כשהרגלים לא נענות לפקודות ובכל זאת צריך לנהוג

המון דמעות (שלי), חוסר אונים ולא מעט אטימות מצד אלו שהיו אמורים לענות לי על השאלות, עברתי עד שהגעתי לרגע המיוחל ועברתי למנגנון נהיגה ידני.
פוסט זה נועד לחסוך כמה דמעות , צעקות גוואלד ועד מתי מצידך בנושא

הגענו לגיל ולמצב שמחייב מעבר למנגנון נהיגה ידני. משמעות הדבר שהברקס, והגז נמצאים ביד על הידית אחיזה,  צמוד צמוד לידית  ימצאו  כל הפונצקיות שצמודות להגה רגיל, ווישרים, צפצפה,  איתותים. ועל ההגה עצמו ישנו תפוח.

מנגנון ידני_800x600

מנגנון -איתות_800x541למעלה  ניתן לראות איך  נראית יחידת הגז/ ברקס וצמוד אליה מנגנון האיתות . ניתן לראות למטה את רגלית שמונחת על הגז ותפקידה למנוע את הלחיצה של הרגל על דוושת הגז.

מנגנון הנהיגה הידני הוא בנוסף למנגנון הנהיגה הרגיל הקיים באוטו. על מנת שנכה יוכל לנהוג ולא ילחץ בטעות על דוושת הגז ישנו כמעיין מעצור ( שנמצא על ציר- ברצפת האוטו) והוא חוסם את הנעת דוושת הגז. עליו מניח הנהג הנכה  את הרגל. כאשר אדם אחר נוהג עליו להזיז את המעצור מעל דוושת הגז על מנת לנסוע רגיל .

בלינק המצורף ניתן לראות היכן ואיך נראת הדוושה שנמצאת על הגז  (ומונעת ממך ללחוץ על הגז עם הרגל).

אני כותבת פוסט זה על מנת לחסוך למי שצריך: חודשים של התכתבויות עקרות, ימים של קריז , ושעות של דמעות מהמחדל , האטימות והחוסר הידע שניתקלתי בהם בנושא של מעבר לנהיגה עם מנגנון ידני.

עברתי למנגנון נהיגה ידני כאשר הרגשתי שהרגלים שלי כבר לא נשמעות לי. לכן, גמלה בלבי החלטה שיש לבצע את הצעד הבא עם כל הקושי: זאת אומרת להעניק לאוטו שלי את הלגיטמציה להפוך גם הוא  לנכה.

פוסט זה ניכתב בצורת נקודות על מנת להקל על הפרעת הקשב שלי ולכם לעקוב אחרי העיניינים (יש לא מעט בירוקרטיה-לכן הצטידו באורך רוח )… אם מצאתם טעות בפוסט-מוזמנים לכתוב לי ואתקן.

1.יש לוודא שיש בידך אחוזי מוגבלות בניידות . ז"א אתה מוכר כמוגבל בניידות .אם אין, אז טפל בנושא הזה ע"י הגשת טפסים למשרד הבריאות ועליך להגיע לוועדה שתקבע אחוזי ניידות. ורק אז תוכל להמשיך בתהליך.

2.יש לבקש מהנורולוג שלך (במקרה שלי -נורולוג טרשת הפוצה ) מכתב המעיד על המצב הפיזי של הרגלים שלך.

3.לקבוע תור פיזי  למשרד הרישוי הקרוב למקום המגורים שלך (לא שיחת טלפון).נכים בד"כ מתקבלים ללא תור,אם לא ניכרת עליך הנכות-  קבע באפליקציה תור להגעה- ברגע שיש תור לא צריך לחכות בתור כמעט.

4.משרד הרישוי (הגעה פיזית) – להביא את המכתב של הרופא, רשיון נהיגה, תעודת זהות. במשרד הרישוי- למלא טופס הפנייה  למרב"ד (חיפה/ תל אביב). על- מנת  לקבל זימון לסימולטור / בדיקת רופא לכשירות נהיגה

5.מרב"ד- כאן צריך אורך רוח, סבלנות והרבה נשימות. מרגע שהמרב"ד מקבלים את הטופס ממשרד הרישוי עד שמוזמנים על ידם  עוברים 140 ימי עסקים  (לתשומת ליבכם בימי עסקים לא ניכללים ימי שישי- שבת חג וערבי חג). יש לוודא שהטופס הגיע למרב"ד. לי היה מזל ותוך שבעים יום זומנתי.

6.רופא מרב"ד- בודק, ומחליט באיזה אופן עליך לנהוג (הטופס הזה מגיע למשרד הרישוי ויהיה עליך או מורה הנהיגה  להוציא אותו טרם התחלת שיעורי הנהיגה החדשים .

7.טופס ירוק- יש להמציא טופס ירוק שכולל גם בדיקת ראיה ולא משנה כמה שנים יש לך כבר רשיון. אל דאגה אם יש רשיון , לא צריך לעבור שוב תאוריה (את הטופס הירוק יש להגיש למורה הנהיגה שלך).

8.מורה נהיגה לנכים- בכל עיר ישנו מורה או שניים לנכים (ז"א מורה נהיגה למנגנוני נהיגה אחרים)- כל מורי הנהיגה בעיר/ישוב  שבה אתה מתגורר מכירים אותו ויפנו אותך אליו.

9.עלות שיעור נהיגה על רכב נכים הוא גבוה הרבה יותר משיעור נהיגה רגיל. כאשר פוסט זה ניכתב -מחיר שיעור נהיגה רגיל היה 150 ₪  למנגנון נהיגה בגיר רגיל ל 45  דקות ועלות שיעור למנגנון נהיגה ידני היה 230 ₪ ל 40 דקות.

