מכתש רמון 24/7

עוד כמה ימים אנחנו חוגגים עשור כאן בעיירה. אף אחד לא ישכח לי את הוונטילטור שסחבתי מעמק חפר . במיוחד לא הרוח על ההר שפוצחת בשריקות עדינות בשעה הסגולה של היום. וככה מתחיל הסיפור:

1. ״איך הגעת למדבר קיבינימט?״

  פעם גרתי בתל אביב. עבדתי 12-13-14 שעות ביום. בוקר אחד אחרי משבר אהבה טיפוסי לתקופה ההיא   זרקתי שק שינה וערכת קפה (ובייגלה) אל הבגאז' ונסעתי למדבר. לא היה לי מושג למי לאן ולמה . לא שואליםשאלות-בורחים! כל הדרך לשם נטחנה הלוך ושוב הקסטה של מאיר בנאי שהקליט לי חבר נעורים . פלייליסט שהיה בבחינת נבואה. נחתתי בהאנגר אדמה'.  זה מה שהכרתי במצפה (וזיכרון של תה מרווה וקינמון במדורה בטיולים שנתיים במדבר) . היתה שם חבורה שבאה לערוך סדנה רוחנית כלשהי עם שרוואלים מעופפים והרבה מדי רוגע.  הבטתי בהם בחשאי מאחורי הוילון , חנוטה בג'ינס מידה 38 , מלברולייט ומצית חנוקים בכיס. עד שבא המישהו הזה שהגיש לי כוס תה בדרכו למקלחת וקרא מרחוק : ״תזהרי יש בתה הזה צמח מכושף שדרור הביא מסיני. את שותה זה על אחריותך מה יהיה עם החיים שלך אחר-כך״ .  שתיתי.
midbar

 2. ״מי קם בשעה הזאת , השתגעת?״

לחוות את המדבר במלואו  דורשת חריגה מהותית בתפיסה. ״המוח אוהב חידושים״ -כתוב בספר  התנ״ך החדש : 'המוח הגמיש'-   למשל לקום לזריחה  ולהתבונן בשמש עולה מעל המכתש וצובעת אותו ואותי  באור יקרות.   בשנים הראשונות במצפה רמון ,תכלס , אף אחד לא האמין לי , שאני האורבאנית  מקימה את עצמי בשעה הזו. (החתולה עשתה את העבודה במקום השעון . עד שהגוף התרגל) . כמובן שלא סיפרתי לאיש שמה שאני  עושה על המצוק בשעות כל כך מוקדמות , זו בעצם העבודה שלי. סדנאות צילום במדבר -זו היתה הכותרת במיילים ששלחתי לכל עשרות תלמידי הצילום שהפקרתי באזור המרכז אחרי העריקה אל הנגב. והם באו . חמושים במצלמות , סקרנות ואהבת המדבר . בניתי על זה שאף צלם לא יוותר ברזומה שלו על הצילום המושלם. ולא משנה באיזו שעה יגלגלו אותו מהמיטה (או השק״ש) . אחר-כך שטף את העולם הדיגיטל והאינסטגרם והסתבר שיש לא מעט אמיצים שהסכימו להתעורר בנופש השנתי שלהם מוקדם בבוקר ולחוות את התחושה האדירה של של הבוקר נפתח בזוהר מול פניהם . כמו מניפה על ההר המשקיף אל מה שהיה פעם ים תטיס -מכתש רמון.

