand holding an insuline pump

 יום אחד הגעתי להבנה שבעצם היותי מחוברת למשאבת אינסולין יש בידיי כלי נהדר שמראה לי את רמות הסוכר האישיות שלי בהתאם למה שאני אוכלת ובהתאם להרגשה שלי. לכן החלטתי ללמוד על עצמי ועל הסוכרת הפרטית שלי ובמקביל לחקור את מנגנוני הסוכרת הכלליים ואת התרופות המטפלות בהם, וזאת כדי לעזור לגופי להתמודד עם המחלה. כמדענית מיומנת יכולתי להגיע למידע יקר ערך על מחלת הסוכרת ועל הגישות השונות לטיפול בה. השתתפתי בכנסים מדעיים ורפואיים בנושא הסוכרת בכל רחבי הארץ. כמו כן, סרקתי פרסומים מדעיים ונדרשו לי כמה חודשים של התעמקות כדי להבין איך אוכל לעזור לגופי להתמודד עם המחלה ולאזן את רמות הסוכר, רשמתי כל רכיב שנכנס לי לפה, מכאן הגיתי גם את רעיון המגנטיקה לחיים בריאים.

כמה חודשים לאחר לידתו של בני החלטתי לקפוץ למים וליישם את אשר למדתי על מחלת הסוכרת.  התגייסתי למשימה בנחישות, כל מה שהמשאבה הודיעה לי שמעלה לי את הסוכר הורדתי מהתפריט, כמעט כל הפחמימות הפשוטות ותוך שלושה חודשים רמת הסוכר שלי ירדה במידה ניכרת. אי לכך פניתי שוב לרופא וביקשתי להוריד את כמות התרופות, את זריקות האינסולין. לנוכח בדיקות הדם המשופרות הוא הסכים, אומנם בהשתאות ובספקנות, וביקש לראות אותי לאחר שלושה חודשים. לאחר כמה חודשים ראה הרופא שאני נחושה בדעתי להיגמל מתרופות לסוכרת והסכים להוריד כליל את התרופות ואפילו נתן לי אישור בכתב. הייתי מאושרת, הצלחתי לאזן את רמות הסוכר שלי, באותו יום והבנתי שאם יכולתי למחלת הסוכרת, כל אחד יכול.

elephant on rope

כשהתחלתי לטפל באנשים לפני כארבע שנים, הבנתי שלא כולם כמוני, התפריטים שאני חיה איתם בשלום, לא מתאימים לכל אחד וחיפשתי התאמה אישית עבורם, במיוחד לחולי הסוכרת שבינהם. לא יכולתי להיות אדישה לפירסומים שהגיעו ממכון וייצמן על התאמת התזונה לפי בדיקת הרכב החיידקים בצואה.  חברי קבוצות המחקר של פרופ' ערן סגל, מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית, ושל ד"ר ערן אלינב מהמחלקה לאימונולוגיה, יצרו מערכת המנבאת את עליית רמת הסוכר בדם לפי זני החיידקים הדרים קבע במעי.

החלטתי להתנסות זאת בעצמי, הגיעה ערכה מאד ידידותית לאיסוף הצואה, מילאתי את השאלון האינטרנטי בחווית משתמש מדהימה, ולאחר חודש קיבלתי תוצאות. הייתי בשוק! המומה! כל אשר חקרתי, מיפיתי את התזונה עם משאבת האינסולין התברר כנכון אחד לאחד, אני לא יכולה לאכול לחם ודגנים ובוודאי ללא גלוטן. רגע אז זה טוב או לא טוב? שאלתי את עצמי ואז כשההלם שכך הבנתי שככל הנראה אילפתי את חיידקי , ללא גלוטן, ללא פחמימות פשוטות או מורכבות, הנה תראו בעצמכם, סלט ירקות עם קינואה, קצת חמוציות ובטטה מומלץ להמנע.

daytwo קינואה

אפליקציה קלה לתפעול, תמונת מסך daytwo, תפריט אישי

מצאתי לכך תימוכין בדברי פרופ׳ ערן סגל בראיון עם סמדר רייספלד, לעיתון הארץ: "לאורך כל החיים", אומר סגל, "התזונה היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על אוכלוסיית החיידקים. בניסוי הגדול שלנו מצאנו, שכאשר שינינו למשתתפים את התפריט, חל שינוי בהרכב המיקרוביום שלהם. זה אומר שהחיידקים משפיעים על תגובות הגוף שלנו למזון, אבל גם מושפעים ממנו. האינטראקציות בין החיידקים, התזונה והגוף האנושי הן רב־כיווניות".

