מעגל החיים

בחורה עם מחשב נייד

התפצלנו. צהרי יום שישי חורפי שטוף שמש קייצית, אני נוסעת עם הבנות לברית מילה לכבוד לידתה של בת דודתי ובן זוגי היקר נוסע ללוויה בקיבוץ.

אנחנו נכנסות לאולם, המוסיקה צוהלת לקראתנו, הברבורים באגם שנשקף מבעד לחלון מעולם לא היו לבנים ויפים יותר, על השולחנות בלונים בצורת לב, כולם מחייכים ומתנשקים סביבי, אני שם אבל בעצם אני לא. המחשבה עליו, על האיש הצעיר מידי שבעלי היקר נסע ללוות במסעו האחרון, על האשה שהשאיר כאן ושלושת הילדים הקטנים, שהגדול מבינהם אפילו לגיל מצוות טרם הגיע.

אני חושבת עליו, על מעגל החיים, שהלוואי ובעלי היה נוסע ללוויה של מישהו שזכה למות בשיבה טובה, בגיל מופלג, לאחר שהספיק לחלום, להגשים, לחיות. זה מה שאמור להיות מעגל החיים לא?, הזקנים הולכים מאיתנו בשיבה טובה ותינוקות חדשים באים אלינו… לפעמים הוא אכזרי המעגל הזה, ולאחרונה נראה שהוא החליט להיות אכזרי במיוחד, ללא רחמים, אחד אחרי השנייה נקטפים לנו צעירים ופתאום נדמה לי שהסרטן הזה נמצא בכל מקום, אכזרי, לא מתחשב, לא מרחם, בא וקוטף אותם.

ערב. אנחנו נפגשים, ארוחת שבת משפחתית, מפה לבנה, שולחן ערוך, אוכל חגיגי. אני לא שואלת, אני לא מסוגלת עוד לשמוע את התיאורים, על בית הקברות היפה בקיבוץ, על האשה הצעירה שטומנת ברגבי האדמה בנוף מרהיב של שדות, מטעים ועצים מוריקים את בן זוגה, את שותפה לחיים, את אבי ילדיהם הקטנטנים, על ההספדים, השירים, המנגינות שלבטח היו שם ושמאז ילדותי העצימו בעייני את חוויית הקבורה בקיבוצים והפכו אותה לטראגית ואלגנטית במלוא כבודה. אני לא שואלת כי אני הרי יודעת, הלא רק לפני זמן קצר ליוויתי חברה טובה שקברה בסניורם דומה את אחיה הצעיר שזכה להכיר את ילדו הראשון פחות משנה אחת מאז נולד…

אני לא שואלת. אני רק מזכירה לי שוב ושוב שלעולם לא אתן למשפט שמלווה אותי ומתווה את דרכי – "החיים זה עכשיו" להפוך לקלישאה. אני מזכירה לי להתענג על הארוחה המשפחתית, לאכול כי אוכל מענג ולא כי צריך, ליהנות מהדברים הקטנים, כי הלא הם שעושים לנו את החיים גדולים.

יעל זוהר - UNSTOPPABLE
אני עוברת דרך החיים בכל הכוח ולא נותנת להם לעבור דרכי, אמא לשלושה בני נוער, אשת קריירה, עצמאית בתחום הפקת אירועים בחברה שלי - http://www.zoharevents.com/, אוהבת ליהנות ממה שהחיים מציעים לנו ומגשימה את החלום של לשלב בין קריירה לאימהות. אני בלתי ניתנת לעצירה ומרצה על זה.