מחפשים את נוף / זואי פרריס , המסע במדבריות סעודיה

בחורה עם מחשב נייד

נוף א-שראווי בת ה- 16 משתייכת  לאחת ממשפחות האצולה העשירות בסעודיה . נוף מתכוננת לנישואיה עם קאזי ,לאמה היא מספרת שהיא יוצאת לקניות לקראת החתונה אך היא נעלמת. ואינה חוזרת הביתה. גם  המלווה שלה כפי שמקובל בסעודיה  ללוות כל אישה כאשר היא יוצאת מהבית אינו יודע לאן היא נעלמה.

נאיר א-שרקי, בדואי פלשתיני המכונה  "מדריך המדבר" מוכר בקרב תושבי סעודיה אך תמיד יחשב ליוצא דופן , חריג ואינו חלק מהמשפחות הסעודיות. כשנוף נעלמת נאיר הוא האיש שעליו סומכים כי ישיב את נוף הביתה.

כשהחשש לגורלה של נוף גובר פונה עותמאן אחיה של נוף לנאיר א-שרקי, ומבקש את עזרתו למצוא את נוף ולהשיבה הביתה. לאחר מספר ימים גופתה של נוף מתגלה בוואדי במדבר ונאיר מחליט לא לוותר ולמצוא את הרוצח והסיבה למותה של נוף.

חקירותיו של נאיר המוסלמי האדוק חושפות אותו לעולם שונה מהמוכר לו והמשמש לו דרך חיים, הוא נאלץ  לשתף פעולה עם אישה-  קטיה חיג´אזי, חוקרת אמיצה מהמכון לרפואה משפטית מה שאינו מקובל בחברה הסעודית.

כאשר מתגלה גופתה של נוף ופתולוג סוגר את התיק כשהמסקנה היא  שנוף מתה בטביעה בשיטפון.  נאיר אינו מוותר ויחד עם קטיה חיג´אזי ובעזרתה הוא יוצא לגלות את האמת.

המסע לגילוי האמת חושף אותנו הקוראים לחוקי המדינה הסעודית במיוחד לחוקי המדינה בכל הקשור ליחסים בין בני זוג שאינם נשואים .למערכות היחסים בתוך המשפחה המורחבת ולעליונות הגברים.

להתייחסות החברה הסעודית השמרנית לנשים. אנחנו לומדים כי נשות משפחות האצולה הסעודית העשירה בעצם אסירות בתוך ביתן, יוצאות רק בליווי מלווה וחייבות להיות מכוסות לבל יראה אותן גבר העובר ברחוב. אינן יכולות לקבל החלטות. גם כאשר הן משכילות יש עליהן מגבלות ובעצם בכל מהלך בחייהן הן תלויות בגברים שבמשפחתן.

אנחנו נחשפים לקטיה המשכילה שאינה מוכנה לקבל את היחס לנשים בארצה, את חוסר החופש שיש לאישה גם היא בעלת ידע והשכלה והיא בדרכה למרות הקשיים מנסה להגיע לאמת ולחשוף אותה.

התעלומה מי רצח את נוף מלווה את הקורא לאורך כל העלילה  גם כאשר הייתי בטוחה שאני יודעת מי הרוצח הגיעו טוויסטים בעלילה עד לסופה המפתיעה.

הספר הוא בעצם רומן מתח אך הדגש לדעתי הוא השילוב של אלמנטים של מערכות יחסים בין המינים, מערכות יחסים משפחתיות , ובמקביל חושף אותנו הקוראים לחיים בעולם לא מוכר לנו למחשבות ורגשות של הדמויות על הנעשה בעולם בו הם חיים, ובמיוחד לחיי האישה בעולם המוסלמי עם החוקים הנוקשים שלו.

הכתיבה סוחפת , הקריאה זורמת והסופרת מצליחה לשמור על המתח עד לסוף העלילה.

נהניתי וממליצה.

הוסף לסל את מחפשים את נוף / זואי פרריס

מירי נחמן
מנחת קבוצות "אמצע החיים והגיל השלישי" ואחות במקצועי. נשואה ואם לבן ובת בוגרים. קוראת הרבה ,תולעת ספרים מגיל צעיר. אוהבת לבשל,להאזין למוזיקה,לטייל, לאסוף גמדים ומגנטים מכל העולם. מזמינה אתכם להפליג איתי למרחקים בעולם המחשבות אותן אני כותבת בלילות.