מיכאלה/מירה מגן

"אל תערבי את אלוהים, צעקתי. ביום שצירפת את אלוהים למשפחה שלנו הבית שלנו נחרב. אבא ברח, את בגדת בו עם אלוהים ומרוב אלוהים שכחת שאת אמא לשתי ילדות, הכול שכחת. רק אַת ואלוהים, קמה איתו בבוקר ונכנסת איתו למיטה בלילה…" (עמ' 14).

מיכאלה/מירה מגן

Michaela/Mira Magen

עריכה: יגאל שוורץ.

הוצאה: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, 2018

318 עמ'.

"אל תערבי את אלוהים, צעקתי. ביום שצירפת את אלוהים למשפחה שלנו הבית שלנו נחרב. אבא ברח, את בגדת בו עם אלוהים ומרוב אלוהים שכחת שאת אמא לשתי ילדות, הכול שכחת. רק אַת ואלוהים, קמה איתו בבוקר ונכנסת איתו למיטה בלילה…" (עמ' 14).

ספר שנשאבתי לתוכו בזמן שקראתי אותו, ורק רציתי להמשיך ולקרוא עוד פרק ועוד פרק עד שנגמר.

הספר מתמקד ברונה, אחותה הקטנה של מיכאלה.

רונה היא אלכוהוליסטית, אין לה עתיד, בקושי סיימה תיכון ואת שאר חייה חייתה ברחוב, כעת חייה תלויים בעזרת אחותה הבכורה – מיכאלה.

החיים של רונה השתנו מאז שדודה חדווה החליטה שהיא צריכה ללמוד רחוק מהמשפחה, בפנימייה ואת מיכאלה השאירו בביתם.

רונה מגיעה לראשונה לביתה של אחותה כאשר היא מובלת על ידי השוטרים באישון לילה, ומשפחתה של מיכאלה מקבלת אותה.

חייהן של 2 האחיות השתנו כאשר אמן החליטה שהיא התאהבה באלוהים ולאחר מכן אושפזה במוסד "ארזים" – בית חולים לחולי נפש. במקביל ברח אביהן לאמריקה. מה שגרם לכך שהבנות היו בחסות שירותי הרווחה עד שדודה חדווה באה לאסוף אותן.

מיכאלה תמיד הייתה מושלמת לחדווה ותמיד היוותה דוגמה לרונה; צמות מושלמות, מנקה את הבלגן שרונה משאירה אחריה וכולי.

רונה לעומתה הייתה משועממת ותמיד עושה רעש ובלגן לחדווה, עד שהדודה שלה שלחה אותה לדרכה והשאירה אצלה את מיכאלה, האחות המושלמת.

רונה אשר מגיעה לתקופת גמילה אצל משפחת אחותה – מיכאלה – יועצת זוגית שיש לה קליניקה בביתה, בעלה הוא ערן להב – פסיכיאטר, ממש משפחה לתפארת. יש להם 4 ילדים.

רונה לא יודעת למה היא מכניסה את עצמה. רונה לא רוצה שום קשר רגשי, אפילו לא לילדיה של מיכאלה, אשר סקרנים לגביה.

רונה שוהה שלושה חודשים במסגרת אצל אחותה. מיכאלה מסדרת לרונה יחידת דיור בחצר, ואף עבודה בפיצוצייה, ליד דוכן פרחים בה היא מתחברת לחני גלדיולה בין אם היא רוצה או לא.

אמן של האחיות, סמדר, משוחררת מ"ארזים" ומצטרפת ליחידת הדיור עם רונה, מה שמשאיר את מיכאלה בשליטה מלאה בבית, או שכך זה רק נראה בבית?

אהבתי שהספר מתמקד בדמות שאין לה עתיד מצד אחד, אך מצד שני, היא מוצאת את הכוחות ומראה שיש לאן להתקדם. גם אם אבדה התקווה לעתיד, גם אם אין מסגרת, אולי יש תקווה לחיים טובים אף יותר.

זהו הספר הראשון שאני קוראת של מירה מגן, ונהניתי ממנו כל כך שהוא עושה לי חשק לקרוא עוד ספרים שלה.

ממליצה מאוד.

"את בבְּרוֹךְ גדול מיכאלה, מה יש להגיד. לא די שיש לך אחות בגמילה על הראש, עכשיו גם אמא שהיא לא בדיוק, עוד טרלללה לאוסף." (עמ' 69).

מיכאלה