מספר יתרונות עיקריים וחשובים של בית אבות על פני מטפל זר שאתם חייבים לדעת!

בשנים האחרונים יותר ויותר אנשים מתחבטים בשאלה החשובה האם לבחור בבית אבות או מטפל זר לטיפול בהורינו המזדקנים. כמו בכל דבר שאנחנו מתלבטים ישנם יתרונות וחסרונות. הרבה פעמים ההתלבטות כה קשה שאנחנו נוטים לפנות למקורות או להתייעץ עם אנשים שאינם בקיאים או אינם מקצועיים מספיק בכדי לעזור לנו בבחירה.

בכתבה זו אנסה לעשות סדר ביתרונות ובחסרונות ולהדגיש כמה דברים עקרוניים שכל אחד חייב לדעת לפני שמתקבלת החלטה שתתאים לצרכיהם של יקירכם.

סביבה תומכת ומסגרת חברתית היא דבר חשוב לכל אדם ובכל גיל, בפרט כאשר מדובר באוכלוסייה של קשישים, שכן הם כמו שכבות גיל שונות זקוקים לחברה, טיפול, יחס, השגחה. בשונה משכבות גיל אחרות אוכלוסיית הקשישים מתמודדת עם קשיים רבים מעבר להזדקנות הטבעית והמחלות השונות כגון: איבוד בני זוגם, חברים ומכרים. דברים אלו ממחישים לנו בצורה חשובה כי יש צורך רב במסגרת חברתית שבה יוכל הקשיש למצוא את עצמו ולגרום להיות חלק אינטגרלי מהחברה.

כאשר שוכרים מטפל זר, אנו בעצם משאירים את יקירינו בסביבתם המוכרת ואינם צריכים להסתגל למקום חדש שזה מעולה אך ישנם מספר רב של פעמים שהקשישים נמצאים פיזית בסביבה המוכרת אך הם אינם מוקף בבני זוגם, חברים ולפעמים גם מכרים ובעצם אורח חייהם השתנו. עובד זר אומנם יכול להיות מטפל צמוד מעולה אך הוא אינו יכול להוות סביבה שלמה של גירויים רוחניים, תרבותיים ואינטלקטואלים לקשיש.

OLD2

לעומת זאת בבית אבות יש מסגרת חברתית ותרבותית מגוונת שבה יכול הקשיש להשתלב ולהרגיש שייך. כיום בתי האבות שונים מאוד מהמוסדות של פעם והם משלבים בתוכם הרבה מרכיבים שלא נופלים מבתי מלון ובתי חולים פרטיים. בנוסף לחדרים ברמה גבוהה, מזון איכותי וטיפולים צמודים, בתי אבות מחזיקים בצוותים מהטובים בתחומם. בשונה מהעבר כיום בנוסף לפיקוח וסיעוד נפשי ולמסגרת חברתית רוב בתי האבות מפעילים פעילויות חברתיות שונות ומגוונות.

בבתי האבות תמצאו מכשור רפואי מהחדישים בתחומם בנוסף לצוות רפואי צמוד שלא לדבר על איכות מזון ברמה קולינארית, בניגוד למטפל זר שאינו יכול להעניק סיוע רפואי וסיעודי ליקירינו בשעת הצורך. כיום תוכלו למצוא המלצות והכוונה מגורמים מקצועיים לגבי איכות בית האבות בשונה ממטפל זר שהידע רפואי שלו מוגבל ואף לפעמים אינו קיים. רוב בתי האבות מחזיקים צוות רפואי 24 שעות ביממה וחלקם מחזיקים אגפים סיעודיים מיוחדים שיכולים לקלוט את הקשיש בתוך מסגרת בית האבות ולדאוג לו לכל צרכיו הסיעודיים, רפואיים וחברתיים.

OLD 1

בנוסף צריך לקחת בחשבון שלמטפל זר יש חיים אישים מלבד הדאגה שלנו ליקירינו יש צורך לדאוג למטפל הזר אם זו ברמה האישית או ברמה בירוקרטית. צריך לקחת בחשבון כי גם מטפל זר צריך חופש ולכן הרבה פעמים יש צורך בהוצאות כספיות נוספות בכדי לדאוג ליקירנו למטפל מחליף.

כאשר אנו מחפשים את הפתרון הטוב ביותר ליקירינו אנחנו  צריכים לחשוב על כל הדברים שהיינו מחפשים בשבילנו. כל אחד היה רוצה לחיות בסביבה חברתית תומכת ופעילה, אם נוסיף לזה שירות אישי ואכפתי עם שירות רפואי צמוד שיכול להציל חיים במקרה חירום, אז התשובה אמורה להיות די ברורה.