מייד אין ג'פאן

כמה זמן נמשך היריון ביפן, איך יודעים שאישה בהיריון נמצאת בסביבה, איך נמנעים מלהשמין גם בהיריון ועוד ציוני דרך מתקופת ההיריון והלידה ביפן שחייבים להכיר.
בייבי בום ישראפנית סטייל

מתוך שלושת ילדיי רק בני הבכור נולד בארץ.  את חווית הלידה הראשונה שלי רציתי לעבור בסביבתי הטבעית עם המשפחה בישראל, קרובה לאימא.  את שתי הלידות הבאות כבר עברתי ביפן. ולמרות ששתי חוויות הלידה ביפן היו מאד שונות זו מזו – את מיה ילדתי בבית יולדות פרטי וקטן (בתי יולדות קטנים מאד פופולריים ביפן)  ואת אדם ילדתי בבית חולים גדול- יש נקודות משותפות בחוויה היפנית הזו. ולמרות שמדובר בתהליך טבעי ואוניברסלי של הריון ולידה, כל המסביב שונה מאד מהחוויה הישראלית ומייד תבינו מדוע. אז טרם אשכח את הפרטים הקטנים כי הילדים שלי הולכים וגדלים,  הנה כמה עובדות על הריון ולידה "מייד אין ג'אפאן":

1.  עשרה חודשי הריון!

כן, תאמינו או לא, היריון נמשך ביפן 10 חודשים ולא תשעה חודשים כפי שהורגלתי. איך זה יכול להיות?  הסיבה היא שהם מחשבים אחרת את הספירה, אם חודש בדרך כלל נמשך בין 28-31 ימים, היפנים מחשבים לפי 28 ימים וכך יש לנו 10 חודשים. מבלבל לגמרי, במיוחד כשנשאלתי באיזה חודש אני, התמהמהתי על תשובה בהתאם ללאום השואל.

2. לגדל תינוק עם חוברות הדרכה

בתחילת ההיריון מקבלים מהעירייה ערכה המכילה חוברות שונות הכוללות מידע מדוייק ומפורט על כל צעד ושעל של תהליך ההריון, הלידה והטיפול בתינוק.  נדמה שיש להם חוברות הפעלה לכל דבר! חוברות לתזונה נכונה במהלך ההיריון, תזונת תינוקות, מידע על כל הבדיקות, איך לנהוג במצבי חירום, איך לטפל ולשחק עם תינוקות, איך להתנהג עם התינוק בכל מצב אפשרי ועוד.. מזל שהחוברות מעוטרות באיורים, אחרת לא היה לי מושג מה רוצים ממני וליפני שלי בטח שלא היתה סבלנות לשבת ולהבהיר את הכתוב.

הסברים בקורס הכנה ללידה, על כמה חשוב להיות רגועה בזמן הצירים...צילום:ליאת לופט-מוריטו
ערכת חוברות הפעלה לאם הטרייה. צילום: ליאת לופט-מוריטו

3. עצור: אישה בהיריון לפניך!

אותה ערכה הכילה גם מדבקות ומחזיקי מפתחות מיוחדים עם איור של אם ותינוק המיועדים לענידה על התיק או במקום בולט אחר כדי שידעו: אישה בהריון לפניך, תנו לה זכות ישיבה במקומות ציבוריים.

והאמת היא שעבור הנשים היפניות זה ״תמרור״ חשוב כי קשה להבחין בהריון שלהן, רובן נשארות רזות ולקראת הסוף מבצבצת לה בטן. לא יאומן! אותי לעומת זאת היו שואלים כבר בחודשים הראשונים אם אני צריכה ללדת בקרוב, או לחילופין אם יש לי תאומים.

תמרור לתיק ההריונית המודיע: יש תינוק בבטן. צילום: ליאת לופט מוריטו

4. בדיקות היריון

ביפן לא קיים טירוף בדיקות ההריון הקיים בארץ. אין סקירות מערכות מיוחדות והן גם לא רצות לעשות בדיקות גנטיות או בדיקות מי שפיר. הרופאים לא ממליצים לעבור בדיקות כאלו לפני גיל 40.

