"מקזיט": יציאת הארמון של מייגן והארי

הפרידה מארמון המלוכה לא באמת מפתיעה איש והכתובת הייתה על קיר ארצון באקינגהאם אך הדרך בה הארי ומייגן עשו זאת, דווקא כן. בלי טיפת כבוד למלכה, השניים רוצים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה

כל מה שעולה לי בראש זה הקלישאה "שרהל'ה בואי הולכים". אז אותו דבר, רק מייגן.

אין לדעתי אמירה יותר מרגיזה מההכרזה שמייגן והארי החליטו להיות "עצמאים כלכלית". כידוע לכולנו, והעיסוק בהודעת העזיבה הוא כבר אולד ניוז כי הסיפורים אודותיהם התפשטו בתקשורת כמו שריפת קוצים (דימוי לא הולם בימים אלה של שריפות באוסטרליה), לא רק שהם לא צריכים לעבוד למחייתם יום נוסף, אלא שכל אחד מבני המלוכה, ברגע שהוא ממסחר את עצמו – שווה זהב. ממסחר פירושו – מעניק ראיונות, נותן הרצאות – לא צריך להתאמץ יותר מדי כדי לעשות מיליונים. אז נו באמת. עצמאים כלכלית תעשו לי טובה. מייגן והארי לא חוסכים מאיתנו רגע בלי דרמה והפעם הם מכריזים, עם תום החופשה שלהם בקנדה, על עזיבת הפוזיציה המלכותית שלהם. הם נפרדים מתפקידם כממלאי תפקיד מלכותי אך לא מהטייטל "סאסקס רויאל", ממנו השניים מקווים, כאמור, לעשות הון מחוץ לכותלי הארמון.

מאז שהבחורה הזו נכנסה לחיים של הנסיך הזה, יש כל הזמן דרמות וכשנדמה שהסערה שכחה, היא נדרכת מחדש, מה שגורם לי לחשוב שבלגן זה שם המשחק. הבחורה מכורה לצומי כמו כל ריאליטי טראש. היא מגיעה מתרבות הכותרות וברור לכולנו שהיא לא התאימה לחיי המלוכה. באנדר סטייטמנט אעיז ואומר, היא לא אהבה איך שכובעי הכפתור ההכרחיים היו מונחים עליה. לא הלם אותה ולדעתי שם התחיל הקרע…

זה התחיל באותם משחקי "אינויקטוס" כשמייגן עוד הייתה חברה של הארי ווהגיעה לבושה בג'ינס קרועים, והמשיך עם כל מיני פרובוקציות צעצוע כמו לא ללבוש גרבי ניילון וכן לגעת כל הזמן בהארי כדי למרוד בפרוטוקול המחמיר, וכשהחתונה התקרבה, הוגברו המרידות הקטנות והפכו למתיחויות בכל מקום אפשרי ,כמו איזו טיארה לענוד בחתונה (התעקשה על הטיארה הרוסית עם האיזמרגד), והאגדה מספרת שמדידות הבגדים והקפדנות המיותרת הביאה את קייט מידלטון לכדי בכי.

הארי ומייגן צילום: Chris Jackson/Getty Images for the Invictus Games Foundation

צילום: Chris Jackson/Getty Images for the Invictus Games Foundation

לאחר החתונה אפשר היה ממש להתעייף מהטונים הצורמים של הדוכסית. מילים רבות נכתבו על הקשרים ששרפה כשלא נזקקה להם לא לפני שנזקקה להם. על הסלבס שהתקשטה בהם בחתונה (במקום בחברים או בני משפחה) או במסיבת הבייבי שאוור האקסטרווגנטית שעשתה בניו יורק, על הטיסות במטוסי סילון לכל עבר כדי לנוח (ממה בדיוק?) עם הארי, וכמובן על ההוצאות המוגזמות שמשלם המיסים הבריטי שילם עבור שיפוץ פרוגמור קוטג' שגם ביטא סוג של פרידה דרמטית מהארמון בלונדון. כל צעד שנעשה היה רועש, צורמני והפגנתי. מה שפסיכולוגים מכנים acting out (לעשות במקום להרגיש). בין השאר אפשר למנות את הפרידה מהקרן המלכותית של קייט וויליאם ופתיחה של קרן עצמאית של הססקסים, המעבר לוינדזור לחיים בקוטג' כפרי הרחק מההמון הסואן, עריכת מגזין ספטמבר של ווג, הובלת פרויקט ספר הבישול עם ניצולי מגדל גרנפל שנשרף על דייריו הרבים, כתיבת משפטי העצמה על בננות עבור עובדות תעשיית המין, פתיחת חשבון טוויטר וחשבון אינסטגרם נבדל מזה של הארמון, סירוב ללדת את ארצ'י בבית החולים המסורתי בלונדון באגף לינדו ובכלל – סירוב להסתייע ברופאים ובמיילדים שהארמון נעזר בהם וכמובן להסתיר את לידת התינוק באופן מתריס במיוחד מעין הציבור. מדובר פעולות צווחניות וראוותניות שלא היו מביישות כוכב ריאליטי שחייב לשמור באופן נואש על רייטינג, ומצוי בתחרות מתמדת עם הבאים בתור.

