מנותקים – סרט חובה לכל מי שמחובר

יש סרטים מצחיקים, יש סרטים עצובים, יש סרטים מרגשים, יש סרטים סתמיים ויש סרטים שנכנסים ישר ללב. ואז יש סרטים שנותנים אגרוף בבטן, חזק, ומשאירים אותנו ללא נשימה.

בחורה עם מחשב נייד
shutterstock_71935408
תמונה: Shutterstock

ככל שאנחנו מחוברים יותר, אנחנו יותר מנותקים. ככל שאנחנו קרובים יותר לאנשים, אנחנו רחוקים יותר מהם, מתקשרים איתם פחות, חיים איתם כאשר מסך מפריד בינינו לבינם. ברוכים הבאים למאה ה-21.

הסרט "מנותקים" מביא לנו ארבעה סיפורים המצטלבים ומשיקים וכל אחד מהם מציג היבט אחר של החיים בצל העידן הטכנולוגי. מערכות יחסים בין אנשים שמחוברים לרשת ומנותקים זה מזה, הצד האפל של המרחב הדיגיטלי והסכנות האורבות לנו מצדו השני של המסך. זהו סרט עכשווי, רלוונטי, סרט שמציב לנו מראה מול הפנים ומאלץ אותנו לשאול שאלות על עצמנו והתשובות לא תמיד קלות לעיכול.

כמה מאיתנו יושבים עם המשפחה סביב השולחן או בסלון, כל אחד שקוע בטלפון או בטאבלט משלו? מתקשרים עם כולם, רק לא עם האנשים הנמצאים במרחק נגיעה מאיתנו? לכמה מאיתנו יש סודות שאפילו בני הזוג שלנו, או אולי בעיקר בני הזוג שלנו, אינם יודעים? מה יקרה אם יום אחד כל הסודות האלה ייחשפו? מה זה יעשה לזוגיות שלנו? מה יקרה לכל המידע שחשבנו שהוא פרטי, סודי, שלנו, כאשר ידיים זרות נוטלות אותו מאיתנו ועושות בו כשלהן? האם אנחנו מכירים באמת את האנשים הקרובים לנו ביותר? יודעים מה עובר על הילדים שלנו בבית הספר? בבית? בעולם הווירטואלי שבו הם חיים? מה קרה לגבולות בין הדורות? לגבולות בכלל? מה קורה כאשר הם לא ברורים, מטושטשים?

כל השאלות המאוד לא פשוטות הללו וגם עוד כמה עולות בסרט וגדולתו של הסרט, בעיני, היא שהוא לא נותן לנו את התשובות ועל הדרך, הוא גם לא נותן פתרונות ומשאיר הרבה מאוד קצוות לא סגורים. אין פה סוף טוב הוליוודי, אין פה גם סוף טרגי, יש פה השתקפות של החיים – אין לנו דרך לדעת איך זה יסתיים – עד שזה יסתיים באמת ולכן הסרט הזה מאלץ אותנו לחשוב.

[youtube Bdk8oI3HBbQ]

באופן בלתי נמנע, לאורך כל הסרט, במקביל להתעמקות בצפייה, חשבתי על הילדים שלי, על הזוגיות שלי, על אותם דברים בחיי שנמצאים בענן, כאילו במקום בטוח, אבל ממש לא. יצאתי ממנו עם דמעות בעיניים ועם תחושה שקיבלתי בעיטה חזקה בבטן, במקום הכי כואב ועם המון שאלות ומחשבות.

eshnavLogo

להקרנת הסרט הגעתי במסגרת אירוע של עמותת אשנב, "אנשים למען שימוש נבון באינטרנט". העמותה שמה לעצמה למטרה לקדם את מודעות הציבור להשפעות החיוביות והשליליות שיש לשימוש ברשת האינטרנט על החברה ועל ערכיה וטיפוח שימוש בריא ונבון בה. פעילות העמותה כוללת, בין השאר, אתר אוזן קשבת ותמיכה לנפגעי האינטרנט והדרכות בבתי ספר ובארגונים. המציאות שנשקפה מהסרט מראה כמה חשובים ארגונים כמו אשנב. שלא נגיד שלא ידענו.

עמותת אשנב בפייסבוק