'מכתבי אהבה', מחזה שובה לב על אהבה לא ממומשת.

דני גבע ,יפה התואר ומיכל לוי המקסימה כותבים מכתבים החל מגיל בית ספר ולאורך כל חייהם. המכתבים ביניהם מספרים לנו את סיפור חייהם ואהבתם הלא ממומשת ומעבירים בנו בצמרמורת את חווית חייהם והחלום האמריקאי ושברו, לאורך שישים שנה. פרוזה ואמנות הבמה משתלבים יחדיו וחודרים עמוק.

מכתבי אהבה

מכתבי אהבה

מחזה מאת א.ר.גארני

בימוי: מורדי גרשון.

תרגום: מורדי גרשון ותומר כוהן.

שחקנים: דני גבע ומיכל לוי.

תפאורה ותלבושות: איה בן אשר.

אתמול בכיתי בהצגה. אולי מהתרגשות. אולי כי אנו לא פה לנצח וכל שנותר הם החפצים שאחרינו והאנשים שיודעים להבין את ערכם האמתי. כמו מכתבים.
זה לא קרה לי מעולם. בסרטים בכיתי. בהצגות, לא.
השנה אף בכיתי לאחר קריאת ספר, לראשונה בחיי. האם זה הספר או שמא זו הרומנטיקנית שהופכת לפודינג או מן רכיכה רגשנית בחלוף השנים?
צפיתי בהצגה "מכתבי אהבה" עם חברה טובה. שתינו הרגשנו את הקסם והזרם החשמלי שנבע מהשחקנים הנפלאים ומהמחזה המרגש, וזאת מבלי מילים מיותרות בנינו.
דני גבע ,יפה התואר ומיכל לוי המקסימה כותבים מכתבים החל מגיל בית ספר ולאורך כל חייהם. המכתבים מספרים לנו את סיפור חייהם ואהבתם הלא ממומשת ומעבירים בנו בצמרמורת את חווית חייהם והחלום האמריקאי ושברו, לאורך שישים שנה.
ההפקה עולה במרכז תרבות "בית אריאלה" בתל אביב על במה קטנה ומענגת להצגות קאמריות.
המחזה, שהיה מועמד לפרס פוליצר בשנת 1990, פורש את סיפור התכתבותם של אנדרו לאד ומליסה גארדנר מגיל שבע ועד העשור השישי לחייהם.
בין פתקים, גלויות ומכתבים מכל העולם נחשף סיפור אהבה רב שכבות ואתגרים, המדגיש את יכולת המילה הכתובה לטוות קורים, לחבר, לקרב ואף להפריד.
לו רק. What if. שתי  מילים קטנות. לו יכולנו לחיות הכל מחדש. לדעת את שגיאותינו ולעשות הכל אחרת, האם הדברים היו נראים יותר טוב? האם היינו מגשימים את חלומותינו ואת אהבותינו.
מדוע כשאנו נפרדים מאדם, כשחושבים בדיעבד וכשדברים כבר לעולם לא יכולים לחזור על עצמם, אנו חכמים ויודעים יותר טוב. לו רק.
ברור לנו רוב הזמן שנקודת הזמן הראליסטית האמתית היחידה במחזה היא ההווה בו נותר אנדרו לאד עם המכתבים אך אנו מקווים ומצפים לפחות לכמה נקודות בהן הם ייפגשו בזמן אמת ויהיו מאושרים יחד ולא רק דרך קריאת המכתבים.
המעברים בין אושר לעצב, הדיווחים על אירועים חשובים ופחות חשובים בחייהם ועד גילויי רגש אמתיים חדים  ונהדרים.
בשעה ורבע אנו חווים מסע של חיים שלמים בו משתלבים אירועים בהיסטוריה האמריקנית במאה העשרים, הבדלי מעמדות, הבדלי אופי ואיך ניגודים יכולים להשלים אחד את השני ולאהוב אחד את השני.
הוא נולד למשפחה לא עשירה, משפחה אוהבת ושאפתנית, איש נעים הליכות שעלה וצמח לפסגת הקריירה של עורך דין, סנטור, פוליטיקאי ידוע, לכאורה חיי חיים מושלמים עם אישה ושלושה ילדים, בית וגדר לבנה.
היא נולדה למשפחה עשירה ומשכילה אך גדלה כמרדנית וקצת ילדותית, עשתה שגיאות וגורלה לא האיר פנים. היא נישאת צעירה ומתגרשת. מתמודדת עם התמכרויות שונות ומנסה להפוך לאומנית.
בין שתי הדמויות קיימת משיכה עזה אך אהבתם מתקשה למצוא את מימושה.
הבמאי בחר למקם את המפגש ביניהן במשרד של אנדרו בו הוא פותח קופסאות ישנות בהן החביא את המכתבים. מליסה נכנסה כמעין רוח רפאים החיה ברוחו ובלבו.

עיקר הקסם הוא המשחק המשובח והרגיש. דני גבע ומיכל לוי אינטליגנטים ומקרינים ניואנסים דקים. בונים בצורה אמינה את האינטימיות ביחסים בין צמד האוהבים.  המחזה מחבר בין ספרות לאומנות הבמה. ממחיש שהחיים חוויה חולפת והחוויה המתועדת, אומנות גוועת של כתיבת מתכתבים, היא זו שנותרת.

 מומלץ בחום!

להצגות נוספות במהלך מרץ אפריל- 03-6910146

שלכם בהשראה,

"הכותבת",

רוית

 

20160328_091826-1-COLLAGE

רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה
רומנטיקנית חסרת תקנה בעלת תשוקה ואהבה לעולמות העיצוב, הספרות, אמנות, אופנה, טרנדים ומגמות, תערוכות בעולם. בלוגרית רב- תחומית, יוצרת וכותבת תוכן, עיתונאית עיצוב, סופרת, מוזיקאית. רומן הביכורים שלי: "אהבותיה של אמה" יצא לאור בהוצאה עצמית בשנת 2018 והפך לרב מכר. נשואה ואם לחייל ולחיילת הממשיכים את דרכי האמנותית.