מסע השרדות – קניות ערב חג

קצת לפני החג – צריך להתכונן. כו-לם כבר בשיא ההכנות ואני…כמעט כלום. אחרי דיאלוג קצת לא סימפטי מחליטים שהשנה אצל בת דודה שלו נועה והמשפחה – הכי טעים , הכי נעים והכי קצר. אני בודקת כמה נוכחים ומה אני צריכה להכין….ואפשר לצאת לאתגר.

בחורה עם מחשב נייד

כמו שאת התשבצים או מסעות החידה של חמיצר אני לא מצליחה לפתור אף פעם – ככה אני ביחסי עם השופרסל לפני פסח. אני מנסה להכנס לקנות רק חלב וגבינה כי נגמר לי ונחיל אנשים עם עגלות מלאות מזון ושאר אביזרים ותמיד אני שומעת מהקופה הראשית: אלכס, לך תביא עגלות מבחוץ – חסר בתוך החנות…או שאני רואה אנשים במצב "מעקב" מי משחרר עגלה ליד הקופה. תהליך בלתי ברור לגמרי. ממש ריאלטי. "השרדות קניות בערב חג". על הפרס עוד לא חשבתי.
הרי בערך אותה כמות אנשים נשארת במדינה, בהערכה גסה – חלק נוסעים אבל חלק גם באים, אז אני לארג'ית ומעריכה שפחות או יותר מתמטית אנחנו אותו דבר. במסגרת היותי אדם מאמין בריבונו ובבני אדם באופן כללי – אנחנו הרי פחות או יותר אוכלים אותה כמות של אוכל. אולי קצת יותר. בחגים , במסגרת המסורת נהוג להעלות 1-2 ק"ג, אחרת איך נדע שחגגנו באמת? אז אם באמת אנחנו אוכלים אותה כמות של אוכל (זה בסדר שיש אורחים כי את האוכל שלהם הם אוכלים בבית אחר, אבל זו עדיין כמות האוכל שלהם..) – אז תסבירו לי איך ולמה אנחנו יוצאים למסע השרדות של קניות  כל שנה בערב חג.
זה הרי כמעט בלתי אפשרי לשרוד את מסע הקניות. כמעט כמו שדה תעופה אפשר להחליף חוויות, לפגוש שכנים, להחליף מתכונים, להספיק לריב "הייתי קודם בתור לקופה.." , "יש לי רק שני דברים" – "תעשה לי טובה…." הלקסיקון ידוע לכולם וגם התשובות….
בגבינות – המדף חצי ריק, טוב – נותנת הסבר "ותיקת המקרר"….יש עכשיו מבצע של גבינת…וחלב ….- אז בטח שיהיה חסר, הם שומרים את זה לאחרי החג שאז אפשר להעלות מחירים חזרה. מודה, פירוש רש"י  בשבילי, ואני רציתי רק חלב וגבינה…אבוד לי. כן מבצע – לא מבצע , הלך עליי, אני רואה כבר את התסריט של "איך את רוצה שאני אשתה קפה? בלי חלב? איך אני אעשה קורנפלקס – בלי חלב? וכל המקהלה עם הפזמון הידוע – ואני צורחת על כולם, על סף התמוטטות עצבים : שיילך מישהו אחר לקניות, יחפש את מה שצריך, יחכה בתור ויחזור הבייתה רגוע, עם המוצרים. היום – זה האתגר שלכם – על הפרס….אני אחשוב בינתיים. אבל כמו בהשרדות אני  מבטיחה חסינות מהקניות אחרי החג.
נכנסים לחדר, עושים קומבינות, אני אלך…לא- תלך היום ואני אחרי החג….חוג לחשבונאות שלב ג'. עושים חשבון למי יותר חשובה החסינות בשלב הזה, מי רוצה לשחרר את עצמו מקניות אחרי החג או שכולם חושבים  שהאחר יישכח את זה עד אחרי החג. אף אחד לא יודע שמקניות "ישחרר רק המוות…"…. 🙂
טוב, הצדיקה שלי מתנדבת . אני מסתכלת בתמהון כי אף אחד לא ממש ידוע בהתנדבות בבית הזה.  לא עושים כאן ועידת חקירה, יש מתנדבים? אני מגייסת. לא ממש ראיתי שבתוך הויכוחים והדיאלוגים היה גם טלפון לחברה שלה שהיא במקרה שכנה ובדיקה אם הם צריכים משהו בהשלמת קניות , ובצורה לגמרי לא אקראית מתברר שכן. מכניסים אותה איכשהו לקומבינה – והנה אצלי כבר פטורים  מהקניות. אני אמורה לא לדעת שעכשיו אף אחד לא יוצא לקניות, נותנת כסף ומשלחת את הצדיקה המתנדבת לקניות.
כמו תמיד , בהשרדות יש מכשולים על הדרך ובדרך כלל אף אחד לא לוקח אותם בחשבון. באמת, אף אחד לא לקח בחשבון שחברה שלי התקשרה לאחל חג שמח וסיפרה לי על הגיהנום בקניות. כן כן, מוכר – אני אומרת….שלחתי כבר לעשות השלמות, מעניין היא אומרת – לא פגשתי אותה על הדרך ויש רק דרך אחת…..
היא חוזרת והגבינה איתה מחנות אחרת. אני לא שואלת איך ולמה – מקדימה רפואה למכה. פגשתי אותה על הדרך היא אומרת …..אני לא מגיבה, מבחינתי הכל בסדר – העיקר שעברה את ההשרדות, אימצה את החסינות ובא השקט מבחינתי.
בכל זאת אני מתעקשת ורואה אתגר ומנסה להבין: הרי כמות האוכל היא פחות או יותר אותה כמות גם אם היא מחולקת מבחינת מנות אחרת, אז מה לעזאזל קרה? הילודה עלתה בצורה דרסטית בשבוע האחרון? הודיעו (ואני לא שמעתי) שעומדת לפרוץ מלחמה…נא לאגור מזון?  מה בדיוק קרה? למה תמיד בערב חג ראשי (אלה הגדולים) – מתקיים לו מסע השרדות עם ים של מכשולים.
למה זה קורה? פתאום התחלנו לבשל כמויות יותר גדולות – שיהיה לשנה הבאה? שכחנו שגם מחר אנחנו נאכל בערך את אותה כמות שאנחנו אוכלים כמו כל שנה? צהרים אוכלים כמו צהרים בדרך כלל….אולי סוג שונה אבל אותה כמו….אז תגידו לי, מה פה קורה כאן שזה מרגיש במסע השרדות??