מי יאהב אותי עכשיו? סרט דוקומנטרי מרגש

מי יאהב אותי עכשיו? (צילום:איתי רזיאל)

סרט על המוסד החברתי בעל קשר דם שנקרא משפחה המקבלת את חבריה למרות הקשיים וחילוקי הדעות

דיצה, אמא של סער – "סער הוא הבן שלי. אותו אלוהים שברא אותי,  ברא גם את סער ואת כל בני האדם האחרים בלי הבדל של גזע, דת ומין. יש לי תחושת שליחות למשפחות האחרות שיקבלו את הילדים שלהן למרות שקיימים חילוקי דעות"

מי יאהב אותי עכשיו? (צילום:איתי רזיאל)
מי יאהב אותי עכשיו? (צילום:איתי רזיאל)

 

סרטם החדש של האחים הימן. זוכה פרס הקהל בפסטיבל ברלין

"מי יאהב אותי עכשיו?" הוא סרט דוקומנטרי על כל אחד מאיתנו והשייכות המשפחתית שלו. גיבור הסרט סער מעוז הוא בחור שבחר בדרך בה הוא מאמין שעליו לחיות. הוא נולד כבן בכור למשפחה דתית בקיבוץ שדה אליהו, וכבר בשנות הנעורים המוקדמות גילה שנטיותיו המיניות יגרמו לו להיות יוצא דופן, לכן היגר ללונדון למשך 17 שנה.  ההתמודדות עם תגובות הוריו ומשפחתו לנוכח היותו הומו ונושא נגיף ה-HIV, הייתה אחד הדברים הקשים ביותר עבורו.
המשפחה המחבקת והמקסימה שהתקשתה בתחילת הדרך לקבל אליה את הבן האהוב עם כל המשמעויות הנלוות, עברה תהליך ארוך והחזירה את סער לחיקה.

הסרט הצליח לעשות את מה שמייחלים סרטים בהפקה גרנדיוזית – לגעת בצופה. האותנטיות הרגישה של סער ובני המשפחה לא השאירה עין יבשה. סער ומשפחתו פתחו את ביתם לצופים, ואלה בתמורה בחרו להגיע קרוב לליבם ולרצות לפרוץ את המסך כדי לחבק אותם.
כך למשל, הרצון לחבק את העצב של דיצה, אמא של סער בסצנה שבה היא מכינה ביחד עם בנה לביבות מטוגנות במטבח הביתי שלו בלונדון.
סער נחתך ממגרדת תפוחי האדמה ואמר לאמו "את לא רוצה את הדם שלי באוכל שלך" משפט ששבר את חומת הדמעות בעיני אמו וגרם לה לשתף בכך שבפעמים הראשונות שביקרה בביתו חששה להשאיר את מברשת השיניים שלה ליד מברשת השיניים שלו וכעסה על עצמה שהיא פוחדת שבנה יפגע בה, איזה אמא חוששת שבנה יגרום לה נזק? הילד שלה הפך בעיניה למסוכן לנכדים שלה. ובאצילות המאפיינת אותה היא החליטה לא לוותר על הזמן הקצר שנותר לה להיות עם הבן שלה. סער עטף אותה בזרועותיו על רקע טיגון לביבות החג. גם אם האחים היימן היו מתאמצים, הם לא היו מצליחים לביים כזו סצנה מרגשת. האותנטיות של בני המשפחה עוברת את גבולות התיעוד ומגיעה עד היות הסרט דרמה במיטבה.

מאוד קל להתחבר לסער, הבחור הנאה והחכם שבסך הכל רוצה את מה שכולנו רוצים – אהבה. התוכניות שלו לילדים ומשפחה התנפצו בפניו כשגילה שהוא חולה.
סער "חוטף כאפות" מהחיים ונשאר איתן עם חיוך ממיס. המשפחה שלו שבשנות נעוריו לא עמדה לצדו כשחברי הקיבוץ החליטו לסלק אותו, האב שמנסה לתקן את ה"פגם" שלו ולשכנע אותו שיהיה סטרייט ולא בעל-חיים והאח שמאשים אותו בחוסר אחריות ומעדיף שיתרחק מילדיו ככל הניתן שמא ידביק אותם.

