מי שומר עלינו מפני מי שאמור לשמור עלינו?

פסיכיאטרית בביטוח לאומי שקובעת את אחוזי הנכות של נפגעי פגיעות מיניות ואונס מתנהלת באופן פוגעני ומזלזל בנפגעים, ומעבירה אותם פגיעה קשה נוספת. מי שומר על הנפגעים, מפני מי שאמור לשמור עליהם?

רגע לפני שנגע בנושא עצמו, נדמה שהרבה מאד גורמים שוכחים כמה כוח צריכים נפגעי פגיעות מיניות ואונס כדי להתלונן, להגיע לסיטואציה שבה הם מרגישים מספיק אמיצים לעמוד מול הבירוקרטיה, החקירות, הטלת הספק, התחושה הקשה של לחשוף את הפגיעה ובטח לבטח, הביקורת.

וכל זאת, עוד לפני שבכלל דיברנו על היכולת לקיים חיים (יחסית) נורמטיביים בצל הפגיעה שמלווה לאורך כל החיים לשנים רבות ובהישרדות מאד קשה. ודווקא שם, במקומות האלו שאנחנו צריכים להרגיש הכי מוגנים, זה כואב פי כמה. אם זה בבתי המשפט בהם השופטים לא מאמינים לנפגעים, או מתעמרים בהם, אם זה בעסקאות הטיעון המכעיסות ואם זה בסיטואציות חסרות רגישות כמו בסיטואציה הבאה.

על פי חשיפה ב'כאן', מהיום (05.02.20), פסיכיאטרית בביטוח לאומי האמונה על קביעת אחוזי הנכות של נפגעי פגיעות מיניות ואונס בוועדות רפואיות הושעתה מתפקידה בוועדות לנפגעים בלבד, בשל התנהלות פוגענית ומשפילה כלפי נפגעים. נגד הפסיכיאטרית הגושו לאחרונה שתי תלונות פורמליות. בנוסף, קיימות עדויות נוספות על התנהגות פוגענית, נביריונית ומשפילה של הפסיכיאטרית כלפי נשים.

אחת הנשים שהגישו תלונה רשמית נגד הפסיכיאטרית ד"ר יבגניה אור, היא עירד מרציאנו-צייגר שחשפה בזמנו באומץ אדיר את פרשת אלון קסטיאל ונחשפה, ומתארת תחושה מאד קשה שחוותה במהלך הוועדה מול הפסיכיאטרית כאשר זו הטיחה בנפגעת האשמה של מתלוננת שווא, שאלה אותה בתקיפות מדוע לא ניגשה להתלונן במשטרה ולמה היא בכלל מושכת באף כשהיא בוכה במהלך הוועדה.

עירד מרציאנו צייגר,חוותה תחושות קשות בוועדה מול הפסיכיאטרית (צילום מסך)
עירד מרציאנו צייגר,חוותה תחושות קשות בוועדה מול הפסיכיאטרית (צילום מסך)

גם גל אמת, שורדת זנות, קיבלה תארים משפילים מאותה פסיכיאטרית כאשר זו החליטה שאמת היא שקרנית ודרשה מהקצרנית במהלך הוועדה לציין זאת בתקציר, ובמהלך הוועדה במקום להתמקד בפגיעה ובבקשה לאחוזי הנכות, סיכמה הפסיכיאטרית את הפגישה בכך שהחליטה שהמטופלת צרכה בעבר סמים (כהחלטה שלה, המטופלת הצהירה שלא), המטופלת שקרנית, ולא הביעה סיפוק מרמת השאלות בפגישה.

על פי מה שעולה, ההכשרות שאמורים לעבור אותם פסיכיאטרים בוועדות הכל כך רגישות וקריטיות הללו עבור נפגעי פגיעות מיניות ואונס, לא באמת מתקיימות, ואם הן כן מתקיימות משהו כאן לא עבר במסרים אל אותה פסיכיאטרית שעשתה נזק נוראי לאותן נשים שהעזו לאזור אומץ ולהתלונן, ומי יודע לעוד כמה נפגעים.

גל אמת, גם היא הושפלה על ידי הפסיכיאטרית (תמונה מפייסבוק)
גל אמת, גם היא הושפלה על ידי הפסיכיאטרית (תמונה מפייסבוק)

מתוך כל הסיטואציה המרסקת הזאת, מעבר לכאב הגדול על הנפגעים שבאמת, עד שקמו ועשו מעשה למען עצמם וחוו ריסוק נפשי קשה נוסף, אני לא מצליחה להבין איך בתוך מסגרת כל כך גדולה, שאמורה לתת מענה לנושאים הכי רגישים, לא מצליחים לפקוח עיניים, להאזין למה שנאמר מסביב ולהבין שיש אנשים שצריך לבחון אותם מליון פעם לפני שמושיבים אותם לתפקיד כל כך קריטי וחשוב, ומעבר לכך, מדוע ביטוח לאומי השעה את אותה פסיכיאטרית אך ורק מוועדות נפגעי פגיעות מיניות ואונס, ולא מכל הוועדות, שכן, חוסר האינטליגנציה הרגשית בסיטואציה הזאת לא בטוח עושה סלקציה.

מביטוח לאומי נמסר כי הם כרגע בשלב הבירור של התלונות. הפסיכיאטרית עצמה לא הגיבה להן.

וכל מה שנותר לי כנפגעת שמרגישה כאב עצום על הסיטואציה הזאת וכאזרחית שבסך הכל מעוניינת שסוף סוף יהיה פה גוף שיבין את הרגישות בטיפול בנפגעים, הוא לקוות שאולי המקרה הזה יהפוך להיות מעוד ידיעה שמצקצקים בה ומעבירים דף בעיתון, למקרה אמיתי של ממש שינער את המערכת ויגרום למערכת החוק לקיים הרתעה אמיתית בנושא שתגרום לא רק להרתעה מול העבריינים עצמם, אלא גם מול אנשי מקצוע פוגעניים לא פחות.

לקריאה נוספת:

יחס פוגעני ולא ראוי: עבודת פסיכיאטרית בוועדות בביטוח הלאומי הוקפאה 

פה קבור הצדק