ממה עשוי התפוח מאת עמוס עוז / שירה חדד

image_apple_master

ממה עשוי התפוח ? / עמוס עוז בשיחה עם שירה חדד
הוצאת כתר / 169 עמודים

"ממה תפוח עשוי? מים, אדמה, שמש, עץ תפוחים וקצת זבל. אבל הוא לא דומה לאף אחד מהם. הוא עשוי מהם אבל הוא לא דומה להם. ככה זה סיפור , הוא בוודאי עשוי מסך הכל של פגישות והתנסויות והקשבות".
שירה חדד עבדה כעורכת של ספריו האחרונים של עמוס עוז. במסגרת עבודת העריכה ניהלו השניים שיחות רבות על נושאים רבים – ספרים וסופרים, על השראה והשפעה, על הרגלי כתיבה ורגשות אשם, על נישואים ועל הורות.
ספר זה הינו פרי וביטוי של חברות וקירבה בין השניים.

עוז מתאר עצמו כאדם החי חיי מרגל. הוא מסתכל על אנשים זרים, מקשיב לשיחות לא שלו, גונב קטעי שיחות ומשלים אותם. או שמסתכל על בגדיהם ונעליהם. לפיו מה שמניע את יד הכתיבה הינה הסקרנות. לפיו מסקרן להכנס לעור של אחרים ולדמיין מצבים וסיטואציות בחייהם.

עוז מציין כי אינו מצליח לכתוב על מלחמות למרות שלקח חלק בשתיים. לפיו אינו מצליח להעלות על הכתוב את הריחות. כי אין מסריח יותר משדה קרב – מתכת בוערת, גומי בוער, גופות בוערות ותחמושת שהתפוצצה, עשן וריקבון.

הופתעתי לגלות שהוא אינו קורא את ספריו לאחר שיצאו לאור ואף אינו זוכר את תוכן חלקם.
עמוס מתאר בפניה את תהליך הכתיבה – הטיוטות הרבות, בחירת התוכן הסופי, בניית הדמויות, הפסקות הכתיבה, פשרה בכתיבה, גניזת כתיבה, ה"ספר השלישי".

עוז מתאר בפניה את השוני במעמד האישה לאורך השנים, השינוי במערכת הכח והיחסים בין גברים לבין נשים, דעתו על רומנטיקה, אירוטיקה ואהבה.
על הפער בין חייו בירושלים הנזירית לקיבוץ חולדה המתירני.

עוז נולד תחת שם משפחה קלוזנר. מדוע שינה שם משפחתו לעוז? כיצד הגיבה משפחתו לשינוי?
דרך שאלותיה של שירה, למדתי להכיר את עוז יותר ויותר.

איני נוהגת לקשקש על דפי ספר שאני קוראת. אני אף סולדת מכך. מצאתי עצמי בספר זה מסמנת פיסקאות ומשפטים שאהבתי בו.
משפטים שארצה בעתיד לקרוא בשנית.

זהו ספר חכם; מעניין ומיוחד.

ממליצה בחום!