האם סער נהג בחוסר אחריות כלפי עצמו והמשפחה שלו? תיאוריו על חגיגות הסקס בלונדון והרצון ליהנות מה"כאן ועכשיו ושישרף העולם", גורמים לתהות האם אכן צריך ליהנות מבלי לחשוב על ההשלכות?  האם הוא היה עושה את אותם הדברים בידיעה שמעשיו יחזרו כבומברנג בדמות אמא שלו שבוכה לילות שלמים כשנזכרת שהילד שלה יכול למות כל יום,  ואבא שמתעורר באמצע הלילה עם זיעה קרה וידיעה שהבן שלו על ערש דווי?

 

לאחר הקרנת הסרט הייתה שיחה של היוצרים, סער ודיצה עם הקהל.

את יכולה לספר על ההתמודדות שלך כשסער סיפר שהוא חולה?

דיצה – "המקום שאנחנו נמצאים בו עכשיו זה מקום שעבר תהליכים, רגשות ומצבים מאוד קיצוניים. מצבים שאי אפשר היה לישון בלילה, היו לילות שלא יכולתי להפסיק לבכות. אנחנו גרים בקיבוץ, כך שלא קיימת אופציה לא ללכת לעבוד ולא יכולתי להסביר למה אני בוכה. היו ימים קשים והבדידות הייתה גדולה. כל פעם שאני רואה את הסרט, התחנות האלה חוזרות ומרגשות אותי מחדש. אני יודעת להגיד שהכל תהליך ברוך השם. הקדוש ברוך הוא העמיד אותנו בניסיונות. יש לנו משפחה שהסה"כ יותר מסכום החלקים. בתקופה הראשונה שהתברר לי שסער הוא הומו כשהיה בן 17, הרגשתי שירד מסך שחור על החיים שלי. לא יכולתי לחלוק עם החברים הכי טובים שלי. התחושה הייתה כמו האדים שיוצאים מסיר לחץ".

דיצה, ההתמודדות שלך אצילית ועוצמתית, האם היו לך ספקות לגבי ההשתתפות בסרט? ובראייה לאחור האם להכניס את קהל הצופים לאינטימיות שבסלון ביתך ולחשוף את הכביסה המלוכלכת , זה לא מחיר כבד מידי?

"תודה על המילים. היו לי ספקות לגבי החשיפה וההשתתפות בסרט. כשביקרתי את סער בלונדון, נתקלתי בחברים שלו שהמשפחות שלהם החליטו להתנתק מהם. הם קינאו בסער שאמא שלו מגיעה לבקר אותו.  סער הוא הבן שלי. אותו אלוהים שברא אותי,  ברא גם את סער ואת כל בני האדם האחרים בלי הבדל של גזע, דת ומין. יש לי תחושת שליחות למשפחות האחרות שיקבלו את הילדים שלהם למרות שקיימים חילוקי דעות".

 

סער, יש קטעים שאבא שלך אמר לך לקחת כדורים ולהיות סטרייט, שאמא שלך פוחדת ממך ואח שלך חושש שתתקרב לילדים שלו, איך התמודדת עם התגובות?

"ידעתי שלאח שלי יש דברים קשים שהוא לא אמר לי, הוא אגר הרבה שנים ולא סיפר לי מעולם. זה היה חלק מהקסם של הפרוייקט הזה, לקחת את המפתח ולפתוח את הקופסא. הייתה לי אמונה שאני יכול לשמוע ולהתמודד. זה מאוד קשה לשמוע את האמירות האלה, מצד שני אני מודע לכך שקיים פערים של ידע אצל הרבה אנשים לגבי HIV. אחד הדברים הנפלאים בסרט הוא על הדעות שיש במשפחות שלנו ושאנחנו לא תמיד מדברים על הכל, לאו דוקא בהקשר של ה-HIV. יש הזדמנות לקרבה כשאומרים את הדברים שמטרידים אצל בני המשפחה.
במסיבת יום ההולדת שחגגתי בקיבוץ, אח שלי קנה לי מתנה כרטיס חזרה מלונדון לישראל וכתב – תחזור מתי שאתה מרגיש".

 

הסרט 'מי יאהב אותי עכשיו?', קופרודוקציה בריטית ישראלית, הופק על ידי סרטי האחים הימן, בתמיכת ערוץ 8 ב- HOT ובתמיכת ה- BFI  (מכון הקולנוע הבריטי), קרן מקור, המיזם המשותף של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי וקרן אבי חי.

הסרט עלה לאקרנים בקולנוע "לב" . לכו לעודד יצירה ישראלית בכלל ויצירה דוקומנטרית ישראלית בפרט, ליהנות מיצירה העשויה היטב ולהתרגש.

במאים: תומר וברק הימן. אורך הסרט: 84 דקות.