מחקר חדש מצא קשר בין יין לבן לסרטן

ממצאים של מחקר חדש חשפו שאנשים, אשר שתו אלכוהול באופן קבוע, מעלים את הסיכויים שלהם לחלות בסרטן מלנומה- כאשר יין לבן יותר מסוכן מאדום. כן, כדאי כנראה להתפרע עם כוס תה ונענע

בחורה עם מחשב נייד

לחיות בעידן המודרני הפך לאתגר לא פשוט בימינו, מאחר וכמעט מדי יום מתפרסם מחקר כזה או אחר, החושף בפנינו משהו שמומלץ לנו לא לעשות. עד היום, חוקרים מצאו קשר בין אלכוהול לסוגי סרטן שונים, חלקם באופן מובהק יותר מאחרים, אבל כעת מחקר חדש, מטעם אוניברסיטת "בראון", מציג ממצאים ברורים יותר סביב סוג אחד ספציפי של סרטן. החוקרים טענו ששתיית אלכוהול, אפילו בכמוות קטנות, מגבירה את הסיכויים לחלות במלנומה, הסרטן הקטלני ביותר.

המחקר חשף עוד עובדות מעניינות, כמו שיין לבן הגביר את הסיכוי לחלות בסרטן יותר מאשר יין אדום, בירה וליקר. כמו כן, הם מצאו שמי שלגם אלכוהול, בניגוד למי שמעדיף בחייו להתפרע עם תה, היה חשוף לסרטן במקומות שאינם חשופים לשמש. כמה מהחוקרים הניחו כי אלכוהול יכול להעמיד את השותים אותו בסכנה גבוהה יותר, בכל הקשור להתפתחות כוויות שמש אבל כעת הממצאים חושפים שמשהו חמקמק יותר מתרחש מתחת לפני השטח.

לטענת החוקרים, כ-3.6 אחוז ממקרי הסרטן בעולם, נגרמו כתוצאה מאלכוהול. במקרה של סרטן בדרכי העיכול, למשל, האלכוהול בא במגע עם תאי הגוף ולכן קל יותר להבין את הקשר אבל לא ברור להם איך אלכוהול מגביר את הסיכוי לחלות בסרטן השד. תיאוריה אחת גורסת כי מרכיב ספציפי באלכוהול, העונה לשם "ואצטאלדהיד",  יכול לפגוע בדי.אן.איי ולמנוע מהגוף לרפא את עצמו. הסבר זה יכול לשפוך אור על המכניזם של הגוף ביחס לאלכוהול בכלל.

יין לבן ובחורה

עד היום לא נעשו הרבה מחקרים סביב אלכוהול וסרטן והממצאים שעלו מתוכם גם לא היו חד משמעיים. כמו כן, המחקרים לא כללו יותר מדי מידע על זמן השהייה של הנבדקים בשמש – דבר אשר יכול היה להשפיע על התוצאות. הפעם, החוקרים החליטו לאסוף ממצאים מ-3 מחקרים גדולים קודמים, שנסמכו על 210,252  נבדקים. הנבחנים מסרו, במסגרת המחקר, מידע על הרגלי השתייה שלהם, מגוריהם והיסטוריית הבריאות שלהם.

הנבדקים העבירו לחוקרים פרטים אישיים גם על הרגלי השיזוף שלהם ועל כוויות השמש שסבלו מהם לאורך השנים. כעבור 18 שנה, לאחר שהחוקרים עשו פולו למחקר שלהם, נמצא ש-1,374 איש (פחות מאחוז אחד מכל הנבדקים) אובחנו עם  סרטן מלנומה קטלני. הממצאים, שפורסמו בכתב העת הנחשב, "journal Cancer Epidemiology", הראו שכל משקה נוסף ביום תרם להגברת הסיכוי לחלות במלנומה ב-14 אחוז. משקה סטנדרטי היה בכמות של כוס בירה או כוסית יין.

יין לבן

מה שהפתיע את החוקרים, היה שכאשר הם בחנו כל סוג משקה, הם מצאו כי לגית כוסית יין לבן מדי יום, הגביר את הסיכויים לחלות במלנומה ב-13 אחוזים, בניגוד לסוגי אלכוהול אחרים. אבל שלא יהיו א הבנות, כל המשקאות האלכוהוליים הוכיחו קשר חיובי לסרטן, אבל לא באופן כה ניכר כמו היין הלבן. אז ראו הוזהרתן.

עוד ממצא מפתיע, שגילו החוקרים, הוא אופן התפשטות המלנומה בחלקי גוף שונים. אנשים ששתו פחות משני משקאות אלכוהול ביום, היו בעלי סיכויים קלושים יותר לחלות בסרטן (2 אחוזים יותר מאלה שלא שתו בכלל) אשר הופיע על גופם במקומות הבאים: בראש, צוואר, בזרועות והרגליים אבל הם היו בעלי 73 אחוז סיכויים יותר לחלות במלנומה שהופיע על עורם מתחת לבגדיהם.

חשוב לציין שהנחקרים כולם היו לבנים ולכן אי אפשר להשליך את הממצאים על אחרים. טוב, נרים כוסית יין לחיים?

צילום: שאטרסטוק