מי מתרגש יותר לעלות לכיתה א'? את או הילד שלך?

הילדים עולים לכיתה א' וההתרגשות בשיאה? רוצים להקל עליהם את היום הראשון ואת המעבר מהגן לבית ספר?
הכנתי לכם מידע מקצועי חשוב ופשוט ליישום.

הכנה רגשית לכיתה א'
הכנה לכיתה א' דפי עזר לילדים: לצייר ולדבר על כיתה א'. להורדה בחינם.
פתקים כיפים לשלוח עם הילדים בסנדוויץ לבית ספר ולגן
פתקים לסנדוויץ מעוצבים ומחייכים לשלוח עם הילדים לבית ספר ולגן

מעבר לכיתה א' הוא אחד המעברים המשמעותיים שילדכם עומד לחוות (וגם שלכם, ההורים).

מסגרת הגן הנה קטנה ומבוססת על למידה דרך משחק, שירה, יצירה ותנועה. בגן יש זמן משחק חופשי רב, והזמן בו הילדים נדרשים לשבת "על התחת" ולהקשיב הוא קצר. הגננת זמינה וקשובה בכל שעות שהות הילדים בגן, והם יכולים לפנות אליה בכל עת.

כשהילד שלכם עובר לכיתה א', הוא בעצם עובר לבית-ספר. בבית הספר המבנה גדול, מספר הילדים גדול והילד שלכם יפגוש בכל יום מורות שונות. בכיתה הוא יישב זמן ממושך ליד השולחן, ללמידה משמעותית, ויפגוש הרבה ילדים. בהדרגה ילמד ילדכם את חוקי המשמעת של בית הספר, ויפנים את כללי ההתנהגות.

אתם ודאי מתרגשים וחוששים לקראת היום הגדול. זכרו כי ידע יכול להרגיע ולהעניק תחושת ביטחון. הדרכה נכונה תיתן לילד שלכם מידע שימושי, ותעזור לו להגיע מעט יותר מוכן ליום הראשון בבית הספר.

אותנו, דור ההורים, אף אחד לא הכין לכיתה א'. נזרקנו למים – ושחינו. שחינו לא רע, יש לומר, והנה אנו עצמנו הורים כעת לילדים העולים לכיתה א'. ובכל זאת, המודעות ההורית גבוהה יותר כיום, והמוטיבציה ההורית ללמוד ולהבין גבוהה ביותר. לכן, גם לנו ההורים יעניק הידע תחושה של ביטחון ורוגע.

בהצעותיי כאן אני מסכמת ידע שנצבר במשך השנים מליווי ילדי גן לכיתה א' וליווי ההשתלבות שלהם בכיתה א'. תתפלאו לקרוא כמה הידע פשוט – אך לא תמיד מובן מאליו.

  1. לדבר. לדבר. לדבר. הכנה לכיתה א' איננה רק הכרת המספרים והספרות. תנו לילד שלכם לגיטימציה לשוחח על תחושותיו ומחשבותיו. הזמינו אותו לדבר, לשאול שאלות, לבטא חששות. הקשיבו בעניין, ענו בכנות, ותגלו שלילד שלכם יש הרבה מה לספר לכם.
  2. מפגשים עם חברים. הפגישו את הילד שלכם עם חברים לכיתה אליה הוא עתיד להצטרף. להגיע ביום הראשון לבית ספר ולפגוש ילדים מוכרים זה מרגיע ועוזר מאד להשתלב.
  3. שתפו את הילד שלכם בהכנות לכיתה א'. קחו אותו עמכם לבחור ציוד: תיק, קלמר, חולצות בית ספר. תנו לו לבחור ולהחליט, להרגיש בוגר ואחראי, להתרגש ולהתחדש.
  4. תנו לילד שלכם ידע חשוב – תתפלאו לגלות עד כמה הוא לא יודע דברים שנראים לכם ממש ברורים.

