מחשבות טורדניות – כיצד מתמודדים?

מחשבות טורדניות - כיצד מתמודדים?
מחשבות טורדניות - כיצד מתמודדים?

מחשבות טורדניות - כיצד מתמודדים?
מחשבות טורדניות – כיצד מתמודדים?

מחשבות טורדניות הם חלק בלתי נפרד מהחיים. הם מתגנבות במהלך היום משבשות את המחשבות ולא מרפות מאיתנו לגבי התלבטויות שונות במגוון נושאים. את רוב המחשבות הטורדניות ניתן לפתור באמצעות דרכים שונות, אך ישנם מחשבות שהופכות להפרעות אובססיביות עם הזמן ומהוות אתגר משמעותי בחיינו.

מהן מחשבות טורדניות?

מחשבות טורדניות הן מחשבות המלוות אותנו במהלך היום ואינן מרפות מאיתנו חוץ מטיפול כלשהו. מחשבות אלה יכולות להיות במגוון נרחב של תחומים וללא טיפול מתאים ונכון הן יכולות להחמיר ולהשפיעה לרעה על המטופל. לכן חשוב לטפל בהם דרך מטפל רגשי או מטפל פסיכולוגי על מנת להפחית אותן עד כדי היעלמותן.

שיטת טיפול במחשבות טורדניות?

מחשבות טורדניות הן מחשבות מעיקות ומייסרות אשר בדר"כ נלוות אליהן התנהגויות אובססיביות על מנת להרגיע אותן. התנהגויות אלו יכולות להיות ניקיונות כמו שטיפת ידיים מרובה, מקלחות מרובות ביום ועוד. לכן על מנת להיפטר ממחשבות אלו, ישנן כמה שיטות טיפול הכוללות?

הפסקת התנהגות קומפולסיבית – הפסקת התנהגות קומפולסיבית וחזרה על משפטים שונים מביאה לאי שקט וחרדה, אך אם נרגיל את עצמו להתנהג ככה או להגיד טקסטים שונים ניתן להפחית אותה עם הזמן ולא לחשוב באופן אובססיבי כל הזמן.

חשיפה הדרגתית – ככל שהחשיפה עם התמודדויות שונות תהיה הדרגתית, כך החרדות והמחשבות המלוות אותה ירדו בהדרגה.

טכניקות שונות – באמצעות טכניקות שונות ניתן לשלוט בחרדה ולהסיח אותה. טכניקות שונות להרגעה כגון: דמיון מודרך, מדיטציה או יוגה עשויות לעזור בהתמודדות עם המחשבות הטורדניות והחרדות אשר נלוות אליהן.

מעקב אחרי המחשבות – באמצעות מעקב אחרי המחשבות באמצעות יומן ניתן לתעד את המחשבות האובססיביות וירידתן עם הזמן. הגברת המודעות אליהן והלופ המחשבתי והפסקתו מביא לכך שניתן לשלוט במחשבות אם רק נרצה.

טיפול פסיכולוגי – באמצעות טיפול פסיכולוגי ניתן להתגבר על המחשבות הטורדניות ולרכוש טכניקות הרגעה שונות אשר עוזרות במהלך הטיפול עצמו. טיפול פסיכולוגי במצבי המחשבות מאפשר הבנה עמוקה יותר של הסיבות למחשבות הרגשיות והופעתן.

טלי שליבקוביץ
הבלוג של טלי שליבקוביץ בלוגרית ותיקה בנושאי בריאות הגוף והנפש כל מה שרציתם לדעת על רפואה קונבציונלית, רפואה אלטרנטיבית, מדיטציה ויוגה. בת 45 נשואה ואמא ל 3 מתגוררת באזור הצפון