מי רוצה חזה טבעי?

בחורה עם מחשב נייד

הפוסט הזה נוגע למראה של שד טבעי ומה נתפס היום כ"שד טבעי" בעיניהן של בחורות צעירות?

לא אחת אני חשה אי נוחות כשאני עומדת מול הבחורה בת ה- 22 הטיפוסית שפונה אלי ומבקשת הגדלת שדיים, יש לה שד יפהפה בדרך כלל בגודל A-B. נכון, מעט קטן ביחס למה שמקובל לראות היום בעיתונים ובטלויזיה, אך מתאים למבנה גופה הרזה. היא בדרך כלל מבקשת שד טבעי, לדבריה, אך מה שהיא תופסת כטבעי הוא בדרך כלל בעל מלאות עגולה ומעט מוגזמת בקוטב העליון המחקה את מראה השד עם חזיית פוש אפ. זה "הטבעי החדש". התרגלנו כל כך למראה הטיפוסי של השד המוגדל שאנו תופסים אותו כדבר האמיתי בעוד שהדבר האמיתי הוא רחוק מכך. שד טבעי, ניתן לראות ביצירות אמנות רבות, הוא שד שבמבט מהצד, חלקו העליון ישר וחלקו התחתון קמור. שד שחלקיו העליונים והתחתונים הם קמורים והוא בעל מראה כדורי, אינו שד טבעי.

ככירורגית פלסטית, זה מקצועי, מצד אחד אני מבצעת ניתוחים משחזרים בנשים עם סרטן שד, נשים שאיבדו את אחד מסימני הנשיות המשמעותיים ביותר עבורן ומהצד השני אני מנתחת מדי שבוע בחורות צעירות, בריאות לחלוטין, עם שד יפה, לתפיסתי, שמבקשות גודל וצורה שהוכתבו להן על ידי אמצעי התקשורת. אי הנוחות שאני חשה מקורו בתחושה שאני תורמת את חלקי הקטן להנצחת התפיסה לא נכונה בעיני של חזה יפה בבחורה צעירה. מצד שני, האם זה באמת מקומי ותפקידי לחנך את הבנות הצעירות הללו בהתאם לתפיסת עולמי? האם אין בכך משהו יומרני?

זו דילמה שעדיין לא פתרתי ועובדה היא שאני מבצעת הגדלות שדיים גם בבנות צעירות, גם כשאני חלוקה עליהן באשר למה יפה ומה פחות. יחד עם זאת עם השנים שמתי לעצמי גבולות מאד ברורים באשר לגודל השד המבוקש וצורת השד המבוקשת, גבולות שעימם אני חיה בשלום:

גודל השתלים המתאים לבנות הללו נדיר שיעלה על 275-300 סמ"ק ולא משנה גם הבחורה רוצה גדול יותר. לא משנה גם שלחברה שלה שמו שתל גדול יותר. שתל גדול משמעו שתל כבד שיביא לנפילה מוקדמת של השד עם הגיל ולסיבוכים רבים יותר כמו נוקשות של השד כתוצאה מהתכווצות קופסית או קפלים שניכרים תחת העור.

השתל צריך להיות תמיד מתחת לשריר, יש לכך יתרונות אסתטים ואונקולוגים שעליהם ארחיב בנפרד.

סוג השתל צריך להיות אנטומי או עגול בפרופיל טבעי.

בנות תחת גיל 25 שפונות ליעוץ כדאי שיבואו עם אמא שלהן ליעוץ. מנסיוני, לאמא יש אפקט ממתן על הגודל והצורה הנבחרת. למרבה ההפתעה גם לבן הזוג של הצעירה יש אפקט ממתן על הבחירה. לרוב הם משכנעים את בת זוגן לבחור בשתל הקטן והטבעי יותר ואני מוצאת עצמי נעזרת בהם לא פעם.

תגובה טיפוסית של הבחורה הצעירה כחצי שנה- שנה לאחר הגדלת שדיים ,כאשר התרגלה לגודל החדש היא: "הייתי שמחה לשד קצת יותר גדול". כשאני שומעת את התגובה הזו, אני תמיד מחייכת ועונה: "גם אני …".

דר' שגית משולם דרזון
בת 40, נשואה ואמא לאורי, יפתח ועמליה. מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית. מנהלת השירות לכירורגיה משחזרת של השד במרכז רפואי "רבין" בפ"ת.