זריחה בגן הפסלים

3. ״תודיעי לנו מתי יש את התופעה הזו של גלישת עננים אל תוך המכתש ונבוא ״

אז , זהו, שלא. בשביל לראות את מופע העננים הזה על הבוקר צריך קצת מזל  ו (שוב) להשכים קום לזריחה  , לשוטט על המצוק המשקיף למכתש , להגיד שלום שלום ליעלים שעושים את טיול הבוקר שלהם מהמדפים שבחריצי הסלע אל הלא נודע.  בקשתי  מאחד מפרשי המדבר , איתי , לספר לי אחת ולתמיד מה גורם להיווצרות הפלא הזה שפוגש אותי על ההר כמה פעמים בשנה .הוא מספר שלקראת סוף הקיץ הלילות בהר הנגב נעשים קרים. לעומתם, הימים עדיין חמים למדי. חום היום מעלה את רמת הלחות באוויר עקב אידוי רב. כשהאוויר באדי המים  מתקרר במהלך הלילה, הלחות מתעבה לטיפות קטנטנות אשר יוצרות  עננים. ועננים, כדרכם נוטים להתרכז במקומות נמוכים, פשוט כי הם כבדים. – הזמן הטוב ביותר לצפות ולצלם את תופעת גלישת העננים הוא כחצי שעה לפני הזריחה ועד כחצי שעה אחרי הזריחה, אז השמש מחממת את העננים והם מתפוגגים. מתי? זו כבר בחירה של הטבע.

המקומות המומלצים   לצפיה בזריחה ועם קצת מזל  גם בגלישת עננים הם: על המצוק המשקיף למכתש. גן הפסלים, הטיילת , הר גמל , בית ספר שדה הר הנגב וחורשת מצפה כוכבים. ואם כבר ירדתם אל המכתש עם רכב שטח אז התחנה המרכזית הינה על גוונים. עננים גולשים אל המכתש

5. רודפי שלום שלווה ושטפונות
חורף אחד קיבלתי הודעה בצ'אט  מהצפון הרחוק : ״האם כבר התחיל לרדת גשם? אנחנו תכף יוצאים״ . אילו היו הימים הגשומים שלפני השטפונות. בדרך כלל לא היינו צריכים את החזאי כדי שיודיע לנו מתי זה קורה. אם ירד גשם חזק ועוצמתי כל הלילה  היה ברור שבבוקר תהיה זרימה ברוב הערוצים , הנחלים יתמלאו, יום למודים יתבטל ונצא כלנו לשחות בשטפונות. רק אז אחרי המסרון שקיבלתי התברר , שלא רחוק, ממש מעבר לפינה (של הפייסבוק) מתקיים לו דף שוקק חיים  של  רודפים מיומנים שהקים שועל מדבר ושמו יוסף (ע״ע רודפי שלום שלווה ושטפונות) .  זה שבריר הרגע בו את לפתע  מבינה שמה שמובן מאליו אצלך ובשיגרה הוא בעצם משאת נפש של אחרים 200-300 ק״מ מכאן  ושמוכנים  לעשות את המסע כל הדרך לכאן ב02:00 לפנות בוקר בשביל לתפוס את הגל הראשון.

החולות הצבעוניים

השנה הפתיעו את כולנו  הגשמים הכבדים לקראת חודש מאי. כמויות אדירות של גשם מילאו בורות וערוצי נחלים , שיכורים מאושר ירדנו למכתש לחגוג את השפע הזה . למחרת נודע על אסון התלמידים באזור אחר. אושר השטפונות הפך לגוש בוצי של עצבות. היה קשה לעכל את הדואליות של טבע -איבר אחד מחייה ואיבר שני מכלה.

IMG_4839 IMG_4844

אחר-כך הגיעו האביב  והקיץ . החול התיישר . בעלי החיים חגגו את שעתו היפה של המדבר  סביב האגמים שנוצרו.  הצבי נהנה ממתנות החינם שהוא מקבל מהטבע ונותן בתמורה חיים לעץ השיטה . נראה לי שקוראים לזה אהבת חינם. הפרק הבא יוקדש לכוכבים. גם לאלו שבשמיים. במקום הזה  מסתבר, משאלות אף פעם לא מתבזבזות.

IMG_7974 17761197_10212552400472076_3321305358980029659_o חולות צבעוניים

אירוס
צלמת & הרבליסטית. כותבת . אמנית רב תחומית מפתחת מוצרים אגדיים מצמחי מרפא . חפרפרת ארכיונים. עושה פרמה קאלצ'ר .גרה על שפת המכתש. חיה slow. מגדלת שני בנים שובבים וארטישוק.