מטורפת / קלואי אספוזיטו

רומן קליל, מצחיק ועל גבול ההזוי שכיף להעביר איתו את הזמן.

44398064_1103472249821931_3859379783083229184_n

Mad / Chloe Esposito, 2017

ז'אנר: פרוזה תרגום

411 עמודים | הוצאה: ידיעות ספרים | תרגום: גליה וורגן | שנת הוצאה בארץ: 2018

זה ספר שתפס את עיני בגלל הכותר המעניין והכריכה המזמינה. הפעם כן קראתי את התקציר ונשמע שהולך להיות הרבה אקשן והרבה עניין. האומנם?

אלווינה ואליזבת הן שתי תאומות זהות. אליזבת מוצלחת, מתחתנת עם איטלקי עשיר ויולדת בן. אלווינה היא המפסידנית שלא מצליחה להחזיק עבודה ולא לשלם שכר דירה עד שהיא מפוטרת ונזרקת מהדירה. מה שטוב זה שאליזבת החליטה להזמין את אלווינה לבקר אותה בסציליה למשך שבוע. האם בא לה ללכת? ממש לא! האם יש לה ברירות? היא יכולה לחפש קרטון לישון בו עד שתסדר את ענייניה, אך זה לא קרץ לה ולכן מחליטה לנסוע. שם היא מגלה שבעצם אחותה הזמינה אותה כי היא צריכה שיתחלפו. שכל אחת תתחזה לאחותה. מדוע? אלווינה לא ידעה וגם הקוראים לא. היא הסכימה ומשם מתחילה סדרת אירועים הזויים.

אתחיל מזה שאלווינה מצחיקה מאוד. יש לה חוש הומור בריטי משובח. על אף מגרעותיה, דמותה הצחיקה אותי. הסיפור מסופר בגוף ראשון מפיה של אלווינה וזה שמר על עקביות בטון הדברים. העלילה שהתחילה בתור קלילה ומצחיקה הפכה להיות מופרכת והזויה. המסקנה המתבקשת במהלך ובתום הקריאה היא שזה חומר טוב לסרט קומדיה.

הסיפור הזה מראה לנו עד כמה נזק הורים יכולים לגרום ע"י הענקת יחס מפלה לילדיהם. תיעבתי את אמן של אלווינה ואליזבת. משקעי הילדות והבגרות שסבו סביב "את פחות; את לא שווה; תראי את אחותך; תתנהגי כמו אחותך" ובעצם רצון בביטול האחת והאדרת השניה עלול להיות הרסני. כאב לי כשאלווינה דיברה על זכרונותיה מאמה ומאחותה במהלך חייה. אז זה היה מסר חשוב פה: לתת יחס שווה לילדים.

מסר אחר נוגע בחמדנות. אלווינה מצאה הזדמנות לזכות בכל מה שיש לאחותה בתנאי שתוכניתה תצלח.

מדוע אליזבת ביקשה מאלווינה להתחלף? מה השתבש? מה הייתה תוכניתה של אלווינה?

ראיתי שהספר מקוטלג כספר מתח. הרשו לי לומר לכם שאין בו אלמנטים של מתח. אקשן בקטנה יש. הומור בשפע יש. בוטות יש. זה ספר קליל, מצחיק, הזוי ומופרך שכיף להעביר איתו את הזמן.

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:

http://bit.ly/2FBDwzz

ayaib
שמי איה ואני תולעת ספרים, מורה לאנגלית לשעבר ומשפטנית טריה. בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת כדי לשתף אתכם במחשבותיי ובתחושותיי לגביהם. מקווה שתהנו.