מחזירים את הסאטירה לקולנוע עם "קצר וסאטירי"

8488a8d7-76b6-4c89-99ec-7a19a76f84a1

מיזם קולנועי מיוחד בהשראת יצירתו של אפרים קישון –

הכהן הגדול של הסאטירה בישראל

בכורה עולמית

חמישה סרטים עלילתיים קצרים שהופקו במסגרת תחרות "קצר וסאטירי" ולרגל ארועי שנת העשור לפטירתו של קישון, יוקרנו בבכורה חגיגית ועולמית בסינמטק ת"א
את הסרטים יצרו: אשכול נבו ונפתלי אלטר, ישראל ברייט ורן שריג, ליאב צברי, דניאל נחנסון ואלי חביב, יניב סגלוביץ' '
 
הפרויקט ביוזמה משותפת של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה ומשפחת קישון.
שישי, 29/01/16, 14:00
סינמטק ת"א
ב-29.01.16, תאריך פטירתו של אפרים קישון, גדול הסאטיריקנים הישראלים, יוקרנו בבכורה עולמית חמישה סרטים קצרים עלילתיים וסאטיריים, פרי עבודתם של יוצרי קולנוע ישראלים – תסריטאים, במאים ומפיקים. הסרטים הופקו במסגרת תחרות "קצר וסאטירי"- יוזמה משותפת של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה ומשפחת קישון.
ההקרנה החגיגית חותמת את אירועי שנת העשור למותו של קישון, שנה בה קיימו משפחת קישון והעיזבון התרבותי של אפרים קישון, סדרת אירועים שכללה פסטיבל הומור ברחבי ת"א – "פסטיבל קישון להומור", השקה חגיגית של ספר "קישוני" בהוצאת ידיעות ספרים , הרצאות ומפגשים ברחבי הארץ ובחו"ל ועוד.
בתחרות "קצר וסאטירי" השתתפו כ- 100 יוצרי קולנוע שהרימו את הכפפה ונענו לפניית קרן גשר, הרשות השנייה, פסטיבל חיפה ומשפחת קישון. חמישה מתוכם הבשילו לסרטים בעלי אמירה חברתית עוקצנית על החברה הישראלית.
לדברי זיו נווה, מנכ"לית קרן גשר: מדובר בהזדמנות נפלאה שאפשרה לנו, גם לאתגר את היוצרים לעסוק בנושאים בעלי אופי חברתי, תוך שימוש בהומור וגם להחזיר משהו מכבודו של הקולנוע הסאטירי שאפרים קישון היה הכוהן הגדול שלו. "קצר וסאטירי" עונה על שתי מטרות, האחת – להביא את הקולנוע הסאטירי לעֶדְנַה, לאחר שכמעט ונעדר לחלוטין מנוף העשייה המקומית, והשנייה לסייע ליוצרי קולנוע בתחום הסרט הקצר, שזוכה לאחרונה לפריחה בזכות תקציבים ייעודיים שנצבעו לטובתו, הן ע"י משרד התרבות והן ע"י מפעל הפיס. האתגר שלנו הוא לשעתק את ההצלחה של הקולנוע הישראלי גם עם האח הקטן והצעיר – הסרט הקצר ולקרב את הסאטירה מהפריפריה של המסך למרכזו. אני מקווה להפוך את הפרויקט הזה למסורת כי מה אם לא הומור כדי לסייע לנו לראות את פרצופינו במראה ואולי לחלחל ולהניע לשינוי ותיקון חברתי.
 
אומרים רפי עמיר ורננה, ילדיו של קישון: "כל ילדותינו עם אבא היתה רצופה בתקשורת המבוססת על הומור, סאטירה וקולנוע של סרטים קצרים של 8 מ"מ שאבא יצר וצילם בבית, כשלעתים אנחנו שותפנו בהם ולעתים גם חברי המשפחה. לכן שמחנו להיענותם הגדולה של יוצרי הקולנוע מהשורה הראשונה למיזם, שמחנו לתסריטים שהוגשו ולחיבור האישי של היוצרים למורשתו של אפרים קישון כפורץ דרך בתחום. אנו מקווים כי תחרות זו תהווה התחלה של מסורת ותעודד את העיסוק ביצירה הסאטירית הקולנועית בקרב היוצרים בישראל".
לדברי אלינור לכטמן, מנהלת העיזבון התרבותי של קישון "יצירתו ההומוריסטית של אפרים קישון עושה שימוש נרחב בסאטירה. אפרים קישון השפיע על החברה בישראל ובעולם בכתיבתו הסאטירית, בספריו, בטור השבועי הסאטירי שכתב במשך 30 שנה "חד גדיא", במחזותיו ובסרטיו הבולטים באמירה הסאטירית-חברתית כגון "סאלח שבתי", "תעלת בלאומילך" ו"השוטר אזולאי". סרטים אלו זכו בפרסים נחשבים רבים כולל שתי מועמדיות לאוסקר ושלושה פרסי גלובוס הזהב. כהמשך לדרכו זו ולמורשתו היה חשוב לנו ליזום ביחד עם קרן גשר לקולנוע רב תרבותי את התחרות "קצר וסאטירי".
חמשת הסרטים הם :
"סיביר" -.במאי: נפתלי אלטר | תסריט: אשכול נבו ונפתלי אלטר | הפקה: אסתי יעקוב-מקלברג וחיים מקלברג, תותים הפקות.
"הוצאתו לאור של המשורר המת "- מבוסס על מערכון מאת אפרים קישון. במאי: עידן לוי | תסריט: ישראל ברייט ורן שריג | הפקה: אסף אמיר, נורמה הפקות.
"לחופש נולד "(אנימציה, מבוסס על סיפור מאת אפרים קישון). בימוי, תסריט והפקה: ליאב צברי
"יוקר המחייה". במאים ותסריטאים: דניאל נחנסון ואלי חביב | מפיקים: יעל אבקסיס והלל רוזמן, קסיס סרטים.
"ולתפארת מדינת ישראל." בימוי ותסריט: יניב סגלוביץ'  | הפקה: קובי עזרן, "שטוקה סאנוק".
 

marina
בלוגרית דיסלקטית עם הפראות קשב וריכוז שכותבת עם שגיאות כתיב לא יודעת מתי כותבים עם "י" ומתי בלי....אבל תמיד יודעת מה להגיד :-))))