מטבח צומח – כך תשלבו צמחייה במטבח

כל מה שצריך לדעת על שילוב של צמחים במטבח, טיפים והמלצות לעיצוב.

 

 

צמחייה היא חלק חשוב בבתים של כולנו, וברור מדוע אנחנו נותנות לה מקום של כבוד בעיצוב ביתנו. כשמדובר על עיצוב פנים מודרני, ברור לנו שצמחים צריכים להשתלב לא רק במרפסת או בגינה, אלא גם במרחבים האחרים בבית, ובהקשר זה חשוב לדבר על שילוב צמחייה במטבח. אז איך לעשות זאת בצורה נכונה, ואיך להכניס למטבח שלנו צמחייה שתעשיר ותרענן את העיצוב שלו? ננסה להבין יחד.

למה כדאי לנו להכניס צמחייה למטבח?

עיצוב מטבח אינו משימה פשוטה אם חושבים על זה לעומק. הרי אנחנו מעוניינות שהמטבח שלנו יהיה שימושי ונוח גם לאורך שעות רבות של עבודה, ובאותה המידה איננו מוכנות להתפשר על האסתטיקה וההנאה שאנחנו מפיקות ממנו. אחת השיטות לעשות זאת, לא פחות מבחירה נכונה של שיש למטבחים או של ארונות מטבח, היא באמצעות שילוב חכם של צמחייה בעיצוב המטבח. הצמחייה מספקת לנו עיצוב טבעי, שמרענן את מראה המטבח ונותן לנו תחושה של חיבור אל החוץ ואל אלמנטים טבעיים גם במטבחים העירוניים ביותר. כעת נשאר רק להבין איך לשלב את הצמחייה בצורה נכונה וחכמה, שתשדרג את האסתטיקה בלי לוותר על הנוחות והניקיון.

צמחים תלויים – צמחייה שלא תופסת מקום על השיש

אחת האפשרויות האיכותיות ביותר לשילוב של צמחייה במטבח, בלי להקריב מקום על השיש ובלי לתפוס יותר מדי מקום, היא באמצעות צמחים תלויים. האפשרויות בתחום זה מבחינה אסתטית הן רבות מאוד – החל מכדורי זכוכית חלולים בהם ניתן להכניס צמחים קטנים, ועד צמחים מטפסים של ממש שנשתלים וצומחים מחלון המטבח מטה. צמחייה תלויה כזאת מכניסה את הטבע למטבח שלנו במלוא מובן המילה, בלי שנצטרך להקדיש לצמחים מקום יקר ערך על השיש ולהסתכן בלכלוך ובצמצום המרחב שבו נרצה לעבוד.

 

צמחי תבלין – לעצב את המטבח עם הצמחים שאיתם נבשל

עציצים או ערוגות עם צמחי תבלין הם אופציה נהדרת לעיצוב המטבח באמצעות צמחייה. למעשה, מדובר בשילוב של שני האלמנטים שעליהם אנחנו רוצות להקפיד במידה הרבה ביותר – אסתטיקה מצד אחד, ושימושיות ונוחות מצד שני. שתילה של צמחי תה יכולה להפוך את חוויית ההגשה וההכנה של התה בבית, באירוח או בערב משפחתי וביתי, לאיכותית הרבה יותר. צמחים כמו בזיליקום או אפילו ירקות מסוימים – בהחלט ניתן לגדל בעציץ מתוחזק היטב במטבח, וכך להעניק לנו טריות ואיכות שיהיה לנו קשה מאוד להשיג עם מוצרים קנויים. כמובן שהדבר דורש השקעה ותחזוקה, ולא בכל מטבח ניתן לעשות זאת בצורה נוחה – אך מדובר באופציה נהדרת של צמחייה אסתטית וטעימה גם יחד.

 

איך לשלב צמחייה ולא להתפשר על ניקיון?

ניקיון המטבח גם הוא מהווה נדבך חשוב מאוד בנוחות ובאסתטיקה של המטבח ושל הבית כולו. רבות מאיתנו מקדישות לניקיון המרחב הזה מאמצים ותשומת לב רבה. לכן, ברור מדוע שילוב של צמחייה במטבח עשוי להעלות סימני שאלה מסוימים – איך נוכל להשקיע בצמחייה כזו מבלי לוותר או להתפשר על ניקיון המטבח, בהתחשב בכך שצמחים דורשים השקיה, תאורה ובמקרים מסוימים גם דישון. התשובות לכך הן פשוטות למדי – כל מה שצריך הוא לבחור בצורה נכונה את הצמחייה שנשלב במטבח, ולהתאים אותה למגבלות שלנו. ישנם צמחים שניתן לשלב בקלות מבלי שהם ידרשו תחזוקה רבה או ייצרו לכלוך רב. סוקולנטיים, ולצורך העניין גם עלי תה, מהווים דוגמה טובה לכך. מי שחוששת מאוד מלכלוך שנוצר בעקבות צמחייה במטבח, תמיד תוכל לבחור גם באפשרות של צמחי פלסטיק.

מטבח צומח הוא מטבח מרענן, אסתטי ומהנה לשימוש. מקווים שסייענו  ברעיונות וטיפים איך לתכנן ולשלב צמחייה במטבח בצורה אידיאלית.