מעלימים מס ומשתמשים ברשת? אתם על הכוונת של רשות המיסים

בחורה עם מחשב נייד

 

כיום אחת הדרכים העיקריות להשיג באמצעותן לקוחות היא פרסום ברשתות החברתיות. בעלי עסקים רבים מעלים סיפורים ותמונות של לקוחות מרוצים ועבודות שבוצעו על ידם, בתקווה שהללו ימשכו אל פתח עסקם לקוחות נוספים. אבל לא רק לקוחות פוטנציאליים מתעניינים במה שאתם מפרסמים בפייסבוק /יוטיוב / אתר שלכם. תתפלאו, אבל גם החוקרים של רשות המסים יכולים להביע עניין בכך.

רשות המיסים יכולה להחליט אחת לתקופה על חתך רוחבי של עסקים שבהם היא רוצה לבצע ביקורות מס הכנסה. במקרה כזה, היא יכולה להחליט על ביקורת אזורית לפי פרמטר גיאוגרפי או על בדיקה ברשתות חברתיות של עסקים מחתך זה ובחירת עסקים שהצלבת נתוניהם ברשת עם דוחות המס מעלה חשד להעלמת מס.

במקרה של ביקורת מס, בו החוקרים יכולים לשאול על אותה לקוחה שהחמיאה על הקיר בפייסבוק או השתמשתם בתמונתה לאינסטגרם שלכם, כדאי שתוכלו להראות חשבונית עבור העסקה שבוצעה, שכן עבירת מס זו היא עבירה פלילית שעלולה להסתיים בקנס כספי גבוה ובעד 7 שנות מאסר.

משתמשים בביט ודומותיה לקבל תשלום? רשות המיסים עשויה לבקש מהבנק מידע עליכם

אפליקציות התשלום של הבנקים כדוגמת ביט, פפר פיי ופייבוקס נועדו להיות תחליף לתשלום במזומן לאחר כניסת חוק הגבלת השימוש במזומן. באופן אירוני הן יצרו הזדמנות למעלימי המס ומלביני ההון שכן העברות כספים שנעשות דרך האפליקציה לא מתועדות, ובעלי עסקים שמעוניינים להסתכן בהעלמת מס, יכולים להסתיר הכנסות של אלפי שקלים כך.

מכיוון שהבנקים מחוייבים לדווח על הלבנות הון, רשות המיסים אליהם בבקשה לקבל רשומות של משתמשים כבדים באפליקציות אלו, ופועלת על מנת ליצור רגולציות שימנעו מאפליקציות אלו להוות אפיק הלבנת הון. חשוב לציין כי אין מניעה מקבלת תשלום באפליקציות אלו, אך יש להפיק בעדן חשבונית ולתעדן בספרי העסק. במקרה בו מתבצעות הפקת החשבונית והתיעוד זו העלמת מס.

מה עושים במקרה של ביקורת מס הכנסה בהפתעה

אם אתם יודעים שלא דיווחתם על כל עסקה שבצעתם, הדבר הראשון הוא ליצור קשר עם עורך דין מיסים על מנת לקבל תדריך ראשוני ובמידת האפשר גם את נוכחותו במקום.

אל תנסו להעלים או למחוק מידע. לחוקרי היחידה יש אפשרות לשחזר מסמכים מהמחשב והפלאפון שלכם. המידע שתמסרו בשלב זה ישמש לאורך החקירה שלכם ולכן אל תשקרו מחד ואל תנדבו מידע מאידך. תעדו גם כן את הנאמר והמתרחש, ועברו על הדוח של החוקרים ובקשו תיקונים במידה וצריך.

משרד עו"ד שגיב בלזר ושות'
משרד שגיב בלזר ושות' הוא משרד בוטיק מוביל העוסק בתחומי מיסים ומקרקעין. ראשי המשרד היו מנהלים ברשות המיסים ואת השילוב בין ידע כעורכי דין, רואי חשבון ונוטריון