מי אתה, יהודה עמיחי? – ביוגרפיה חדשה לחובבי שירה

מתברר שכשצריך להעביר ימים שלמים על הספה עם הרגל למעלה (ולא במחירה חופשית) יש סוף סוף הזדמנות להקטין את ערמת הקריאה שליד המיטה.אז אחרי שהילדים סיימו להתלונן על על האמא הרעה שמכריחה אותם לסחוב ספרים מהחדר לסלון, היה לי את כל הזמן שבעולם להקטין את הערמה, ליהנות מכל רגע וגם להרחיב אופקים.

בראש הערימה עמד ספר עב כרס שהיה לי ברור שאני מתחילה איתו: ספקות ואהבות: יהודה עמיחי – חיים/עידו בסוק. הוצאת שוקן, 2019

אני זוכרת את היום הזה בבית הספר התיכון כשהמורה לספרות כתבה על הלוח את השיר "אלוהים מרחם על ילדי הגן" משהו בי התעורר פתאום, זו היתה ההכרות הראשונה שלי עם המשורר יהודה עמיחי, לאחר מכן ניגשתי לספרייה ושאלתי את אחד מספרי השירים שלו. כל אותה השנה הוא היה מונח לי ליד המיטה. ומאז יש לי חיבה לשיריו של יהודה עמיחי.

לכן שמחתי לגלות את הספר הזה של עידו בוסק, משורר, מתרגם וחוקר ספרות והיסטוריה. שכתב את הביוגרפיה הכמעט מלאה של יהודה עמיחי (1924-2000). הספר מתחיל בגרמניה שם נולד וגדל עמיחי הילד תחת השם לודוויג פויפר (כבר משהו שלא ידעתי עליו) ובשנת 1936 עלה עם הוריו לארץ ישראל כאשר הוא בן 12. אומנם אלו היו שנים קצרות אך ההשפעה שלהן ושל האנשים מילדותו הופיעו בשיריו לא פעם. ולי רק נשאר לחשוב כמה משוררים,  סופרים, חוקרים לא הצליחו להימלט בזמן. הספר ממשיך לעבור לאורך תקופות שונות בחייו,נ שעיצבו את עמיחי כמשורר, החלוקה לפרקים היא על פי שנים עד ליום מותו וגם את היום שאחרי הוריש לנו עמיחי הנחיות ספק הומוריסטיות ספק אמיתיות לכיצד הוא רוצה שזה יקרה בשיר מתוך ספרו "פתוח סגור פתוח" שיצא לאור בשנת 1998, שנתיים לפני מותו.

הביוגרפיה מקיפה ביותר, ולא רק מבחינה כרונולוגית, במבוא הספר מתאר החוקר, עידו בסוק, את הלבטים שלו לגבי כתיבת ביוגרפיה ליהודה עמיחי, בעיקר לאור סלידתו הפומבית של עמיחי מביוגרפיות של אנשי רוח. וכן הוא מרחיב כי המחקר נעשה תוך שימוש בראיונות של המשורר, מכתבים שכתב לאנשים  ושיחות עומק עם אנשים שהכירו אותו. מאחר שבסוק הוא גם חוקר היסטוריה הפרקים מלווים בהרחבות והסברים על התקופות השונות בחייו של עמיחי שבסופו של דבר השפיעו על שיריו.

996807

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.