10. ביטוח לאומי החזר עבור שיעורי נהיגה- אין החזר על עלות שיעורי נהיגה למנגנון נהיגה ידני ברכב רגיל. בנהיגה בוואן החוקים שונים ושם יש החזר, ולוואן אלו- אלו מורי נהיגה שביטוח לאומי מפנה אלהם.

11. דף פירוט איזה סוג נהיגה אתה צריך (האישור ניכתב על ידי רופא המרב"ד שהייתה אצלו  בסעיף 6 )- בד"כ מורה הנהיגה/ אך גם אתה יכול להוציא  – מוציאים דף  ממשרד הרישוי את ההגבלות ודרכים ללימוד נהיגה החדשה בלעדי הדף הזה (שבו מצויין באיזה אופן הרכב צריך להיות מאובזר מבחינת נהיגה) , אתה לא יכול להתחיל את שיעורי הנהיגה.  (את הדף הזה צריך להביא בהמשך לביטוח לאומי ולמוסך שבו יבצעו את התקנת המנגנון הנהיגה).

12. מרגע שהרופא במרב"ד רשם את ההוראות שלו לצורת הנהיגה בערך חודש אחרי תזומן למשרד הרישוי שם יקבעו לך שעליך להמציא רשיון נהיגה חדש– עם צורת נהיגה חדשה תוך שישים יום. תעשה לעצמך טובה ואל תאמין להבטחות של הרופא במרב"ד שהרשיון שלך לא נישלל. הוא לא ישלל על ידי רופא המרב"ד, אבל משרד הרישוי כן ישלול!! אם יש לך כבר תאריך לטסט על המנגנון החדש תציין בפני האדם במשרד הרישוי.

13. את הטופס הירוק -ההוא מסעיף 7 עליך להגיש למורה הנהיגה שלך.

14. אם זה לא הרשיון הראשון שלך- אין הגבלה על מספר השיעורים – המטרה היא בדיקת  שליטה על המנגנון החדש. לא חלים עליך ההוראות של נהג חדש- לא צריך לנהוג אם שלט של "נהג חדש"  ו/ או נהג מלווה .

15. תור לטסט– התורים לטסט על מנגנון נהיגה ידני הם אחרים- והם נקבעים ישירות מול משרד הרישוי ליתר דיוק מול הבוחן הראשי. אני נבחנתי ע"י המפקח של הבוחנים. הם מיידים ולא צריך לחכות בתור הרגיל לטסט (מזכירה כי מעלך מרחף שלילת רשיון של שישים ימים).

16. עליך לקבל רשיון נהיגה חדש.

17. מרגע קבלת ההודעה על כך שעברת את הטסט בהצלחה, עליך ליצור קשר עם מוסך  מיוחד שמתקין מנגנון כזה. צריך לקבוע תור.  מורה הנהיגה ימליץ לך על מוסך שב"הסדר" איתו .

ביצוע המעבר  כולל שתי חלקים שונים שמבוצעים באותו מוסך:

  *כל הפונקציות של ההגה הרגיל צריכות להיות גם על המנגנון הידני (ז"א חשמלאי מיוחד מבצע את המעבר הזה )וישנו אדם מיוחד  .

*יש להעביר את הגז והברקס לידית האחיזה מיוחדת.

 אני גרה בעמק חפר וההתקנה היתה במוסך בפתח תקווה.

18. כוון שהרשיון הישן שלך אינו בתוקף עליך להגיע עם אדם נוסף או שהוא ישים את האוטו במוסך. אגב, אם הרכב הוא רכב חדש מהניילונים -המוסך מגיע לחניון של הרכבים ומבצע שם את ההתקנה.

19. החזר עבור התקנת מנגנון ידני- ביטוח לאומי מחזיר 95%מעלות התקנת המנגנון  שעלותו נעה קרוב ל12,000 ₪. הצ'ק שנותנים הוא צ'ק ל60 יום עד שהכסף מביטוח לאומי יגיע אליך.

20. התקינו לך מנגנון חדש- מזל טוב !!יש להגיע למשרד הרישוי עם קבלה ואישור התקנה וכן רשיון רכב ,תעודת זהות ורשיון הנהיגה שבה מצויין שאתה נוהג עם מנגנון נהיגה ידני- שם יעניקו לך רשיון רכב חדש שבו מצויין שהרכב הזה הוא בעל מנגנון נהיגה ידני.

21.  החזר כספי מביטוח לאומי– עליך לשלוח (אפשר דרך מערכת האישורים האישית באינטרנט של ביטוח לאומי ) לביטוח לאומי- את הדף שבו מצויין איזה מנגנון הרכב צריך להיות מצוייד ( סעיף 11), חשבונית התקנה מהמוסך המתקין, ביטוח רכב שבו מצויין שהמנגנון מבוטח, ביטוח חובה וכן רשיון רכב מעודכן, רשיון נהיגה מעודכן שבו מצויין שהרכב בעל מנגנון נהיגה ידני.   מקבלים את החזר הכסף חזרה מביטוח לאומי – מהר.

בהצלחה ונסיעה בטוחה

שוש גולן
בשנת 2005 עם שני זעטוטים, מישרה כמטפלת ברפואה משלימה, ובעל שראה את שדה התעופה יותר מאשר את הבית... פתאום באמצע שום מקום הוגדרתי כחולה בטרשת נפוצה. אני ?! חולה?! ומה זו המחלה הזו.