"מעברים" תערוכת ציורים מיוחדת

"מעברים" תערוכת ציורים המציגה את המעברים והתחנות השונות בחייה של הציירת והמשוררת בטין אמיר, בת ה-81.

בחורה עם מחשב נייד
  1. אמא אדמה- בטין אמיר 

תערוכת ציורים של המשוררת והציירת  בטין אמיר, בת ה- "81 ,הנושאת את השם "מעברים"תפתח ביום ראשון  21 לחודש "בבית דיור מוגן עד120 ברמת החייל תל אביב ".

 

  1. התערוכה כשמה, מציגה את המעברים והתחנות השונות בחייה של הציירת81. המסכמת כחמישים שנות יצירה והיא למעשה רטרוספקטיבה המשקפת את חיי האמנית דרך הציור.

בתערוכה יוצגו עבודות המשקפות את המעברים שחוותה כאישה, משנות העשרים לחייה ועד הגיעה לגבורות, דרך חוויות אישיות אינטימיות וחוויות לאומיות טראומטיות. לבטין

אני והאחר שבי- בטין אמיר

אישיות אנרגטית ובולטת, החווה בעוצמה ובאינטנסיביות את החיים. תווי אופי הבאים לידי ביטוי בצבעים החזקים בהם בוחרת להשתמש בכל יצירה. כדבריה "אהבת החיים היא המוטיב המזין אותה ואת יצירתה". התערוכה בנויה מסדרת ציורים בשמן ובגואש על בד קנבס, וסדרת תמונות שצילמה וערכה בטין, בנושא "מלחמת לבנון" ו"תקופת האישה".

בת, אחות, אישה, אשת איש,אם , נשיות, מלחמה, רצח – כל הנושאים הללו, השפיעו על חייה, ניכרים ביצירותיה והמתבונן יכול לזהות את החוויה. התקופות הסוערות והחוויות הקשות זוכות לצבעים חזקים, בעיקר אדום ושחור, צבעי יסוד המבטאים מצב רגשי קיצוני ומסמלים חיים ומוות. בתקופות הללו יש תנועה ודינמיות בציור. בתקופות הפחות סוערות הצבעים הם גוונים של כחול-תכלת או חום וירוק, התמונות דקורטיביות וסטטיות. נשיותה ומיניותה מוצאות את ביטויין בצבעים אדום וורוד, הקומפוזיציה מופשטת ומתוכה מגיח הדימוי. אדום – צבע עם עוצמה, ורוד – צבע רך, שוב דיסוננס, שוב ניגודים המצליחים להיות יחד, זה לצד זה הן ביצירה והן בחייה.

בטין עוסקת בנושאים פרטיים ובנושאים כלליים באמצעות יצירות עשירות בתכנים ובצבעים המגלות עולם אישי מורכב בו משתלבים הפכים וניגודים זה בזה. עבודותיה עוצמתיות, רבגוניות ומרגשות.

אודות בטין אמיר

המשוררת והציירת בטין אמיר, בת 81, היא אלמנתו של הסופר אהרון אמיר, חתן פרס ישראל. אמיר, אשר נולדה בביירות ועלתה ארצה בשנת 1950, למדה בבית הספר לציור ופיסול א. מרגושילסקי,  וכן למדה הדפס ותראפיה באמנות. אמיר עבדה בפאריס אצל הצייר פרדריק דלאנלאד, ואצרה תערוכות לאמנים מובילים, כגון  מנשה קדישמן, חיים טופול,  איוון שוובל, יעקב פינס ועוד. ציוריה הוצגו ב 27- תערוכות בארץ ובעולם ומתנוססים על קירות המוזיאון לאמנות מודרנית בפריס ובאוספים פרטיים בישראל, צרפת, ארה”ב, שווייץ, גרמניה, קנדה ותורכיה.

התערוכה תתקיים בימים ראשון וחמישי, בין השעות 13:00-15:00

באולם "ספיר"-בית הדיור המוגן "עד 120"- רחוב ראול ולנברג 32, רמת החייל

חוה ברק
עיתונאית, עוסקת בתקשורת כתובה ואלקטרונית,בעבר בהווה, ומקווה גם אינשללה בעתיד