מירי רגב | סערה בפריפריה

מה קורה כששרת התרבות והספורט מגיעה לקרית ים

 מירי בסערה 

זה לא היה יום חמים במיוחד, השעות היו שעות בין ערביים. ההתקהלות וההתרגשות לקראת בואה גברו עם שעות ההמתנה. 

לחיצות הידיים התחילו, ההסבר על המרכז לחינוך וספורט ימי בקרית ים. חיבוקים עם הסובבים ואז הזמנה של ראש העיר "את באה למים?" מירי סוחפת את הקהל בתשובות שלה, בחמימות ובצחוק.

היא לא תכנס היום למים, קר מדיי אפילו בשביל לעמוד בחוץ "זו רצועת חוף מדהימה וחבל שעוד לא הייתי בה" היא מצהירה ומבקשת את המעיל מהרכב.

 בינתיים הילדים יוצאים מהמים.

g

אחד המדריכים סיפר "הייתי החנון של בית הספר, תמיד צחקו עליי, לא לקחו אותי ברצינות והייתי מתבייש לדבר עם הבנות. מאז שאני כאן אני הכי קול בבית הספר, הבנות חולות עליי ומרגיש ביטחון לדבר איתך " .

מדריך אחר מציע לה חליפה, בכל זאת אולי תסכים להיכנס למים. "בסערה הזאת אין מצב היא עונה" ואנשי הים סביבה צוחקים, קצת רוח זו עדיין לא סערה.

מירי רגב התיישבה עם ילדי חוג פרחי הספורט על סירות המפרש הראשונות מדגם אופטימיסט המיועדות ללימוד ולשייט תחרותי לילדים מגיל 8 ומעלה.

a

המרכז הוא לא רק מרכז ספורט הוא מרכז קהילתי וחברתי

מירי רגב מסכמת "שמעתי על הצרכים, נטפל באזור ונראה איך אנו מחזקים ותומכים" אבל רגע, נדחפת אחת האמהות מהקהל ומבקשת לדבר, הדובר מאיץ בה "זריז, היינו באזור מהבוקר ויש עוד נסיעה "

ד. אמא של אחד הנערים בחוג גלישת גלים מספרת "הילד שלי בקושי היה בבית הספר. התחיל לגנוב ולהשתמש בסמים, המקום הזה פשוט הציל את הילד שלי. מאז שהוא בים אני פחות דואגת אני יודעת שהוא בידיים טובות, לא צריכה לחפש אותו ביום יום. אם הוא לא בבית הספר הוא בים ולא צריכה לחפש אותו בלילות כי הוא חוזר עייף מהגלים ומעדיף לנח שיהיה לו כח ליום למחרת" האמא בוכה ומירי שלפני כמה דקות רצתה כבר ללכת נשארת, מבקשת לשמוע עוד .

האמא ממשיכה לספר כי גיל הורביץ שמנהל את המרכז הימי לא ויתר לילד שלה על הלימודים, זה היה תנאי להשתתפות בחוג.

השיעורים במים הם בליווי מדריך, המועדון מספק גלשן וגם חליפה טרמית לכל תלמידי החוגים. כשיש תלמיד כנו הבן של ד. שבא מבית עם בעיות סוציואקונמיות קשות העמותה "מעופפי ים" מקבלת אותו בזרועות פתוחות וממנת בעזרת תרומות את השתתפותו בחוג. המדריכים שגם הם בני נוער מסייעים בשיעורי הבית .

עמותת "מעופפי הים"

עמותת מעופפי הים הינה ארגון ללא מטרות רווח ומטרתו קידום ענפי הספורט הימי האתגרי, שמירה על חוף נקי ופעילות טיפולית לנוער בסיכון ובעלי מוגבלויות. לעמותה אישור ניהול תקין מרשם העמותות.

העמותה בחרה להתמקד דווקא באוכלוסיית הפריפריה החלשה מאחר ושם אנחנו מרגישים שתרומתנו תהיה גדולה יותר. לאור זאת פתחנו, בשיתוף פעולה עם עיריית קרית ים, מרכז לחינוך וספורט ימי בעיר. המרכז לספורט ימי הוקם כולו מכספי השקעות חברתיות שלא הספיקו להשלמתו הסופית וכן לתפעולו השוטף.

למרות נתוני הפתיחה הקשים, העמותה פיתחה במקום פעילות עממית והישגית ענפה ומצליחה ממנה נהנים מאות מתושבי הקריות והסביבה. במסגרת המרכז לחינוך וספורט ימי קיימת פעילויות מרובות שהמרכזיות שבהן הן:

• חוגי ספורט ימי אתגרי מסובסדים לילדי הקריות והסביבה.

• פעילות טיפולית לנוער בסיכון ולאוכלוסיה בעלת מוגבלויות הנהנים מהפעילות ללא תשלום.

• שיקום עבריינים תחת קצין מבחן.

• קבוצות ספורט הישגי בדגמי הקיאקים והגלישה המתחרות בתחרויות ארציות ובינלאומיות.

• בית שני לבני נוער רבים שללא המרכז הימי היו מסתובבים ברחובות ומתדרדרים לפשע ועבריינות.

• בין בני הנוער הרבים הנהנים מפעילות המרכז הימי קיימים בני נוער ממשפחות מחתך חברתי – כלכלי נמוך שאין באפשרותם לשלם עבור הפעילות והמרכז הימי אימץ אותם ונותן להם להצטרף לפעילות ללא תשלום.

 מירי רגב קוראת לראשי הערים בפריפריה 

מטרת המרכז הימי הוא להרחיב את בסיס הפעילות של הספורט התחרותי בארץ על מנת לייצר ספורטאים הישגיים ברמה הארצית והבינלאומית. המרכז הימי בקריות מכוון למטרה נוספת והיא קידום וחיזוק הספורט הימי בקרב ילדי הקריות הגרים בסמוך לים.

גיל הורביץ מנהל המרכז הימי: "כל קבוצה מונה בין 10 ל 15 ילדים בני 8-12 . בפעילות הילדים לומדים לגלוש בכל תחום, הילדים משתתפים בתחרויות ארציות ואזוריות כמו כן אנו מעבירים מארז הדרכה הכולל הרצאות העשרה לילדים וגם להורים . המטרה להצמיח דור חדש של ספורטאים שייצגו את הקריות בשייט תחרותי"

מירי רגב קראה לכל ראשי הערים באזור לשתף פעולה עם המרכז לחינוך וספורט ימי "נמצא דרך להנגיש את הספורט לכל האזור " .

 a

בצילום של Leonid Klotsman קבוצת הסאפ מחכה לסיבוב הבא של השרה מירי רגב  "המים מתחילים להתחמם וגם לא תהיה סערה " .

לאתר המרכז הימי לחצו כאן דף הפייסבוק של המרכז לחינוך וספורט ימי בקרית ים .

כתבה אנג'ליקה אגבייב 

לכתבות נוספות על המרכז הימי :

להיות בכושר בלי חדר כושר

בת 16 עפה באוויר 

אם את רוצה להישאר יבשה, השיעור הזה לא בשבילך 

 

אנג'ליקה אגבייב
האנשים והעסקים שאני מעריכה ואוהבת, הם כאן מהזווית שלי.על המלאכים שפגשתי בדרך וקטעים ספר על "דרך המלאך" שיראה אור בקרוב.