מי את רוזלינד? / סם ש. מקובר

לא כל דבר הוא כפי שנדמה לנו בהתחלה. כך מלמד הספר, וכך הספר עצמו. וטוב שהמשכתי למרות שלא אהבתי את ההתחלה. ספר חכם, נוגע ללב ומרתק. מומלץ.

רוזלינד

..

מי את רוזלינד? / סם ש. מקובר

מקור

פרוזה

324 ע'

הוצאת כרמל

..

"מה פירושו של דבר שאדם כותב סיפור או רומן? התשובה היחידה היא שבתקופה זאת מבטאת היצירה את המילים האחרונות שלו כאדם…עד לפרסום הרומן הבא" (ע' 31).

ואמנם מיכאל, האב הזקן, לא כתב ספר, אך יש לו סיפורים מעניינים ומעוררי מחשבה אותם יכל לכתוב ואותם הוא מספר לילדיו ולאורחיו בערב אחד מרתק.

הבנים – אבשלום ואבנר הם תאומים לא זהים. לא במראם, לא באופיים וגם לא בדרכם בחיים.

אבשלום הוא צייר אמן בוהמי ואחיו הוא איש עסקים חרוץ המנהל את בית הדפוס המצליח של אביהם. אבשלום רווק הולל ואחיו איש משפחה הנשוי לרותי הנפלאה. ויום אחד הם מקבלים הזמנה מאביהם הזקן להגיע למסעדה מסויימת לפגישה משפחתית. במסעדה מוגשים מאכלים ומעדנים משובחים רבים. הם מוזמנים להתחיל ליהנות מהאוכל הטוב עוד בטרם יגיע אביהם לפגישה. בינתיים מתברר שהאב העשיר קנה את הערב הזה במסעדה לו ולאורחיו.

כשהאב מגיע ,עם מטפל צמוד, הוא מספר להם סיפורים שלא כתב. שניים קצרים ואחד הנמשך לאורך הספר לסירוגין בין סיפורו של אבשלום לבין סיפורו של האב.

מה הקשר בין חייו של האב לסיפוריו?

ומי היא שוש לוגסי? מי היא רוזלינד?

מה יעשה הבן עם המידע שהגיע אליו?

הספר מתחיל שטוח לטעמי, אך כבר בפרק השני הייתי מרותקת ומוקסמת. הספר כתוב קולח ואם חציתם את הפרק הראשון אתם יכולים להתכונן לקריאה מהנה ומעניינת בספר היפה והאינטליגנטי הזה.

בגלל הדמויות המעניינות, בגלל הסיפורים היפים אותם מספר האב הזקן לאורחיו, סיפורים המביאים אתכם לאט ובביטחון לסוף המפתיע, המרתק המנחם.

כמה ציטוטים מן הספר החכם הזה:

"מה זה תרבות אם לא כללי משחק חברתיים שבמקרים רבים אין להם שום קשר למציאות" (ע' 66)

וגם ביקורת חברתית-פוליטית: "לפרקליטות חסר כוח אדם לטפל בגשם התיקים..בתי החולים מאוישים בחסר, בבתי הספר אין מספיק מורים. רק מנהלים ועורכי דין יש כמו זבל.." (ע' 89)

"אתה יודע שאם זורקים אבן בעיניים עצומות והיא פוגעת בראש של איזשהו ישראלי, או ישראלית, אתה יכול להיות בטוח בהסתברות של מאה אחוז שפגעת בראש של סופר או משורר?" (ע' 129)

מומלץ מאוד!

..

על המחבר:

סם ש. מקובר הוא פרופסור במחלקה לפסיכולוגיה אוניברסיטת חיפה. תחומי התעניינותו: הכר וזיהוי פרצופים, פילוסופיה של המדע והתודעה.

פרסם ספרים ומאמרים רבים.

בנוסף, פרסם סיפורים, קבצי סיפורים ורומנים. הרומן הזה הוא האחד עשרה במניין.