מה שכן, מקפידים פה באופן מיוחד על המשקל.  הרופאים ממליצים לא לעבור את התוספת המקסימלית למשקל של עשרה ק"ג. בסוף ההריון שלי הגעתי לכפול ממה שהומלץ. האחיות לכל אורך הדרך פשוט נחרדו ממני. בכל פעם שהגעתי לביקורת חטפתי על הראש. הן ביקשו ממני לתעד בדיוק מה אני אוכלת, שלחו אותי לסמינר על תזונה ולא הפסיקו לבלבל לי את המוח שאתחיל להוריד בכמויות, ושאפסיק לאכול מתוק. עכשיו, כשעברה כמעט שנה מאז הלידה, אני מתקשה להוריד את המשקל ומצטערת שאכלתי כאילו אין מחר.

5. כמה זה עולה לנו?

ביפן, בניגוד לישראל, אין עידוד ילודה, ולמרות הירידה התלולה הידועה בשיעור הילודה כאן הם לא עושים יותר מידי כדי לעודד הבאת ילדים לעולם. בארץ מקבלים מענק לידה והביטוח הלאומי מכסה את כולה, ביפן אמנם הביטוח הלאומי מכסה לידה בסיסית, אך התשלום במקרים רבים חורג מהבסיס, כמו למשל אם לוקחים אפידורל…  גם הביקורים אצל רופאת הנשים עולה לא מעט. הסכום הסופי של הלידה תלוי בבית החולים, חדר רגיל או פרטי וכו'.

האישפוז בבית היולדות נע בין מינימום של חמישה ימים ללידה רגילה ועד לשבועיים לקיסרי.

6. תסבלי בשקט: Gambaru!

אף רופא בשום בית חולים לא מעודד יולדת לקחת אפידורל. הוא זמין רק בחלק מבתי החולים וחייבים להזמינו מראש ולא ביום הלידה. התענוג עולה כ-500 דולר אותם הביטוח לא מכסה. רק לאחרונה החל האפידורל לצבור קצת יותר פופולריות בקרב היפניות הכורעות ללדת.  זה קשור לתרבות הGaman (סבלנות) היפנית וה Gambaru (אין לכך מילה מדויקת בעברית, הפירוש הכי קרוב הוא: בואו נשתדל כמה שיותר, גם אם זה קשה ואנחנו סובלים)

היפנים מאמינים שתהליך הלידה הוא חלק מהחיים וגם אם זהו תהליך הכרוך בסבל, צריך לעבור אותו, ועדיף בשקט ובלי תלונות.

בבית היולדות בו ילדתי את בתי מיה נוקטים בשיטות מיוחדות להכנה לקראת הלידה. הייחוד של המקום היה בהכנת היולדות בשיטת היפנוזה עצמית, נשימות, שיעורי יוגה והאזנה יומיומית למוזיקה מדיטטיבית, אותה מוזיקה מושמעת ברקע שוב ושוב בבית היולדות הזה. בכל חדר וחדר, גם בחדר הלידה.

אחרי שהתרשמתי בקורס הכנה ללידה מהוידאו שהראו לנו בו נראית יולדת בשעת לידה – רגועה ומלבד נשימותיה לא שמעו אותה – התעודדתי שלקחתי על עצמי את האתגר של לידה טבעית. יאללה Gambaru! בניתי על המדיטציות שיעזרו לי. ואמרתי לעצמי, ביפן תהיי יפנית, ותלמדי איך לסבול בשקט…בחלק הראשון עמדתי איכשהו (לא שהיו לי הרבה ברירות) אבל בשקט?! שאגותיי נשמעו יותר כהכלאה של נהמות דינוזאור ונעירות חמור.  אחת היולדות רמזה לי בשעת ארוחה משותפת שאת הלידה שלי איש לא פספס. "כאב לך מאד, נכון"? היא שאלה.  מעולם לא ידעתי שאני מסוגלת להוציא צלילים כאלו מתוכי. המדיטציה וההיפנוזה לא ממש עבדו עלי ברגע האמת.  ולמרות הכאב העצום לא הייתי מוותרת לרגע על החוויה המעצימה והמיוחדת, במיוחד לאור הצ'ופרים המפנקים והמפצים שבאו אחרי.

