מי הנסיכה במראה/ רונית כהן סומך- ספרות ילדים

מראה היא רק מראה, מי תהיה הנסיכה במראה זו כבר תהיה החלטתה של הנסיכה המתבוננת בה.

who

בארץ רחוקה, נולדה לה נסיכה יפייפיה למלך ולמלכה המאושרים. לכבודה הם ערכו נשף מפואר ומהודר בארמונם. לפתע הגיעה המכשפה הענייה, לבושה בלויים, הרצתה גם היא לברך את הנסיכה.
המלך שראה את בגדיה גירש אותה בבושת פנים מהארמון. אך לפני שעזבה היא ברכה את הנסיכה: "באתי לברך אותך בכל הטוב שבעולם, אך כעת, כשאני רואה את הסובבים אותך, אברך אותך במה שאת צריכה באמת כדי לשמור על חכמת ליבך. אני מברכת אותך שכל יופייך החיצוני יעלם. כשתהיי הפחות יפה בממלכה, תדעי את היופי האמיתי שבך".
המלכה, שישבה לצד המלך, אחזה את ראשה בין ידיה ובכתה, והמלך קם וזעק: "כל המראות בממלכה יושמדו! מי שתמצא אצלו מראה, יסולק מגבולות הממלכה ולא יוכל לשוב אליה לעולם".

כך גדלה לה הנסיכה ללא מראות. היא אהבה את הטבע והחיות, את משפחתה, את חבריה ואת בני עמה. היא היתה טובת לב, נדיבה וחכמה. כולם אהבו אותה, איך היה אפשר היה שלא?
באחד מטיוליה ביער, היא פגשה בנסיך אדם, שהתאהב בה על כל מעלותיה אלו. הם הפכו לחברים טובים ואוהבים.

כשמלאו לה 18, יום אחד, היא עלתה לעליית הגג בארמון ומצאה דלת שמעולם היא לא פתחה. מתוך סקרנות היא נכנסה וגילתה שם את המראה שהוחבאה.
כשראתה את עצמה במראה בפעם הראשונה היא גילתה שהיא לא יפה. היא בכתה ובכתה על חוסר יופייה. לבסוף המכשפה התרצתה וכישפה אותה להיות יפייפה.
הנסיכה שמחה וצהלה. היא התגנדרה ולא הפסיקה להסתכל במראה.
יופייה הפנימי נעלם אט אט ורק יופייה החיצוני בהק. היא התרחקה מכולם והתעניינה רק בעצמה וביופייה.

עד שיום אחד היא הבינה למה היא הפכה…
הנסיכה הרגישה מכוערת למרות שהיתה היפה בממלכה. היא למדה שהיופי החיצוני נראה לרגעים ספורים, לעומת היופי הפנימי שעשה אותה מאושרת ואהובה. היופי החיצוני, שכה רצתה, הותיר אותה עצובה ובודדה והיא איבדה את אהוביה.
היא למדה גם, שהערצה וכבוד מקבלים על מעשי חסד, חמלה, אכפתיות ודאגה, על ידי התנהגות צנועה, על אהבה למשפחה, לחברים ולעם.
לכל אדם יש זכות בחירה, והוא בוחר את דרכו בעצמו. אין שום אדם או דבר שיוכל להחליט עבורו.
הנסיכה בחרה לשוב ולחזור להיות אותה הנסיכה שהיתה לפני שקבלה את יופייה.
האם היא תוכל לחזור להיות הנסיכה האהובה?

האגדה "מי הנסיכה במראה?" היא אגדה הפוכה, והמסרים שבה שונים- הם מעצימים ומעניקים ערכים חשובים. באמצעות הסיפור הילדים לומדים על חשיבותו של היופי הפנימי ועל המשאבים הפנימיים שיש לכל אחד בכל גיל, משאבים שמאפשרים לנסיכה בסיפור לפעול בתושייה, באומץ, ולהתגבר על חוסר האונים.
הספר מלמד על כוחה של נתינה, על אהבה, על האושר הטמון בחיים שיש בהם משמעות, על עזרה לזולת, על חשיבותה של חברות טובה ועוד.

הספר מנוקד ולכן מתאים גם לראשית קריאה.

מאחלת לכם קריאה מהנה ומשכילה!

XOXO

אחת שיודעת;-)

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)