מיומנה של מתמודדת לראשות העירייה – ד"ר ריקי שי

בחורה עם מחשב נייד

הגיע הזמן לדאוג לחלוקה צודקת
אני כותבת היום בעצב רב, היות ונסיבות חייהן של נשים רבות מציגות עד כמה קשה לאשה מן השורה, מוכשרת ככל שתהיה להצליח להביא לידי ביטוי את כישוריה. רק תחשבו איך זה היה מרגיש לכם לעבוד קשה שעות רבות בהתמדה, בחריצות ו"לתת את הנשמה" ובסוף החודש לראות תלוש שכר שבקושי יכול להספיק לשבוע ובנוסף התסכול הגדול שהסיכוי שקולכם יישמע ויילקח ברצינות הוא קלוש. איך הייתם מרגישים אם, אתם שם בטעות, גברים שעוסקים באותה עבודה ומקבלים שכר מינימום על עבודה לא פשוטה בכלל ? אני בטוחה שתסכימו איתי שמידת החריצות, השליחות וכן גם הפרנסה הדוחקת הנדרשת כדי לרצות להתמודד עם ההעבודה, ולהצליח להתמודד עם מערכת שברוב הפעמים לא מתגמלת היא מתסכלת כל פעם מחדש.
ואני עוד לא מדברת על רוב הנשים המסוגלות להתמודד עם עבודה תוך כדי השקעה בחיי המשפחה. אצלנו בחברה, אין צורך לוותר על אחד משני אלה.בעולם המודרני אין דבר שנשים לא מסוגלות לבצע, נשים יכולות לממש את עצמן בכל תפקיד ובלבד שירגישו שלמות עם הבחירה והמיצוי העצמי. מי כמו אשה יכול לג’נגל בין שלל משימות בתבונה, ברגישות ובמסירות בעבודה, במשפחה ובחברה?
ולמה זה רלוונטי לנו כיום? כי אמנם בישראל 2018 יש לנשים זכויות רבות, אבל עדיין אין שוויון. גברים רבים, לא מבינים את החשיבות במתן ייצוג לנשים בכל מוקדי ההחלטה וההשפעה בחברה, קולן לא נשמע ולכן חלק גדול מהן עובד בעבודות שדורשות יכולות ,מסוגלות וכלים לרוב אינו מוערך הן תקציבית (שכר) , תנאים (פנסיה,קרנות ועוד). התופעה המדאיגה הזו לא פוסחת גם על עירנו אשקלון. מחנכות-מטפלות, סייעות ,מזכירות שמרוויחות שכר מינימום ללא כל תנאים ואין מי שדואג לתנאיהם ( ועד עובדים) קבוצה גדולה של עובדים – למען האמת עובדות שאין להן כל מסגרת חוקית אך נאלצות לעבוד על מנת לכלכל את בתיהם.
היה ניתן לצפות בעקבות התפתחות הטכנולוגיה ,הקידמה, הנאורות ולאור העובדה שנשים פורצות כל הזמן תקרות זכוכית בתחומים שונים, נראה גם עלייה בשכרן ובזכויות המגיעות להן. לצערנו המציאות בשטח היא שונה ואנו רואים נתונים עגומים ואת העוולה הזאת יש לתקן כבר עכשיו .
אז על מה אנחנו מלינות, ומדוע ייצוג של נשים חיוני לחברה כולה, ולא רק לנשים. אני כותבת מילים אלו היות וגם אני הגעתי ממציאות זו (והשתכרתי לפעמים אפילו פחות משכר מינימום על עבודות קשות ודוחקות) ובמשך השנים ראיתי כיצד קבוצה קטנה של אנשים דואגת לנפח את כיסיה בעוד הרוב (הדומם) מסתפק בפירורים…וגם נשים הקמות לתקן עוול זה הרבה פעמים נתקלות ב"הפרד ומשול" על מנת לנתק אותן מנשים אחרות, סוג של "פרגון נשי" על מנת שלא ישמיעו את קולן, ישנם חוקים במדינה שנחקקו במיוחד על מנת להטיב עם העובדים אך גם הם ברוב המקרים אינם נאכפים ולציבור ,החלש ממילא, אין את העוז,הכוח והרצון ללכת ולהתמודד עם הגורמים המשפטיים שנראים מאיימים ועלותם הכספית גבוהה לכן אנו ממשיכות להשאר במצב הזה – במיוחד לאור העובדה שיש הנהלות ש"מצפצפות על החוק" למרות שהן יודעות אותו ומרוויחות על חשבוננו העובדות שעובדות בשכר מינימום.
לצערי, הפוליטיקה היא המקום היחידי בו ניתן לתקן עוולות של שנים, אך גם שם יש מיעוט נשים (אם בכלל) אנו עסוקות בדחוף, בהישרדות היומיומית (ודואגים שנשאר עסוקות) על מנת שלא נתקרב לחשוב ..כי זה כל כך נוח לכל כך הרבה אנשים שקבוצה קטנה שבדר"כ קרובה להון-שלטון נהנית מרוב הקופה הציבורית ..ואנחנו? אנחנו נמשיך להתלונן על העבודה הקשה ,הג'ינגול בין בית-משפחה-חברה..התגמול הנמוך , חוסר הערכה ועוד…ונחכה…למישהו שיגיע "להציל" אותנו..
לא עוד!!! אנו חייבות לקחת אחריות לחיינו! אף אחד לא יעשה זאת במקומנו!אף אחד לא חי את החיים שלנו, את הקשיים שלנו ואת מורכבות חיינו ואף אחד גם לא ידאג לעתידנו! הגיע הזמן שאנו נתאגד להשמיע את קולנו ורק ביחד אנחנו כוח – וביחד ננצח את השיטה.. הגיע זמן לציבור!

15965831_10154394286412199_8172623844731569881_n

rikishai
ד"ר ריקי שי חברת מועצת העיר אשקלון - מתמודדת לראשות עיריית אשקלון 2018 כחברת מועצת העיר ממונה על החינוך הבלתי פורמלי,קידום נשים ועסקים, ולאחרונה ממונה על השירות לתושב. ריקי שי אשת חינוך, PhD במדעי ההתנהגות ו-M.Aבניהול חינוך, מרצה ובעלת מכללה מזה 15 שנים (משנת 2000) . בתפקידי כמנכ"ל מכללה הכשרתי אלפי עובדים ומנהלים מכל הארץ בסדנאות לשיפור מיומנויות ולמימוש עצמי. עוסקת גם במחקר ופיתוח בתחום החברתי ובנושאים הקשורים לקידום והעצמת נשים, מרצה בקורסים ללימודי נשים ומגדר ולימודי תעודה מנהלות מעון,מטפלות וסייעות בחינוך מאמנת (coaching) אישית ומתמחה בהפרעות קשב וריכוז, סופרוויזרית למאמנים מתחילים מלווה ומכשירה אנשים מכל התחומים להציב מטרות ולהגשים חלומות. מחברת הספר "להתחבר לטבע שבך" במטרה להביא את ההתחברות לאדם ולכל העוצמות שבו ולהביא אותן למימוש עצמי. הקימה את "בית האישה" באשקלון, ומשמשת מנהלת בפועל, תפקיד הכולל כתיבת תכניות ההדרכה, הכשרת מנחים, מאמנים,שיווק, ניהול, ייעוץ לארגונים ולפרטיים והנחייה. בין היתר מעבירה סדנאות לארגונים הבאים: רשויות,עיריית באר שבע, מועצות מקומיות,תמ"ת- הכשרה מקצועית, מתנס"ים, מכללות ,קתדרות שונות ועוד.