שמחתי לראות שיש לי זנים רבים של חיידקים , אני מתכוונת לשמור עליהם ולהמנע ככל האפשר משימוש באנטיביוטיקה, בתרופות המשנות את המאזן החומציות במעי ועוד.

under the microscope, bacteria

ואני מתכוונת להמשיך להעשיר אותם במזונות מותססים ,בפרהביוטיקה ולהמעיט ככל האפשר במזונות מעובדים (מתכונים רבותיי מתכונים).

fermented food collection

מי שעוקב אחריי מכיר את החטיף הבריא שהרכבתי בננה עם טחינה וגריסי קקאו אבל שומו שמים בהתחלה נבהלתי שבננה אצלי קיבלה ציון נמוך, אך כשהרכבתי את כל המנה הוספתי טחינה וגריסי קקאו, הציון עלה. מה שמזכיר אכן את האינדקס הגליקמי אבל הפעם, החיידקים שלי גילו לי בסוד שהדרך שלי נכונה.

daytwo בננה

תמונת מסך daytwo, תפריט אישי.

החיסרון מרכזי בבדיקה, (שציפור קטנה לחשה לי שבמכון וייצמן במעבדת החוקרים ,עובדים על כך במרץ)  שבשלב זה ההמלצות אינן מתחשבות ברגישויות ובאלרגיות למזון (לקטוז ועוד). מוצרי חלב וארוחות חלביות הופיעו אצלי בניקוד גבוה, למרות שאני רגישה ללקטוז וחייבת הימנעות מהם (על בדיקות לאי סבילות למזון בכתבה הבאה). בכל זאת, החלטתי לחזור קצת לגבינה צהובה שבה כמות הלקטוז מועטה. האפליקציה מאפשרת שליטה בתזונה עם הרבה שילובים, ארוחות של ארומה מוזנות בתפריטים וזה כיף גדול (למרות שלי רק סלט חלומי וארוחת הבוקר ללא הלחם עובר בציון גבוה). חיסרון נוסף שאם מאכלים כמו פיצה, בורקס וגלידה יוצאים מותרים בניקוד גבוה, עדיין אסור לשכוח את מגבלת הרכיבים התזונתיים והחומרים המעבדים והמשמרים הנמצאים במזון המהיר והתעשייתי ולהקפיד לאכול תזונה  שאינה מעובדת ומשומרת.

לסיכום, היום שאחרי הבדיקה (daytwo- היום השני), הוא אכן יום המעורר תקווה להתאמה אישית של רמות הסוכר, לפי דברי החיידקים האישיים שלך ובלי עבודה קשה. פרטים נוספים על הבדיקה והנחה תוכלו לקבל אצלי ,אנא צרו קשר: 0508520296 liatedry@gmail.com

על החתום: ד״ר ליאת אדרי www.drliatedry.co.il.

קרדיט לתמונות: depositphotos

ד״ר ליאת אדרי
אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית. אני מרצה על בריאות ממגוון היבטים מדעיים, לשם פיתוח מודעות להתנהלות בריאה המשלבת תזונה, מדעי המוח, מדעי הרפואה, מדעי ההתנהגות ובודהיזם. מנהלת מחקרים קלינים ברפואה משלימה ועושה דיקור סיני כשצריך. לצד הידע הרב והמגוון, יש לי יכולת ונסיון רב בהנגשת שפה מדעית גבוהה בקיצור מדעי החיים הבריאים.