מחשבות על מפוטרי "טבע"

בחורה עם מחשב נייד

מחשבות על הפיטורים בטבע.

יש רובד אחד, והוא כואב ביותר- של כל אותם עובדי ייצור, עובדי המפעלים שעומדים להיסגר/ לנסות להימכר,  שפשוט נפלטים בהמוניהם, עם ידיים חשופות, לשוק שנראה כתמול שלשום, בלי משרה אחת עודפת מעבר למה שהיה, לכובד האסון התעסוקתי שפוקד את מאות בני האדם, בעלי המשפחות, החלומות, התקוות והפחדים האלה. השוק לא התכונן לקראתם. סביר שגם הם לא התכוננו. קיוו שיהיה טוב, שימצאו פתרון בדקה ה-99, שמישהו יקים קול זעקה והמדינה תגן ולא תיתן לחומת המגן שלהם לקרוס ולקבור את הבטחת ההכנסה שלהם תחתיה. כי מפעלים בארץ הזאת, בנתיים נוטים להיסגר, לפשוט רגל, לפטר, תמונות גורפות- רייטינג ל פועלים בגיל של ההורים שלי דומעים את דאגת עתידם לדעת. אבל המבט נישא למזרח הרחוק למיקור חוץ מוזל של כל ההתעסקות השחורה הזאת, ובעל הדיעה, איך לומר, הוא בעל המאה.

ומה עם אלו שבמטה? באתר בפתח תקווה ?  ובתפקידים פרופסיונליים יותר? הם רובד שאולי מלמד שיעור חשוב בניהול קריירה. אנשים משתלבים בארגון גדול, ולעתים שוקעים בענני השגרה הנוחה יחסית של עבודה קשה ותמורה מרפדת. אבל לצד השקט היחסי, ואולי המדומה שהם חווים, נמתח חבל שתולה את אותם העובדים בצורה גוברת והולכת באותו ארגון שמעסיק אותם, הופך אותם תלויים בגורל העסקי של הארגון (או בהחלטות ניהוליות של מוביליו), ברחשי השוק, במידת ההתקדמות הטכנולוגית של אותו ארגון. וביום סגריר כזה שבו יוצאת הודעה לעיתונות ולמסדרונות- שנאלצים לפטר- גם אם אותו עובד יוצא לשוק עם מצע פיננסי שיכלכל אותו עד למציאת מקור הפרנסה הבא- הוא (או היא כמובן!) עומד על קרש קפיצה עגמומי למדי כשפניו החוצה אל השוק הפתוח, כשלצידו עשרות חבריו, עם נתוני פתיחה דומים להחריד לשלו (לפחות "על הנייר", בקורות החיים) . וכעת- הוא תלוי רק בעצמו. ובטבע, כמו בטבע (לא רק החברה)- החזק שורד.בחיים, אין דרך לשלוט בכל דבר. אבל יתכן שעובד מסוים ישפר את סיכויו, אם יזקוף אזניים ויהיה קשוב להלך הרוח העסקי בחברה, וכשיזהה את הגלים מתחזקים, יבחן אולי את כדאיות עזיבתו מרצון, בזמן המתאים והנכון לו, בטרם יאולץ לעזוב יחד עם רבים שכמותו, מולם גם יתחרה על אותן המשרות.

ובכלל- את החבל הזה צריך לשמור ארוך ורפוי מאוד. צריך לנסות להרבות את הרגליים בשולחן שלך- אולי להשקיע מעט כסף, אולי לגדל עסק עצמאי קטן שינגן במקביל- העיקר- לחתור לפיזור הביצים במספר סלים. ואם בשלב הזה בחיים זה לא מסתדר- לפחות להישאר עם תדר פתוח ואנטנה זקופה לרחשי השוק. מה חם, מה חדשני- להישאר מעודכן וללמוד מיומנויות (כלים, טכנולוגיות) גם אם בארגון הן לא בשימוש.

מחשבות על מפוטרי טבע, שמעבר לכותרות ומספרים מטורפים- הם אנשים עם משפחות שצריך לפרנס,  בני אדם שנפלטים עכשיו לשוק ומתמודדים עם איתניו.