מייגן והארי צילום: Geoff Pugh - WPA Pool/Getty Images

צילום: Geoff Pugh – WPA Pool/Getty Images

וכמובן שיא השיאים היה הראיון שמייגן נתנה לטום ברדבי מרשת ITV, שם היא מבכה את מר גורלה כנרדפת בידי המדיה שאיננה מפרגנת לה כשלכולם ברור שהיא 'יורה ובוכה'. שולפת חיצי מלחמה ומתאכזבת כשאלה מושכים אש בתגובה. הראיון ניתן אחרי ביקור רשמי באפריקה שהוכתר בתקשורת כמוצלח. בביקור אפשר היה ממש לראות את הדפוס שחוזר על עצמו ולא משאיר שום מקום להשערות. כשהיא לבושה בכוונה בבגדים יומיומיים לא פורמליים, ז'קט ומכנסי גי'נס, מוקסינים ותיק צד גדול, יצרה מייגן אג'נדה משל עצמה. היא חיבקה וחובקה בידי קבוצות מוחלשות של אפריקאים שהיו מוכנים לקבל אותה בכל צורה ורק התמוגגו מכל הבעה חסרת רשמיות של מייגן. באפריקה שחררה מייגן את הצד האתני האפרו אמריקאי שלה וההרגשה היתה שזוהי נקמתה על כל הקשיים שלה לשמור על שיעור קומה אל מול האריסטוקרטיה הבריטית.

מייגן חסרת בטחון וחנפנית וקל לה בסיטואציות בהן היא הפיגורה הבכירה מעבר לכל ספק, וכל השאר מוגדרים חלשים ממנה. היא מרגישה נוח בסביבה מתרפסת ונזקקת, והנסיך הארי נגרר אחריה וניכר כי השובבות ואפילו הסקס אפיל שיוחס לו עד לא מזמן עזב אותו. הוא נראה מחוק ודהוי וצייתן וכנראה שתמיד הסתתר בו אדם שפוף שחיפש דמות רודנית עד שמצא אותה. את הביקור באפריקה סיכם אותו ראיון בהא הידיעה שמסמל את נקודת המפנה הכי משמעותית בדימוי של הסאסקסים.

מייגן והארי בניוזילנד צילום: Michael Bradley - Pool/Getty Images

צילום: Michael Bradley – Pool/Getty Images

מיד לאחר הראיון קורע הלב ארזו הזוג את בנם ונפרדו מהארמון לתקופה בת 6 שבועות למה שקרוי "A much  deserved break"  כששוב השאלה התלויה מעל היא – ממה בדיוק אתם צריכים לקחת הפסקה? החופשה נלקחה כמובן במועד אסטרטגי שבישר לעולם כי הזוג לא יחגוג את חג המולד עם המלכה בסנדרינגנהם כמיטב המסורת אלא יבלו אותו עם אמה של מייגן, דוריה. הם גם ידעו שאף אחד בבית המלוכה לא כל כך רצה לראות אותה אחרי ראיון האימה. וכך בעטה מייגן ב"משפחה החדשה". כזכור, המלכה יצאה מדרכה בחג המולד 2017 כאשר הזמינה את מייגן בעודה אך מאורסת להארי, לבלות עם המשפחה את חג המולד בסנדרינגהאם, הזמנה שעד אז הייתה פתוחה אך ורק למחותנים.

מקום החופשה נשמר בסוד ושלח את התקשורת לספקולציות עד שהתחילו להגיע לחישות לגבי שהותם של זוג הדוכסים בקנדה. תמונת אינסטגרם חמדמדה של הארי עם ארצ'י חובש כובע עם שני פונפוני – דובי טסה בכל העולם והבהירה לסקרנים שהזוג כנראה נטע יתד בקנדה וכלל לא היה בקליפורניה אצל האמא דוריה כפי ששיערו.

