מנהיגות נשית

בחורה עם מחשב נייד

מנהיגות הוא קונספט שקשה לתפיסה, אנשים נוטים להקשיב ולעקוב אחרי אנשים סמכותיים ומנהיגותיים, לעיתים בחוסר הבנה לסיבת המשיכה. אנשים נוטים לחשוב שמדובר במשיכה מסוג אחר, אך הרבה מאוד אנשים נמשכים דווקא לאדם המנהיגותי ביותר שהם מכירים לעיתים באופן לא מודע.

אצל נשים הסיפור זהה. נשים בעלות "חן מנהיגותי" כלשהו ימשכו אחריהם יותר אנשים. בין אם זה בין חברים, עמיתים לעבודה, משפחה או אנשים שעובדים תחתייך. נהוג גם לחשוב שמנהיגות יוצרת בהכרח אנטגוניזם כלפי האדם. אך לא קח הדבר, חשוב להפריד בין מנהיגות לבין בוסיות. בוסים בעבודה עשויים ליצור כלפיהם אנטגוניזם אם אינם ניחנים או שלמדו מנהיגות בעבודה. מנהיגים לעומת זאת, בכל דרגה ובכל מגדר יעבירו את דרישותיהם טוב בהרבה ויצרו מעט מאוד מרירות כלפיהם תוך כדי.

אז איך גם את תהפכי למנהיגה בעבודה ובחיים הפרטיים? יש כאלו ברות מזל שנולדו עם הגנים הנכונים שהפכו אותן למנהיגות מלידה- כריזמה, כוח השפעה ושלל תכונות אחרות שעוזרות למנהיגות. ויש את הרוב הגדול, "חסר המזל", זה שצריך ללמוד את זה. יש עשרות סוגים של קורסים, סדנאות ואפילו תארים ומתיימרים ללמד אתכן מנהיגות, בעבודה, בחינוך או בחיים הפרטיים. חשוב מאוד לזכור שזה תהליך של יותר מיום אחד ולאנשים מסוימים זה אפילו עשוי לקחת זמן ארוך מאוד. היתרון העיקרי של מי שתלמד לעומת ברות המזל הוא שניתן לעצב את התכונות כך שיעבדו טוב יותר למטרות ולצרכים שלנו. לעומת ברות המזל שיצטרכו להישאר בקונפליקט תמידי עם התכונות איתן נולדו אל מול מה שלמדו. במילים אחרות, לעיתים עדיף ליצוק מאפס מאשר להתחיל מעבודה של מישהו אחר. וזה נכון גם במקרה של מנהיגות נשית.