מי גאון של אמא

בחורה עם מחשב נייד

לפעמים אנו נותרים פעורי פה נוכח החוכמה, או המחשבה על הכל של העם הסינגפורי. אתמול בערב למשל יצאו כל עם סינגפור ואחותו לרחובות לרגל עוד ערב של ראש השנה הסינית. עמדנו בתחנת אוטובוס מלאה אנשים וחיכינו לאוטובוס מספר 75 שיגיע כבר ורק יפתח את הדלתות ויפיח בנו חיים באמצעות מיזוג האוויר המקפיא שלו. אבל שלא כמו בישראל (בה לא עלינו לאוטובוס מאז הטיול השנתי של כיתה י"ב לאילת) לא חיכינו מבלי לדעת עד מתי, אלא שלחנו sms לחברת האוטובוסים שהחזירה לנו מסרון שאמר שעוד 7 דקות יגיע האוטובוס שלנו. עוד בטרם הסתיימו 7 הדקות שלנו (ולא ממש בגן עדן), הגיע מסרון נוסף לנייד שלנו שמודיע שהאוטובוס מתעכב בשל תנועה ערה (ממש גלגל"צ גרסת האוטובוסים ועוד sms על חשבון חברת האוטובוסים). לא האמנתי שאני צופה במסרון הזה…כמה קל וגואני, כמה נוח. למרות הכל, החלטנו לסוע הביתה ברכבת התחתית הידועה פה בשם : MRT. גם כאן ממשיכה ההתחשבות, בניגוד לכל מקום המתגאה ברכבת תחתית הפתוחה לקהל – כלומר, שכל זאטוט יכול בקלות לקפוץ על דעת עצמו לתוך פסי הרכבת וגם, בלונדון, לצפות במופעי עכברים וחולדות מזדמנים, כאן, בסינגפור, דלתות הזכוכית לא נפתחות עד שהתחתית לא עצרה ופתחתה את דלתות הרכבת. כמו כן, על הרצפה מודבקים חיצים אדומים , המורים לעולים מאיזה כיוון יש לעלות, וחיצים ירוקים, המראים את הדרך החוצה ליורדים. בתוך התחתית יש לכל אורך הקרונות שלטים חשמליים המכריזים על התחנה הבאה ואור מהבהב מעל הדלת שעומדת להיפתחת, והכל כדי שלא תעשה טעות ותבזבז את זמנך היקר מול הדלת הלא נכונה. ויש שיגידו שהכל נעשה כדי שלא תצטרך לחשוב….

עוד המצאה גאונית תוצרת סינגפור היא כרטיס ה-NETS . המדובר בכרטיס פלסטיק שמחליף את הצורך לשאת מזומן. ניתן לשלם איתו בכל מקום, מתחבורה ציבורית וכלה בתיק פרדה והחיוב יורד מהחשבון בו ברגע כאילו נעשה התשלום במזומן. אין עמלות על הכרטיס כך שכולם מרוויחים. זה אמנם לא מאפשר תשלומים ואת הכל מרגישים ורואים באותו יום, אבל כאמור, הוא לא הכרטיס היחידי בארנק של האישה הממוצעת פה…כמה נוח זה שעל כל נסיעה במונית, קפה לדרך ב"סטארבקס, או חולצה אקראית בהנחה של אחרי ראש השנה הסינית ב"מנגו" ניתן לשלם ב-NETS.

אין מה להגיד, נראה כי הסינגפורים המציאו את הסדר. אתמול היינו בתערוכת פרחים שהציגה ארנבות לרב לרגל שנת הארנבת. ליד אחת הארנבות האטרקטיביות במיוחד ראינו תור של אנשים. כשהתקרבנו, לא ראינו סדרן או שוטר, או לפחות חבלים שיצרו את התור. הוא נוצר מרצונם הטוב של הסינגפורים הרבים שרצו להצטלם ליד הארנבת ופשוט נעמדו אחד אחרי השני כדי לעשות זאת….כמה הגיוני….

יש עוד המון דוגמאות לחיי הנוחות פה שלא את כולן אני זוכרת, אבל כולן קשורות לפרסומת של בנק לאומי בארץ וכולן קשורות לתנועת היד המלווה את הפרסומת שאומרת: "לפנק, לפנק"…

פז ארבל
אני פז, כבר לא בת 34, עברתי עם משפחתי לסינגפור בתחילת אוקטובר 2010 עד 2014 וב 7.3.18 יצאנו לרילוקיישן נוסף בהולנד (האג). מאז לא מפסיקה לכתוב על החוויות שלנו ועל החיים ב"גולה" המשתנה. לאחרונה למדתי את שיטת styling therapy באמצעותה התחלתי לשלב בין שתי האהבות הגדולות שלי - לטיפול ולסטיילינג ומאז אני קוראת מגזין "ווג" באותה גאווה בה אני קוראת את פרויד.