מסע בארון הבגדים היהודי

בחורה עם מחשב נייד

השבוע ערכנו סיור מיוחד בתערוכה "ארון הבגדים היהודי" במוזיאון ישראל בירושלים, שתפתח לקהל ביום שלישי.

בתל אביב נבנים בימים אלו מסלולי התצוגות אשר יחשפו השבוע אילו מלבושים תכננו לשנת 2014 מעצבי ארון הבגדים היהודי המודרני ב״ארץ תל אביב״. גם העיתונות הארצית גדושה בסיפורי יח"צנות נוטפי אגו ורכילות של מפיקים וקבלנים המפארים את פועלם.

בירושלים עסוק צוות ההקמה של מוזיאון ישראל, בפיקוחן של האוצרת הראשית באגף לאומנות ותרבות יהודית, דייזי רקח ג׳יברה ואוצרת התערוכה אפרת אסף-שפירא, בהכנות אחרונות לפתיחת התערוכה המרתקת "שפת הלבוש: ארון הבגדים היהודי" שתפתח כאן ביום שלישי הקרוב.

P10507182

אנחנו ביקרנו לפני הפתיחה באולמות התערוכה הרחבים ופגשנו את העוסקים במלאכה, האוצרות, אנשי ההקמה וגם את ג׳קי שמש מעצב התאורה, חבר נעורים תל אביבי שלנו שחי כיום בלונדון. שמחנו לראות את ההתלהבות וההנאה של מארגני התערוכה, שחולקים תשוקה אמיתית לבגדים ואומנות.

התערוכה היא פרי מחקר שנמשך שנים רבות, מעין "מרוץ העברת לפיד" מוזיאלי בו השתתתפו אוצרות התערוכה, יועצות אקדמיות, עורכת הספר ד"ר אסתר יוהס, העורכת-שותפה לספר ואוצרת בכירה באגף לאמנות ותרבות יהודית נועם ברעם בן יוסף, מעצבת התערוכה לילך שטיאט, והיועצת לעיצוב שסייעה בהעמדת התערוכה עליה בן-עמי .

הפרויקט המתעד את ההיסטוריה של הלבוש נולד בחזון שאפתני של האוצרת העכשווית דייזי רקח-ג׳יברה , וכולל את התערוכה המרשימה הזו וגם ספר מחקר השוואתי המגולל את סיפור ארון הבגדים היהודי מהמאה התשע עשרה למאה העשרים על בסיס האוסף הייחודי והחשוב השמור במחסני המוזיאון.

P10507271

אוסף הלבוש של המוזיאון המכיל כ-10,000 פריטים אשר לוקטו כמפעל הצלה עוד בתחילת המאה העשרים על ידי בית הספר לאמנות בצלאל. האוסף הועבר למוזיאון ב-1965 כאשר הוקמה המחלקה לאתנוגרפיה בראשות אביבה מילר לנצט שראתה שליחות מיוחדת בהצלת הלבוש והתרבות החומרית שהביאו עימם עולים יהודים מארצות העולם השונות. אנחנו שמחנו לגלות הרבה פריטים שהגיעו לאוסף מסמרקנד והזכירו לנו את מעילי החג שלבשו במשפחתנו.

בתערוכה החדשה ייחשפו לראשונה פרטי לבוש נבחרים מתוך האוסף, אשר עד כה מעולם לא הוצגו כחטיבה אחת אלא פוצלו והוצגו בתערוכות מצומצמות על פי ארצות המוצא. התערוכה בנויה באופן נושאי, כדי להאיר באור חדש את ההקשרים הבין-תרבותיים, את עושר הטקסטילים, את מגוון הסגנונות, הרקמות, הצבעים וההשפעות המקומיות והגלובליות על דרך לבושם ומנהגיהם של היהודים.

P10507301

בשיחה עם האוצרת אפרת אסף-שפירא היא מספרת שהבגדים בתערוכה לא מביעים רק אסתטיקה יהודית מובהקת, אלא מתקשרים לעיתים קרובות לסגנון הרווח בחברה בה נלבשו. לכן התערוכה מציגה מבט ייחודי על ההיסטוריה של האופנה באופן גלובלי ואוניברסלי, ומציעה אמירה אסתטית חשובה על הלבוש העולמי באופן כללי. כמו כן ראינו בתערוכה פריטים מרהיבים מארצות אסיה ואפריקה שלא נראים לעיתים קרובות במוזיאונים של אופנה הממוקדים בהיסטוריה אירופאית או מערבית. ההשפעות הסגנוניות והאופנתיות בין מזרח ומערב גם ניכרות בבגדים המוצגים ומעידים על הפתיחות התרבותית של החברה היהודית ברחבי העולם. הצבעים העזים מסמרקנד, הרקמות המעודנות מאירן, העיטורים היווניים והאריגה הטורקית מעניקים הצצה למיטב עולם האופנה העולמי של מאתיים השנים האחרונות.

P10507371

כשיצאנו מהתערוכה אל אוויר הלילה הירושלמי הקריר חשבנו שבין כל מה שמצפה לנו בשבוע האופנה המתקרב, האוסף המרשים של בגדי העבר מעורר השראה והערכה ושווה ביקור מיוחד.

צילומים: אילנה אפרתי ואור רוזנבוים, 2014.