מי חרד יותר לבטחון הפיננסי ? על גברים, נשים וכספים

האמרה הישנה והמפורסמת "כסף מסובב את העולם" תקפה לכל זמן ועת. בפוסט הזה נבדוק האם לנשים יש סיבה טובה להיות מודאגות יותר ולהרגיש פחות בטחון פיננסי מגברים, מה מחקרים בתחום אומרים והאם באמת כסף יקנה לנו אושר?

בחורה עם מחשב נייד

Glamour purse fill with money

תרבות הצריכה המערבית לוחשת לך מכל תוכנית טלויזיה וצועקת אלייך מכל פרסומת שאם רק תקני עוד משהו – אז כבר באמת תהיי מאושרת. אם רק הייתה לך יאכטה מפוארת, או טירה עם 10 חדרי שינה, אילו רק יכולת לעזוב הכל ולצאת לטיול של שנה מסביב לעולם (במלונות חמישה כוכבים כמובן) – אז היית מאושרת. אם נסכם את המסר התרבותי המערבי העשיר כפי שבא לידי ביטוי בסרט "קברט" – הכסף מסובב את העולם. המחקרים לא לגמרי מסכימים, דרך אגב, עם הטענה הזו. הם דווקא טוענים שהאושר מגיע ממקורות אחרים, אבל על דבר אחד אין עוררין – אם תקפאי בחורף או תרעבי – מאושרת לא תהיי.

איך מאסלו קשור לכסף ולחסכונות?

אי שם באמצע המאה הקודמת הגדיר אחד מגדולי התיאורטיקנים של הפסיכולוגיה ההומניסטית, אברהם מאסלו, את פירמידת הצרכים – מודל האושר האנושי. המודל הזה עדכני ורלוונטי בימים אלו בדיוק כפי שהיה אז, ומשמש לא מעט פסיכולוגים חברתיים ותעסוקתיים גם כיום. פירמידת הצרכים גורסת כי האושר של האדם מגיע בשכבות: כל עוד שכבה אינה מסופקת, אנשים ישאפו למלא את דרישות השכבה ולא יהיו פנויים להשקיע בשכבות שמעליה. השכבה הראשונית היא הצרכים הפיזיולוגים הבסיסיים כמו אוכל ושמירה על חום גוף. מייד אחריה מגיעה השכבה השנייה – בטחון בקיום הפיזי – ורק מי שמרגישה יחסית בטוחה בתעסוקתה, במשאביה – רק אז היא יכולה להתפנות לטפל ברמות שביעות רצון גבוהות יותר כמו הצורך בשייכות וזהות, אהבה, הצורך בהערכת אחרים והרצון למימוש עצמי.

מחקרים חדשים שנערכו על ידי Ally bank האמריקאי או לחילופין על ידי ד"ר טליה מירון-שץ מאוניברסיטת פרינסטון תומכים בתיאוריה זו. המחקר מראה כי מעבר לסכום השתכרות הנדרש לצורך קיום בסיסי – האושר תלוי יותר בכמות החסכונות שיש לאדם מאשר במשכורת,  או במילים אחרות – אנשים שאינם רעבים באופן מיידי, האושר שלהם תלוי במידה מסוימת לפחות, ברמת הבטחון שלהם בעתידם הפיננסי. בפוסטים קודמים כבר דיברנו על איך מתגברים על הפחד ממונחי השקעות, עכשיו נדבר על הקשר בין אושר לבטחון פיננסי.

נשים גברים וחסכונות

חשבון פשוט מראה כי לנשים יש סיבה טובה להיות מודאגות יותר ולהרגיש פחות בטחון פיננסי מגברים. מצד אחד, הן חיות יותר שנים, כך שעליהן לדאוג לפרנסה לקיומן במשך שנים רבות יותר מאשר הגברים. מצד שני – הן יוצאות לפנסיה מוקדם יותר מאשר הגברים, מה שאומר שיש להן פחות זמן לחסוך כסף לעומת הגברים, ומצד שלישי הן משתכרות פחות מגברים, ומקודמות פחות מגברים כך שכמות הכסף שיחסכו ממילא גם תהיה קטנה יותר.

נשים לא טפשות, כך שלא ממש מפתיע שמחקרים שנעשו גילו כי נשים באמת חרדות יותר לבטחונן הפיננסי מגברים כפי שניכר למשל בפרסום מחקר של allsup או מחקר אחר של לימרה מאפריל 2010, מה שמפתיע יותר זה שהממצא הזה הפתיע את החוקרים. ממצא נוסף מפתיע שהתגלה שם הוא שנשים נוטות פחות להשקיע במניות וקרנות נאמנות, ובכך הן למעשה מקטינות את סיכויין לזכות בבטחון פיננסי.

במחקר של ד"ר מירון-שץ נראה כי נשים שמשתכרות יותר – לא רק שאינן בהכרח חשות ביטחון פיננסי רב יותר, אלא הן גם אינן מאושרות יותר. הסיבות אולי טמונות בשכבות גבוהות יותר בפירמידת הצרכים, אולם הצורך בביטחון פיננסי בסיסי הוא ברור.

לא לפחד משוק ההון

לפחד זה לא מספיק. אם כבר מפחדים, רצוי לעשות גם משהו בקשר לזה – והתחלה לא רעה היא להתחיל להשתמש בכלי שוק ההון כדי לצבור חסכונות ולהגדיל במידת האפשר את הבטחון הפיננסי. אם בא לך להשקיע ולעשות הכל בעצמך, אז לכי על זה – למדי על שוק ההון, בררי איך מנתחים מגמות, תקראי תשקיפים של חברות. אם, כמו כולנו, אין לך זמן והייתי מעדיפה להשקיע את הזמן בדברים טובים יותר, כדאי ללמוד להכיר מושגים בסיסים, להפסיק לפחד, ולהתחיל לחפש קרנות נאמנות טובות (או תעודות סל) שלפחות יבטיחו שממה שאת כן מרוויחה – תפיקי את הטוב ביותר האפשרי.

קרנות נאמנות ותעודות סל הן פתרונות לא רעים למי שאין לה זמן או כוח לנהל את השקעותיה בעצמה. בין אם תבחרי מנהלת או מנהל להשקעותיך ותמורת דמי ניהול תאפשרי להם להשקיע בשמך ולהתחיל להרוויח או שפשוט תחליטי על מדד שאת רוצה להצמד אליו וללכת על תעודת סל מתאימה, חבל לא להגדיל את חסכונותייך ולהרגיש קצת יותר רגועה ביחס לעתיד, הפיננסי לפחות. דרך אגב, באופק כבר יש אפליקציה חדשה שאפילו תוכל לעזור לך לגלות איפה תוכלי לזכות בהנחה ובדמי ניהול נמוכים יותר.

למרות המסרים כדאי לזכור כי כסף זה לא הכל בחיים. שפל בהרגשה קשור לרוב לכסף ותעסוקה, אבל השיאים בחיים דווקא שייכים לחוויות עם חברים והמשפחה. דאגי לעתיד וחסכי בתבונה, ותמיד תמיד תשאירי לך מספיק זמן לבלות גם עם החברים והמשפחה. בשביל האושר.