מכורה לפנטזיה – על ספרה החדש של הגר ינאי המסע אל לב התהום

מכורים לפנטזיה כמוני? מוזמנים לקרוא על אהבתי ארוכת השנים לטרילוגיית הלווייתן מבבל ומה חשבתי על הספר השלישי והאחרון בטרילוגייה

המסע אל לב התהום
המסע אל לב התהום

כמו כל מכורה לפנטזיה אמיתית, חיכיתי לסיום הטרילוגיה הבלתי גמורה הלווייתן מבבל מאת הגר ינאי. קראתי שוב ושוב בשני הספרים הלווייתן מבבל והמים שבין העולמות וניסיתי לנחש סיומים אפשריים, וכמאמר הפתגם דברים טובים קורים למחכים. בתזמון מצוין עם פתיחת פסטיבל אייקון 2017 לפנטזיה ולמדע בדיוני יצא הכרך השלישי המסע אל לב התהום, בלבוש חדש ובהוצאה חדשה.

מלווייתן מבבל
מלווייתן מבבל

אהבתי מאוד את ספריה: הרומנים האישה באור, מכונת הנצח של אלכס, ומקום בטוח ללב אבל האהובים עליי הם שני הספרים הראשונים בטרילוגיה, הלוויתן מבבל והמים שבין העולמות. כשיצא הספר השלישי המסע אל לב התהום, חזרתי לקרוא ולא בפעם הראשונה את העותקים הישנים והאהובים עליי של שני הספרים הקודמים.

בדקתי גם את שנת ההוצאה והתפלאתי שיצאו רק ב ב-2008 וב-2011, מבחינתי קראתי אותם אי שם בילדותי הרחוקה והיה להם מקום של כבוד בין האריה המכשפה וארון הבגדים, אותו בחרתי לי למתנה ליום הולדת שמונה, והקדשתי לו פוסט  – לצאת מהארון ספר שפתח לי דלת (של ארון) לעולם הפנטזיה, לבין שלושת כרכי שר הטבעות, אותם קניתי בכל פעם שאספתי מספיק כסף מבייבי סיטר בשנות התיכון המאוחרות, וגם עליהם כתבתי פוסט – שר הטבעות הטרילוגיה שקראתי שוב, ושוב ושוב.

שם בהיכל התהילה הפרטי שלי שכנו ספרי הפנטזיה המופלאים האלו. ספרים שעוד הרבה לפני ריק ריידן וסדרות ההרפתקאות שלו המבוססת על המיתולוגיות היוונית, הרומית, המצרית, הנורדית שהכירו לכולנו את עולם החצויים והאלים, התבססו על עולם המיתולוגיה היהודי, האכדי, האשורי והבבלי, עולם שקרוב הרבה יותר אלינו גיאוגרפית ותרבותית.

הלוויתן מבבל והמים שבין העולמות
הלוויתן מבבל והמים שבין העולמות

כל כך אהבתי אותם שהייתי בטוחה שקראתי אותם כילדה באותה תשוקה ראשונית וחדוות הגילוי של עולמות אחרים ונפלאים. אז מסתבר שהייתי כבר אמא לילד, בת ארבעים פלוס ועדיין הם הצליחו להגיע לאותו מקום בתוכי שם שמורים הספרים שאני אוהבת במיוחד.

כמו כולם חיכיתי להמשך, מה שלא הפריע לי לחזר ולקרוא בהם שוב ושוב, ולשמחתי מצאתי הורה בגן הילדים, אבא של החבר הכי טוב של מיכאל שהיה גם הוא מכור לפנטזיה, ויכולנו לשבת שני אנשי היי טק (פעם מזמן…) ולדבר על מה שאנחנו אוהבים באמת, פנטזיה משובחת.

הייתי בהשקה המרתקת בפסטיבל אייקון, בה השתתפו מיטב כותבי הפנטזיה בארץ. הספר יצא בהוצאת אוקיינוסהחביבה עליי, שגם עליה כתבתי, בסדרת הרפתקה המצוינת, בעריכת האחים חגי ואסף ברקת. בית מצוין לטרילוגיה, להם שותפה הוצאת מודן. בהחלטה אמיצה הוציאו מחדש את שני הספרים הקודמים ואת הספר החדש אותו ערך בכישרון רב אסף שור, המתרגם והסופר. שלושתם בעיצוב חדש וכעת אפשר לקרוא את הטרילוגיה בשלמותה.

השקה באייקון אופיר טושה גפלה, אסף שור, הגר ינאי ושהרה בלאו
השקה באייקון אופיר טושה גפלה, אסף שור, הגר ינאי ושהרה בלאו

יש משהו מאוד בהיר ונקי בעיצוב החדש שנעשה על ידי עדה ורדי, שאני חייבת לציין שמצאתי אותו מתאים פחות לרוח הטרילוגיה. אהבתי יותר, אולי גם בגלל הנוסטלגיה את האיורים האפלים יותר והדחוסים של דויד פולונסקי שנראים לי מתאימים יותר לרוח הטקסט.

אבל חוץ מזה אין לי טענות.

טרילוגיית הלוויתן מבבל

טרילוגיית הלוויתן מבבל

אני חושבת שהספר רוקם את כל החוטים שנשארו לרקמה ססגונית ונהדרת. אהבתי כבר מהספר הראשון את העיסוק ב"מחלת הכתמים" או נכון יותר הדיכאון העוטף את אמם של הילדים ומרחיק אותה מהבית, בעוד אביהם המדען עושה לילות כימים כדי למצוא תרופה. רק כדי להיפגע על ידי יצור מפלצתי שמגיע בלילה לביתם פוגע בו וגונב את התרופה. שני הילדים אלה ויונתן יוצאים בעקבות הגנב וכמו בנרניה, יוצאים מפתח האמבטיה לעולם אחר.

הם נוחתים בממלכת בבל שם עליהם להתמודד עם סוחרי עבדים, שדים ובעיקר מהפחד מפני מגפת הכתמים, מחלת העצב או בשמה המודני – דיכאון שמקורה לדעתם במי התהום. בהמשך העלילה הם נפרדים אלה מגשימה את חלומה והופכת ללוחמת בצבא המורדים בפיקודו של המנהיג האגדי הילל בן שחר, ויונתן עם השד פזוזו הנהדר ואחת הדמויות האהובות עליי בספר נקשר בגורלה של נסיכת האימפריה, יורשת העצר נין אורמוז.

יש בספר כל הרבה עומק וכנראה בזכותו הוא נגע בליבם ובנשמותיהם של ילדים ומבוגרים. עומק תרבותי הבא מהעיסוק במיתולוגיות היהודית, הבבלית, האורית והאכדית. עומק רגשי הבא מהעיסוק במקורות הדיכאון בנפש ובעולם ומהדימוי הנפלא של המים והלוויתן, עיסוק בצללים של נשמותינו והאם אפשר וכדאי להרחיק אותם מאיתנו ומה המחיר שמשלמים על כך? וסיפור הרפתקאות והתבגרות נפלא של שני ילדים, בעלי השמות המשמעותיים אלה ויונתן.

זו הייתה רק קריאה ראשונה, ובהמשך אחזור שוב לארבעת הגיבורים האהובים עליי ולעולם המופלא של בבל שיצרה הגר ינאי.

מחכה כבר לספר הבא.

להמשך קריאה על הגר ינאי וספריה, להמלצות קריאה ולשרותי עריכת הספרים שלי 

מוזמנים לאתר שלי – שלומית ליקה ספר משלך

 

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il