מייגן והארי וקייט צילום: Chris Jackson/Getty Images

צילום: Chris Jackson/Getty Images

הכרוניקה ידועה מראש עם טיפוסים כמו מייגן. הנרטיב ברור. לא מספיק שמים אליה לב (הבחורה סבלה מרגשי נחיתות לפני שקיבלה תפקיד בינוני אך משתלם בסדרה בינונית אך נסחרת) אז היא עושה רעש וצלצלולים. הרעש והצלצלוים הכי קלים להשגת צומי חייבים להיות פרובוקטיבים ואנטגוניסטיים. כי כדי לעשות רעש חיובי אדם צריך ליצור, להשמיע קול שטרם שמעו. אבל תשומת לב בין רגע אפשר להשיג רק אם מתנגחים במשהו. אז מייגן שאמרה פעם שאינה רוצה להיות 'דמות חסרת קול' השמיעה קולות צורמניים ולא קונבנציונליים וזכתה להרבה הדים חלקם הגדול שליליים. הנאומי העצמה נשית וחרדה לסביבה היו קלישאיים ולא יצרו את החריטה שהיא קיוותה שיצרו, ובמקום להבין שאין לה משהו מיוחד לומר, היא האשימה את התקשורת ואת המשפחה שעוצמרת בעדה. כמה זמן תכחישי את הבינוניות שלך, מייגן?

הבריטים החלו להתאכזב יותר ויותר מהאמריקאית הוולגרית שרמסה את המסורת וההרגלים של מוסד המלוכה. במקום לקחת אחריות היא התבכיינה ונכנסה לתפקיד הקרבן הנרדף וגם גייסה את הארי לתרחיש האימה כאילו מדובר בנרדפות דוגמת אימו דיאנה שבסופו של דבר נהרגה בתאונה בעודה נמלטת מהפפרצ'י. כמה נמוך. ואני שואלת – למה שלא תטעמי על קצה המזלג את מה שאת בישלת? ואגב בישול, הידיעה שמייגן לא שוכרת שף כי היא 'אוהבת לבשל' מתחילה לחזור על עצמה כמו קמפיין בחירות. יש עוד כמה וכמה אנשים שיודעים ואוהבים לבשל אבל רק עליך כולם יודעים. מה זה אם לא התרברבות?

מדובר במעגל אכזרי. היא תמשיך לספק מופעי ראווה, העיתונאים ובית המלוכה לא יאהבו את זה, והיא תשתמש בזה כחומר עבודה לגבש עילה להתרחק עוד ועוד. העיקר שההתרחקות שלה תיוחס להם ולא לגחמות שלה, והעיקר שאלומת האור לא תמוש ממנה. העזיבה נעשתה באופן ברוטאלי בלי להודיע למלכה ולצ'ארלס מספיק זמן מראש בסגנון בריוני ואם יורשה לי – פחדני. כזה שחושש מביקורת. רוב התגובות של בני המשפחה המלכותית וחבריה לשעבר של מייגן מתמקדים בפוגענות של האקט כלפי המלכה שהיא גם הריבון וגם סבתו המשמעותית של הארי שהפכה משמעותית יותר לאחר מות אימו. ההכרזה היא לא פחות מסתירת לחי למלכה, שמזה 67 שנים מקריבה נוחות וחופש לטובת משימתה האחת והיחידה למלוך במדינה. גם לא מפרסמים הודעת נטישה יום לפני יום הולדתה של קייט.

מייגן והנסיך הארי צילום:  Chris Jackson/Chris Jackson/Getty Images

צילום:  Chris Jackson/Chris Jackson/Getty Images

אז מה יקרה מפה?