7. הסבלנות משתלמת

מה שמפצה על כאבי הלידה הוא השירות שאין לי כל ספק שהוא הטוב בעולם! עד כדי כך שלעיתים שכחתי שאני בבית חולים, זה הרגיש יותר כמו בית מלון, עד שממש לא רציתי להשתחרר ולחזור הביתה.

האחיות המסורות בתלבושת הוורדרדה טיפלו בי תמיד בחיוך ובסבלנות ואדיבות אין קץ. העניקו לי ליווי צמוד עם הסברים על ההנקה ותמיכה אחרי הלידה. קיבלתי מהן מסאז'ים בזמן הלידה ומסאז'ים ארומתיים בזמן שהותי שם. הכינו לי אלבום תמונות של התינוקת הטרייה מרגעיה הראשונים כמו רגע הולדתה והאמבטיה הראשונה, קיבלתי תיק ענק ובו ערכת מתנות ועוד… אבל ההיי לייט שעושה את הלידה ביפן להכי שווה, לטעמי, הוא כמובן – האוכל!!

בבית היולדות הפרטי האוכל היה לא פחות מגורמה!

וכשילדתי את אדם בבית חולים רגיל חשבתי לעצמי שהארוחות שם בטח לא יוכלו להשתוות לאותה איכות. אך גם שם האוכל היה מעולה – מבחינת הטעם, האיכות והמרכיבים.

כמה ימים אחרי הלידה מוגשת ארוחה מפוארת במיוחד כאות הערכה ליולדת על המאמצים שעברה ולמזל טוב לתינוק החדש שנולד.

ארוחה בבית יולדות יפני. צילום: ליאת לופט-מוריטו ©
ארוחה בבית חולים, מח' יולדות ביפן. צילום: ליאת לופט-מוריטו ©

8. ביקורים רק בין השעות 13:00-20:00. וזה כולל את הבעל.

הביקורים מתבצעים בחדר המיועד לכך ליד המחלקה, ילדים אינם רשאים להכנס לחדר היולדת וכולם מחויבים לעטות מסכה לבנה כדי למנוע העברת חיידיקים.

9. אחרי הלידה

ביפן נהוג שהיולדת עוברת לבית אימה לתקופה הראשונה, בדרך כלל כחודש-חודש וחצי הראשונים. כי אין כמו אימא שתתמוך ותעזור.

במקרה שלי הגיעו אליי אימי וחמותי, כל אחת מהן תפקדה במה שהיא מצטיינת, החמה ניקתה ובישלה, אימא שלי שיחקה עם הילדים ועזרה לי עם התינוק.

אימי, חמותי והילדים רוחצים את התינוק

10. קשיי שפה – היה מאתגר מאד לעבור את כל התהליך בשפה זרה.

לא פשוט למצוא רופאים דוברי אנגלית ביפן, קל וחומר אחיות.  ולמרות שאני מסתדרת יפה ביפנית אני עדיין רחוקה מלשלוט בשפה. היפני שלי והחברות עזרו לי לפענח את שלל המסמכים, השאלונים והבדיקות, ונאלצתי ללמוד כמה מינוחים רפואיים בסיסיים הקשורים לנושא הריון ולידה. מידי פעם גם הקלטתי את שיחותיי עם הרופאים כדי שמ׳ יתרגם אותם עבורי. זה אמנם לא המצב הכי אידיאלי שיש, אבל איכשהו הצלחתי להביע את מה שבאמת היה חשוב לי.

סופשבוע רגוע לכולנו

Gambaru!

ישראפנית

הצטרפו לדף הפייסבוק של ישראפנית כאן.