מסור שרשרת – כלי עבודה חשוב בארגז כלי הגינון

מסור שרשרת

מסור שרשרת הוא ביטוי שעושה מעט עוול לכלי העבודה שעומד מאחוריו, בעיקר לאור הקישור שלו לאותו כלי עבודה מיושן הנקרא מסור, והשילוב שלו עם המילה שרשרת, כשאף אחת מצמד המילים הללו, אינו מצביע כהוא זה על עוצמתו של מסור שרשרת, ולא פחות מכך גם על פוטנציאל ההרס שלו. מסור חשמלי הוא כלי רב עוצמה, המשמש לחיתוך עצים, ענפים ושיחים, והעבודה איתו חייבת להתבצע בצורה מאוד זהירה, על פי כללי זהירות מוגדרים היטב, ובראשם חבישת משקפי מגן, כפפות עבודה, נעלי עבודה גבוהות וכמובן הקפדה על כך שאף אחד אינו עומד בטווח הסכנה פרט לאדם העובד עם המסור.

כיצד פועל מסור שרשרת?

מסור שרשרת הוא כלי המבוסס על מנגנון מאוד פשוט, אך גם מאוד יעיל. המסור מבוסס על מסגרת אליפטית בצורת טיפה אופקית, שבצד אחד שלה מותקן מנוע סיבובי רב עוצמה. שרשרת חוליות, בדומה לשרשרת שכולנו מכירים מהאופניים שלנו, מקיפה את המנוע החשמלי ונמתחת לכל אורך המסגרת מצידה החיצוני. כאשר המנוע מסתובב, הוא מושך איתו את השרשרת, וזו נעה בצורה סיבובית מהירה סביב המסגרת האליפטית. במצב זה, כל נגיעה של השרשרת עם חפץ כלשהו, תגרום לחיתוך של החפץ. למעשה, השימוש במסגרת מתכתית פשוטה כמסור בעל כושר חיתוך, מתאפשר באמצעות התנועה המהירה מאוד של השרשרת.

הפעלת המנוע מבוססת על מנגנונים שונים, שכל אחד מהם מציע יתרונות וחסרונות שונים. מסור שרשרת בנזין הוא מסור הפועל על מנוע בנזין, ועל כן יש לדאוג לאספקת בנזין רציפה בכל עת. פרט לכך, אחד המאפיינים הבולטים של מסור עצים בנזין הוא רעש הפעולה שלו, שנובע בעיקר מעבודת המנוע. לצד זאת, ישנם גם מסורי שרשרת חשמליים, המבוססים בעיקר על סוללות נטענות.

כיצד יש לעבוד עם מסור שרשרת?

כאמור, מסור שרשרת יכול לשמש לשורה של משימות גינון אינטנסיביות, ובעיקר חיתוך, חטיבה וגיזום עצים ושיחים. המונחים מסור גיזום עצים או מסור עצים בנזין, מתייחסים שניהם למסור שרשרת סטנדרטי, אך נובעים מהמטרות העיקריות שלשמן משמש המסור. בעבודה עם מסור שרשרת יש להקפיד מאוד על כללי בטיחות, שמפורט לעיל, אך לא פחות מכך, יש להקפיד על שיטת עבודה נכונה, איטית ומדורגת. כל פעולה חדה ופתאומית עם המסור עלולה להוביל לתוצאות קשות, החל מהרס של העץ אותו אנו גוזמים וכלה בניתוק האחיזה שלנו במסור, ואובדן שליטה עליו.

בהתאם לכך, כאשר אתם עושים שימוש במסור שרשרת, אתם רוצים לעשות את הכל בצורה מדורגת, ולהקפיד על כך שאתם עצמכם לא מפעילים כוח, אלא משאירים למסור לעשות את כל העבודה. תפקידם למעשה הוא רק להניח את המסור במיקום הנכון ולתת לו לעשות את פעולתו. בהתאם לכך, כאשר אתם מתחילים את העבודה עם מסור שרשרת, הפעילו אותו במלוא התפוקה, ורק לאחר מכן הניחו אותו על גזע העץ. בתחילה, געו בעץ בצורה עדינה, על מנת ליצור חריץ קטן שימקד את שרשרת המסור ולא יאפשר לה לברוח לכל הכיוונים. לאחר מכן, תוכלו להפעיל מעט כוח כדי לדחוף את המסור לכיוון הניסור. שימו לב, שגם בתום עבודת הניסור, ממש לפני שאתם מגיעים לצד השני של גזע העץ, עליכם להרפות מעט מהכוח שאתם מפעילים, על מנת שהמסור לא יעוף לצד השני עם הניתוק שלו מגזע העץ.

סוגים שונים של מסורי שרשרת

כאמור, בחנויות המציעות ציוד גינון, תוכלו למצוא מסור שרשרת בנזין, מסור עצים בנזין, מסור גיזום עצים ועוד שורה של "דגמי" מסורי שרשרת. בפועל, המסורים נבדלים זה מזה באורך המסגרת שלהם, בגודלם ובעוצמת המנוע שלהם. עבור הגנן הביתי, אינכם זקוקים למסור גדול יותר מהמסור הבסיסי, וזה יוכל למלא עבורכם את כל משימות הגינון בגינה הביתית. מסורים גדולים וארוכים יותר, משמשים בדרך כלל חוטבי עצים מקצועיים למשימות אינטנסיביות במיוחד.

הכתבנית
שלום לכולם :) אשמח לשתף אתכם בהרבה מידע רחב אשר יעזור לכם בעתיד או אפילו בהווה. עקבו אחרי ותהנו ממידע חשוב שאף אחד לא מספר לכם!