הם ויתרו לכאורה על השכר השנתי בן 2 מיליון פאונד שהממלכה משלמת להם עבור היותם Working Royals. מצד שני, אני לא רואה את מייגן ממלצרת או אפילו שוטפת כלים בבית. להארי יש כ-34 מיליון דולר מירושות. המשפט 'מה שמייגן רוצה מייגן מקבלת' מתחיל לשעמם וברור לי שהם ימשיכו לינוק מכספי משלם המיסים ולחיות על חשבונו כי ככה הם בנויים (שומר ראש עולה 100,000 פאונד לשנה ומשפחת הארי מייגן ארצ'י צריכים שישה שומרי ראש עד סוף חייהם. תכפילו).  ואם הם יגורו בקנדה מי ישלם על הבית ועל אחזקתו אם לא משלם מסים כזה או אחר (בריטי או קנדי)? ובמקביל הם ימשיכו לחיות בבית בפרוגמור שקיבלו מהמלכה כמתנה. כל טביעת האצבע שלהם מדיפה ניחוח לא נעים של פרזיטיות ושל ניצול, מה שמאלץ אותי לחשוב שהשנה פלוס מינוס שהם כן עבדו בממלכה היתה לא אחרת מאשר סימולציה עיתונאית שתפרנס את כל התוכן המשולם שממתין להם מאחורי הפינה. אני לא שוללת תכניות ריאליטי בדרג קרדשיאני ואני מרשה לעצמי לאבחן אותם כאקהיביציוניסטים שהרי רק אנשים שאור התקשורת מחייה אותם מסוגלים להסתיר עד כדי כך את הולדת בנם. ההסתתרות איננה אלא עוד אקט ראווה שאינו שונה מג'ון ויוקו מתראיינים במיטה. הסתרה והתפשטות לפעמים חד המה.

הכי מצחיק אותי  4 מיליון הדולר שמייגן עשתה במו ידיה מהשתתפותה ב-Suits סדרת הטלוויזיה בה שיחקה לפני שאירוסיה להארי הוכרזו. אם אתם שואלים אותי 4 מיליון דולר זה תקציב שבועי שלה. היא שורפת אותם ביומיים על תכשיטים, טיסות, מגדי מעצבים וצוות יחצ"נים שמתמחים בטיפול בהתנגדויות, בתקשורת שלילית, בניהול משברים ובניהול אירועים.

אפשר לומר שההכרזה כי הם רוצים לעמוד כלכלית על הרגלים שלהם קצת מצחיקה לאור העובדה שאפשר להמשיך ולחיות מהכסף שכבר יש להארי ברווחה גמורה עוד שנים רבות אבל הכסף אינו מספיק על מנת לממן את חייהם הראוותניים. לאט לאט משתחררות לתקשורת כל מיני עובדות כמו למשל הסכם שמייגן חתמה עם דיסני עוד לפני שנסעו לחופשה ה"סודית" עבור דיבוב סרט אנימציה. את התגמול תרמה ל'פילים ללא גבולות'  – עמותה שדואגת להצלת פילים. אולם יש פה רמז גס לקריירה ההוליוודית שנפרשת לרגליה. אני רואה אותה על הסט אומרת לבמאי ולצלם, אז איפה היינו לפני שכל זה התחיל?

הם ימשיכו לינוק אבטחה, מלתחה וטיסות וישמרו את התארים "דוכסי ססקס" אותו ימסחרו כהוגן ויהנו משני העולמות כשהקרבן שהם מקריבים פעוט וקשור אך ורק לדבר הזה ששמו מצפון. לא קל לעבוד עבור הממלכה אבל מדובר בחובה לאומית ששניהם מעדיפים לחמוק ממנה.

פירס מורגן, שמכסה עבור המייל אונליין את נושא בית המלוכה, כותב ש'אין שום כיף בלפתוח מרכז קהילתי באיזה יום רביעי גשום כשלמעשה היא רואה את עצמה כנסיכה סופרסטאר'. מורגן מדמה את מייגן, ואני נוטה להזדהות עם זה, כסלב מהסוג הקרדשיאני, כזה שמחפש זוהר, גלאם, עושר ואהדה, רדוף אגו ועסוק כל הזמן בחישוב קר של אינטרסים ממוקדי סטטוס וממון.

אליזבת צילום Samir Hussein/WireImage)

 צילום Samir Hussein/WireImage

פירס מורגן מכנה את מייגן והארי "זוג חולה אגו" שכל מה שחשוב לו זה לדלג מאירוע זוהר אחד למשנהו וליהנות מחיי שפע ופאר בלי לתת בחזרה. מה שהכי מקומם הוא העטיפה הערכית ששניהם עוטפים כל הזמן את צעדיהם. ההצהרה על יחסם החומל לסביבה בעת שלא חסו על חותם הפחמן שהמטוסים הפרטיים שלהם הותירו, האג'נדות שהן לכאורה יותר טובות ויותר חשובות מאג'נדות הארמון, דוגמת העצמה נשית ותרומה לאוכלוסיית אפריקה, בעוד הם עצמם נוקטים דפוסים פרזיטיים כפויי טובה.

