מטאטא חדש – מטאטא טוב ??

העוזרת שלי נטשה. החליטה לחזור ללימודים (מי צריך ללמוד??) – והשאירה אותי "יתומת עזרה" שעבורי זה מצב כמעט שביר. במהירות, אני מתחילה לסקור את מכרי וידידיי לבדוק אולי מישהו מכיר מישהי…..- ולמזלי (?) ככה היה…..

בחורה עם מחשב נייד

באמת הגיע הזמן שאמצא עוזרת חדשה עם קילומטראז  סביר, לא שאני מצפה שהיא תהייה מלאת חדוות יצירה ואהבת הפריחה כשהיא מגיעה לעבודה – אבל שאני אקבל אותה בבוקר לא ממש מקומטת ואפס מוטיציה להזיז כסא בבית. אני רואה אותה שותה את הקפה וברור לי שנקי ממש לא יהיה – ריח של נקי יהיה וגם על זה אני מוכנה להתפשר השבוע.
לפי התיאוריה והחוקים היא הייתה אמורה להיות מלאת סימפטיה וחיוכים ומסכת "אני הולכת להשתדל" – עובדת חדשה בדרך כלל  עושה פרצוף של "אני בסדר- את  תראי". היא הגיעה אליי דרך חברה של שכן…אתם יודעים, הגלגול הידוע של עוזרות, אבל כשאין כרגע אחת בנמצא בבית – אני מעדיפה אחת על תקן בינוני  מאשר אף אחת בכלל.
חומרי ניקיון כאן ואלה החדרים – על תקן מדריכת תיירים זמנית לדקות האלה. השארתי לה את רשימת המטלות (הפעם מצומצמת – אני לא יודעת באיזה קצב היא עובדת) ובדקתי איתה שאין מצב של אי-הבנות ובכל זאת השארתי לה את הסלולר שלי למקרה של חוסר הבנה. אל תגידו שאני לא בסדר, ממש התכוננתי והשארתי את הבית יחסית מסודר.
ההרגלים, ההרגלים המגונים שלי מכניסים אותי כמעט תמיד לפינה שדי קשה לי לצאת ממנה אחר כך. ערב לפני שהעוזרת צריכה להגיע אני מסדרת "מלמעלה"  את הדברים. צורחת על כולם שכל מה שנמצא על הרצפה – העוזרת תאסוף ואנחנו נתרום את זה לאחרים. אני  מזיזה את הכסאות ומניחה בכל חדר את המצעים להחלפה.
במרפסת כביסה אני מרכזת את כל מה שצריך ולפני שאני הולכת אני מראה לה איך עובדת המכונה, המייבש ומזכירה לה שצריך לחלק את הכביסה לארונות לפי הסוגים. לדעתי, עד עכשיו אני הרבה יותר מאשר בסדר. את מה שיכולתי הכנתי ערב קודם ומה שלא – בבוקר לפני שהיא הגיעה.
אחרי סיור הבוקר וההסברים (הרגשתי כמעט כמו בטיול שנתי : בצד ימין תמצאי…ושם תוכלי לעשות…). הייתי מספיק בסדר כדי להדריך אותה בסדר הפעולות כדי לייעל את העבודה ולקצר את הזמן. מה לעשות? זמן זה כסף – לפחות אצלי.
מספר ימים לפני הזמן שבו היא הייתה צריכה להגיע – עשינו (היא ואני)  את חשבון העו"ש. מה יוצא מהכיס שלי ומה נכנס אל הכיס שלה בלי "קופה קטנה". תשמעי – היא אומרת לי. ב……משלמים לי חמישה שקלים יותר לשעה, כמעט  כמעט רציתי לומר לה שתלך לשם…..אבל הזכרון הטרי של תחזוקת הבית בלי שום עזרה – הכריח אותי להאמין ולהוסיף לה את מה שדרשה. זה לא כולל נסיעות את בטח יודעת היא אומרת לי? בטח….יש חוקים בלתי כתובים שאני יודעת שאם אני עוברת עליהם אני מסתכנת באובדן העוזרת. אין בעיה אני אומרת – בטח שהנסיעות עליי.
סיכמנו הכל (לדעתי) והייתי כמעט על תקן מאושרת בערב שלפני. הבית פחות או יותר מסודר – אנחנו בטח נעשה עליה רושם טוב והיא  תדע שהיא לא באה לבלאגן אחד גדול. בלאגן סביר – שאפשר להשתדל להשתלט עכשיו.
אחרי מספר שעות אני חוזרת הבייתה, בדרך אני מפנטזת על בית נקי ומסודר, כל דבר במקום, כביסה מקופלת בארון, מצעים שהוחלפו וחדרים מסודרים. ככל שאני מתקרבת הבייתה אני מתחילה לעשות לעצמי ולה הנחות: נו , גם אם היא לא הספיקה הכל – היא בכל זאת חדשה…אבל, אולי יש הפתעות משמחות…:)
הפתעות משמחות בטח יש – אבל אצל אנשים אחרים, לא בבית ספרי. כן אני רואה – העבירו סמרטוט על הרצפות ויש ריח של נקי. אני מנחמת את עצמי שלפחות טוב שיש ריח של נקי. הכביסה מקופלת – זה גם משהו, מסתכלים על חצי הכוס המלאה אני משננת לעצמי – זה לא נורא שהיא לא הספיקה את כל הכביסה, היא חדשה  – חדשה עם פוטנציאל.
שארית העזרה והמטלות היו יצירתיות – חלק אני מכירה וחלק נתקלתי בהן פעם ראשונה, ושוב ניחמתי את עצמי – זו פעם ראשונה….פעם הבאה זה יהיה הרבה יותר טוב.
נו – היא מצפה לתגובה – בסדר אני עונה, אין איזו התלהבות, אבל אפשר לסמן וי על פעם ראשונה. אני בטוחה שפעם הבאה יהיה הרבה יותר קל ומהיר. בטוח היא אומרת לי – היום הייתי צריכה ללמוד ולהכיר. נפלא – אני שומרת על אופטימיות.
בימים של מצוקה , בימים שאין שום מקור אחר לעזרה באיזור – קיבלתי את אחד השיעורים הטובים: לא מוכרחים לראות את האבק בכל פינה ולא נורא אם השולחן לא מסודר כמו שאני רגילה – יש דברים שאפשר להתפשר עליהם….לפחות בהתחלה.
בכל זאת מטאטא חדש – תודה לאל שיש מטאטא…..