כיתה ושיעור: איך נראית כיתה? על מה המורה כותבת? מהו הצלצול? איך מדברים בכיתה? מה עושים אם צריך פיפי? מה אני עושה אם לא הבנתי / אם אני צריך עזרה?

הפסקה: לאן הולכים? מהי מורה תורנית? איך יודעים לחזור מההפסקה? איפה המורה בהפסקה? האם מותר להישאר בכיתה?

חברים: ליד מי אשב? עם מי אשחק? מי יהיה אתי בכיתה?

  1. מפגש הכרות – רוב המסגרות מקיימות מפגש הכרות לקראת סוף אוגוסט. עשו מאמץ להגיע למפגש. לילדכם תהיה הזדמנות להכיר את המורה החדשה, את חבריו לכיתה ואת הכיתה עצמה.
  2. טקס כניסה לכיתה א' – הטקס המסורתי שמתקיים בנוכחות ההורים והתלמידים. לילדים רבים זהו מפגש ראשון עם מעמד הדורש ישיבה שקטה ומרוכזת ארוכה, מספר רב של אנשים, וזרקורים המופנים אל ילדי כיתה א'. הכינו את ילדכם למעמד, ספרו לו מה עומד להיות, היכן תשבו אתם ההורים ואל מי לפנות אם קשה לו.
  3. היום הראשון של בית ספר – ספרו לילד שלכם מי ילווה אותו לבית ספר, הכינו אותו לכך שיהיו עוד הרבה מאד הורים שילוו את הילד שלהם. הסבירו לו שכשהמורה תבקש להיפרד אתם תחבקו אותו חזק ותיפרדו ושאולי יהיו ילדים שקצת יבכו. תנו לו את התחושה המחבקת שאתם סומכים עליו ועל המורה, ושתחכו לו בבית לשמוע את כל החוויות החדשות שעבר.
  4. סמכו על עצמכם – הנה סיפור אישי: יום אחרון של החופש הגדול. טקס עליה לכיתה א' הסתיים, ההורים מחאו כפיים, התלמידים הבוגרים שרו בהתרגשות והשמחה הייתה רבה. חיבוקים, נשיקות ותודות, ולפתע אני קולטת שהילד הפרטי שלי איננו. אני סורקת שוב ושוב את הבמה, את הכיסאות – והוא איננו. מודאגת אני יוצאת מהאולם ומחפשת אותו מסביב. בפינת החצר, בארגז החול, אני קולטת ראש קצוץ שיער, סולל שבילים בחול. ניגשתי אליו בריצה, קוראת בשמו – והוא, בעיניים דומעות, עונה לי: " אמא, כמה אנשים היו שם…". מה שאצלי כאמא נתפס כחגיגה שמחה, היה עבורו הומה ומחניק.

לא תמיד נדע לצפות הכל מראש אבל תמיד נהיה שם עבורם, להקשיב ולחבק. סמכו על עצמכם.

שתהיה שנה נפלאה עבור הילדים, ועבורכם!

לחצו כאן להורדת דפים להכנה לכיתה א בחינם

        הכנה לכיתה א    

tikitime
פיתוח מוצרים מחייכים למשפחה. רוית לירון בר–דוד / תרפיסטית באומנות M.A, עובדת סוציאלית, מדריכה מוסמכת. מתמחה ב CBT ובטיפול דיאדי. ניסיון של מעל 20 שנה בטיפול בילדים ובהדרכת הורים. הנחיית קבוצות, סדנאות והרצאות. עובדת במשרד החינוך ובעלת קליניקה פרטית.אמא לגיל ומאור ואורי ונווה, שני זוגות תאומים. נשואה לעודד.מרב זימלר גאנז / מעצבת גרפית ומעצבת מוצר. ניסיון מקצועי של שנים בסטודיו, מהמובילים בארץ במיתוג ועיצוב. כיום בעלת סטודיו עצמאי מצליח Brandbakery אשר אופה עיצובים מגוונים וחדשנים יום יום.אמא לאופק ודניאל, תאומים בני עשר. נשואה לערן.