אני מאמינה שנמשיך לשמוע מהם השכם והערב וזה תמיד יהיה אותו שיר נושן. הם נרדפים, לא נותנים להם מנוח, מייגן לא יכולה לעשות את עבודת הקודש בלי שהתקשורת רודפת אותה ובלי שכותבים עליה דברים שליליים דוגמת שורות אלו. הם יעברו דירות, יפטרו אנשי צוות, יבליחו פתאום באיזו גאלה נוצצת או בכורה יוקרתית, ינשקו תינוקות ויצלמו זוגות אקראיים בעת טרק בטבע כדי להדגים אנושיות. אבל הם לא יסכימו לבקר את המלכה או את בעלה בן ה-98 כאשר זה יתבקש כי לא אומרים למייגן מה לעשות.

במהלך סוף השבוע שמענו עוד ועוד תגובות מצד ההמון, לרבות חבריה הקרובים (לשעבר כמובן) של מייגן שטענו שזה her way or the highway כלומר – או בדרכה או שבכלל לא. הם מספרים שמאז גיל 12 אספה מייגן באובססיה חומרים על הנסיכה דיאנה (נכון היא שיקרה כשאמרה שלא ידעה, כבת קליפורניה, מאום על בית המלוכה?) וניסתה לחקות אותה כדמות פילנתרופית חוצת יבשות. כנראה שזה מה שהביא אותה לפעילות הפילנתרופית באפריקה ובמטבחי המרק (מרכזי האכלת רעבים). כאשר פגשה בהארי היא חשבה שחלום האגדה הקסומה התגשם אבל רק לאחר שנישאה לו גילתה שעבודתו של חבר משפחת המלוכה אפורה ולעיתים נעדרת זוהר, וכפי שציינתי, מאלצת אותך לחבוש כובע כפתור עם נוצה – שאינו מחמיא לך בהכרח.

זה לא תאם את נרטיב ה-fairy tale (אגדה מכושפת) שראתה כהולמת אותה, וברור לכולם שהיא ורק היא עומדת מאחורי ההרחקה של הזוג מהממלכה. חלקם טוענים שהארי נגרר אחריה וכי לה לא אכפת שהממלכה זועמת עליה. מבחינתה, כך הם טוענים, היא לא תדרוך שוב בבריטניה אם התנאים לא יהיו לרוחה. מדובר בתרגיל הכי נושן בספר – כמו לעזוב את הבית וליצר עמדת משא ומתן מול בן זוג מתעלל. זה לא יותר מכובד מזה…

כעת היא מנסחת את הנרטיב של עצמה שכרוך בפעילויות יותר זוהרות וסופחות רייטינג. הרכלנים אומרים שהזוג אובמה מסייע מאחורי הקלעים במה שזכה לכינוי Megxit ועוזר להם להתמקם במציאות החדשה שלהם. עצוב שהזוג אובמה שירק דם במשך שמונה שנים כלל 'סופר' אותם. מישל וברק תרמו את מיטבם לרפובליקה האמריקאית לפני שהרוויחו ביושר את ההישענות לאחור. כל הרצאה או ספר שמפרנסים אותם – הם יותר ממוצדקים. בעוד שהדוכסים עם פשוט שני ילדים מפונקים שעסוקים אך ורק בקיצורי דרך ושיוף פינות.

אנחנו עוד נשמע ממנה הרבה, כי כששם המשחק הוא לברוח בכל פעם שמשהו לא מסתדר במאת האחוזים לרוחה – הסיכוי לזיגזג כדרך חיים כמעט וודאי. והיא תעייף אותנו כהוגן אז שומרת אנרגיה.

קצת אל תגובות נוספות בתקשורת:

"ההכרזה של הארי ומייגן היא פצצה מעליבה וחסרת נימוס כלפי המלכה ונודף ממנה ניחוח של מרוכזות-עצמית ילדותית" – אליסון פירסון

"אם אתם רוצים, קחו צעד אחורה מבית המלוכה אבל להעליב את המלכה זה בלתי נסלח" – בנדיקט ספנס

"השאיפה לחופש היתה מתוכננת זמן רב אך ההכרזה מגיעה כמכת מחץ למשפחה המלכותית" קמילה טומיניי

"המעבר הזה כלל איננו קשור ל'חיפוש חיים שקטים": הוא קשור לדרגה הבאה שתתאים למייגן יותר מאשר להארי" – סיליה וולדן

atara
פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.