מי את, רוזלינד?/ סם רקובר

בערוב ימיו, מיכאיל וורושילובסקי מזמן את קרוביו למילות פרידה. אך מילים אלו מוצגות להם בצורת שלושה סיפורים. מה הם הסיפורים האלו? האם הם קשורים לחייו או לעברו?

מי את

למיכאיל וורושילובסקי נשארו ימים בודדים לחיות. בימיו הספורים, הוא מכנס את שני בניו, אבשלום ואבנר, את אשתו של אבנר, את עורכת הדין שלו ואת עוזרו האישי. למיכאיל וורושילובסקי בית דפוס מצליח, בו עובד גם אבנר. לאבנר אישה יפה וחיים מסודרים. לעומתו, אבשלום הוא צייר המתבסס על כספי אביו. אבשלום לא פגש באביו כבר חמש שנים ומאוד הופתע לגלות את מצבו הקשה של אביו.
מיכאיל מזמין את כולם לארוחת ערב במסעדה, שנסגרה רק עבורם. מילות הפרידה שלו מגיעות אליהם בצורה של שלושה סיפורים, שניים קצרים ואחד ארוך. כיצד סיפורים אלו קשורים לפרידה מיקיריו?

הסיפור הארוך מספר את סיפורה של שוש לוגסי, מפקחת במשטרת חיפה, רווקה יפה ומושכת. שוש היא חוקרת מבריקה, המנסה להתקבל כעורכת דין בפרקליטות. שם היא מקבלת תיק רצח כדי לחוות את דעתה. שוש, המגלה שחסר מידע לגבי החשוד העיקרי ברצח, דוד יפתח, וקובעת איתו פגישה.
דוד מתגלה כגבר נוכל ושקרן, אך היא לא בטוחה שהוא אכן הרוצח של יעקב פרח.
שוש ממשיכה לחקור ולהעמיק ברצח ודרך שולחן כתיבה בעל כספת נסתרת מאוקראינה, הנמצא בבית הנרצח, היא מגלה שליעקב, שעלה מאוקראינה ישנו אח בשם יוסף אברהמי, הנפטר בבית אבות. היא חושדת שיש קשר בין מותו של יעקב למותו של יוסף.

אבשלום הולך ומתאהב בדמותה של שוש, הן בגלל יופייה המפתה והן בגלל חוכמתה, המתגלה במהלך סיפור החקירה. כצייר הוא מתחיל לציירה ולעשות רישום שלה.
כשהוא מראה לאביו את הרישום שלה, הציור מעלה דמעות בעיניו של מיכאיל. מדוע? האם שוש לוגסי קיימת במציאות או שהיא פרי דמיונו?

לאחר מותו של מיכאיל, אבשלום מחליט לחפש תשובות ולנסות לגלות, האם שוש לוגסי קיימת במציאות ומדוע עוזרו של אביו, גרישה, נעלם מיד לאחר מותו של מיכאיל, לאחר שירש הון רב?

דרך הסיפורים עולות שאלות ותהיות פילוסופיות על החברה, כגון: מה זה תרבות אם לא כללי משחק חברתיים שבמקרים רבים אין להם שום קשר למציאות? איזה גזע נורא הוא היצור האנושי- כל מאוויו רצח! בני האדם לומדים ומשכילים כדי לפתח כלי משחית, מתמחים בדרך הפעלתם ומשתמשים בהם על מנת להרוג המונים מבני מינם; האדם נולד עם הכרח להמציא כללי משחק כדי לשרוד, כדי למצוא סדר ולא כאוס בעולם ובחייו.
סם רקובר הוא פרופסור במחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת חיפה. בתחומי התעניינותו: היכר וזיהוי פרצופים, פילוסופיה של המדע, התודעה (פסיכולוגיה) ומודלים של הסבר. לכן, לא מפתיע הפן הפילוסופי /פסכילוגי בסיפורים אלו.
מה הם הסיפורים שמיכאיל מספר לבניו? האם הם קשורים לחייו או לעברו? או שהם פרי דמיונו בלבד? מדוע הוא מספר להם את הסיפורים האלו בימיו הספורים לקרוביו?

שילוב הסיפורים בעלילה יוצר מתח, תחושת מסתורין ואף הרגשה של בין דמיון למציאות.

מאחלת לכם קריאה מעניינת!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)