מכתב אישי לקונים דירה מקבלן

אתם הזוג הצעיר שמחפש לקנות דירה, מסתובב באתרי בניה, חותם למתווכים ובודק
ביד2. אני פונה אליכם. רוצים לחסוך ברכישת דירה מקבלן – תשכרו עו"ד.

היי, אתם הזוג הצעיר שמחפש עכשיו לקנות דירה, מסתובב באתרי בניה, חותם אצל מתווכים ובודק
ביד 2 מודעות. כן אתם, אני פונה אליכם.

יקר לקנות פה דירה, נכון? אני יודעת.

פעם, בשנות ה 70' הייתם צריכים 40 משכורות כדי לקנות דירה. היום, 50 שנה אחרי אתם צריכים לחסוך 153 משכורות כדי לקנות דירה ממוצעת **.

ורמת החיים עלתה גם היא וכולם רוצים גם דירה ולא מוותרים על נסיעה לחו"ל וצימר מפנק ליום הנישואין ומסעדות יוקרה של שפים מהטלוויזה.

תמונה בעמוד מלא (3)

אז חיפשתם וחיפשתם ואפילו מצאתם. דירה בדיוק כפי שרציתם וחלמתם, עם מטבח לבן וריצוף אפרפר, חניה צמודה וגם מחסן קטן. דירה חמודה "חדשה מהניילונים".

אבל כמה תשלומים יש מסביב, אוי כמה: יש לשלם לקבלן עבור הדירה ומס רכישה למדינה, תשלום של 5,000 ₪ ועוד מע"מ לעו"ד של הקבלן, צריך לקנות רהיטים חדשים ומוצרי חשמל ואולי לשדרג את המטבח שנתן הקבלן וחדר שינה לילד. וואו כמה הוצאות.

אז איפשהו צריך לחסוך, לא?

תמונה בעמוד מלא (4)

אז צץ לו הרעיון – פשוט לא נשכור עו"ד. הרי ממילא משלמים לעו"ד של הקבלן כמעט 6,000 ₪, אז הוא בטח מגן עלינו ושומר עלינו והוא כבר הכין את החוזה, בהחלט חבל על הכסף.

אז זהו, שלא.  

לרוב האוכלוסיה וגם לכם, רכישת דירה היא עסקת חייהם. מתי עוד תעשו עסקה במליוני שקלים? ובדרך כלל מכסף שאין לכם, שאתם לווים בבנק ל 30 שנה?

עוה"ד של הקבלן לא מייצג אתכם, זה גם כתוב בהסכם. אתם אכן משלמים לו, אבל התשלום הוא לא עבור הייצוג אלא עבור הטיפול שלו ברישום הדירה על שמכם. עוה"ד של הקבלן מכינים הסכם, לטובת הקבלן. חוזי הקבלן היום הם חוזים של מעל 40 עמודים. תוסיפו לזה נספחים, תשריטים, מפרט טכני והגעתם בשקט לספר עב כרס. אתם תתחילו לקרוא את זה ואז תנטשו.

עוה"ד מטעמכם, קורא את כל ההסכם ועורך בדיקות  שיכולות לחסוך לכם הרבה כסף, הרבה יותר משכר הטרחה שתשלמו לו וגם יחסוך לכם הרבה עוגמת נפש ויקל על חייכם.

עוה"ד שלכם לא רק בודק את ההסכם ומבצע בו שינויים, אלא גם בודק אם בכלל הקבלן רשאי למכור לכם את הדירה הזו שהוא מבטיח, האם יש לו זכויות בקרקע עליה הוא בונה? יש לא מעט קבלנים שמוכרים דירות כאשר אין להם אפילו זכויות בקרקע או שהעירייה לא אישרה להם עדיין לבנות.

לקוחות (שכבר קנו דירה מקבלן ללא עו"ד) וקיבלו מפתחות וגרו בדירה מס' חודשים, פנו אלי יום אחד. מסתבר שיש בעיה לשכן מלמעלה בצנרת. הקבלן החליט שהוא רוצה לפתוח את התקרה של הלקוחות שלי ולתקן את הבעיה של השכן, מתוך הדירה שלהם, פשוט כי זה יותר זול לו מאשר להרוס את המקלחת של השכן, שאצלו נמצאת הבעיה. לא משנה כמה הלקוחות שלי לא רצו את זה, הם לא יכלו לעשות שום דבר ונאצלו להסכים ולספוג רעש ולכלוך בדירה שלהם שלא לדבר על הפסד ימי עבודה  כאשר הבעיה בכלל אינה שלהם.

והנה טיפ שלי, על תיקון קטן בהסכם שיכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף במקרה של מכירת הדירה, לפני שהדירה נרשמה עליכם בטאבו:

[youtube AJKGPhuCNms]

גם בטח קראתם באינטרנט שהקבלן צריך לפצות אתכם על איחור במסירה. השאלה מתי? אני נתקלתי בחוזה קבלן שכתב שבמידה ויאחר במסירת החזקה בדירה הוא ישלם פיצוי, בדיוק בגובה הפיצוי הקבוע בחוק. אבל, הוא ישלם אותו רק במסירת המפתח לדירה. הסעיף הזה לא חוקי כי על פי החוק הפיצוי צריך להנתן בסוף כל חודש איחור. תחשבו כמה חשיבות יש לתיקון המועד בו ישלם הקבלן את הפיצוי, במיוחד אם אתם משלמים גם שכירות וגם משכנתא. אז נכון שהסעיף לא חוקי, אבל אחרי שחותמים הסכם, הדבר האחרון שאתם רוצים הוא להתחיל להתקוטט עם הקבלן שלכם.

הדוגמאות כאן הן על קצה המזלג בלבד. אתם מוזמנים לפנות אלינו למשרד לקבלת ייעוץ פרטני

לאתר האינטרנט של המשרד או לעמוד הפייסבוק שלנו

** נתונים מהאתר נדלן. קום
** על התמונות שירעד ניסים

לירז גונן אללוף
עו"ד ונוטריון. עוסקת במקרקעין, פשיטות רגל, הוצל"פ חוזים ותביעות אזרחיות. נשואה לאלוף נעורי ואם לשתי בנות מקסימות. אוהבת את העבודה שלי, ללמוד ולנסוע לחו"ל. בשל שפע הפרוייקטים שיש לי תמיד, קוראות לי החברות "המתקתקת". מוזמנים לעקוב בדף העסקי: גונן אללוף - משרד עו"ד ונוטריון.