"מחוברות" מועד ב' – אבל למי? עד מתי? – נשים בפוליטיקה

בחורה עם מחשב נייד

הזיגזוגים, הפרישות, האיחודים, החיבורים, הניתוקים – כל אלה מאפיינים את הדרמות היומיות של חיי הפוליטיקאיות/ים, רגע לפני שחלקם מתאדים לתהום הנשיה. הדור החדש של הפוליטיקאיות מתאפיין בנחישות אגוצנטרית לכבוש את הפיסגה אפילו אם היא בגובה 30 ס"מ. נחזיק ידיים עם אלו, מחר נחזיק עם אחרים ומחרתיים נהיה היסטוריה או חזון לעתיד.

מקרה בוחן: מה מאפיין את דור הפוליטיקאיות המתחברות החדשות?  איילת שקד / סתיו שפיר / אורלי לוי אבקסיס 

מחוברות1

איור: שרה פלד C

איילת שקד לנצח תישאר

מהנדסת מחשבים שהחלה את דרכה כמנהלת לשכתו של רהמ"ש ביבי, שם הכירה את את בנט. הצטרפה לבית היהודי ונבחרה למקום שלישי ובאיחוד עם מפלגות הימין קיבלה מקום חמישי . בכנסת כיהנה כשרת המשפטים וזכתה לביקורות על בחירתה במינוי שופטים שמרניים ועל ביקורתה בנוגע לדרך בחירת היועץ המשפטי לממשלה ולתפקידו האמיתי. אמנם היא חילונית אך נטיותיה הימניות מזהות אותה עם הציונות הדתית. בחירות 2019 מועד א', פלטו אותה ואת שותפה, בנט מהמערכת הפוליטית. היו שראו אותה, חוזרת בזחילה ל"ליכוד" בו היתה בעבר חברת מרכז. שקד לא מזגזגת עד כדי כך ובחרה לחזור לזרועות בנט אך הפעם בראש המפלגה המתחדשת.

  • בהשקת החזרה לחיים השתמשה בקלישאה של ארגוני הנשים "אישה לפוליטיקה", כאילו זה משנה למישהו. כעת, "הימין החדש, המתחדש והמחודש" ממתינים לאיחוד המיוחל עם מפלגות הימין, כאשר בכוונתה לעמוד בראשו. המוטו שלה – לא נוותר כדי להישאר.

*****

לסתיו שפיר אין חרדת נטישה

אקטיביסטית יוצאת המהפכה החברתית 2011, שבחרה להיכנס לפוליטיקה כדי להשפיע ולתקן עוולות חברתיות. כמדריכה בנוער העובד וכקומונרית (בלונדון), הצטרפה כמובן למפלגת העבודה, ביתה הטבעי ונבחרה לכנסת. בכנסת הקימה את השדולה לצדק חברתי וכחברה בוועדת הכספים פעלה לתיקון נוהל העברות תקציביות שאינן בחוק התקציב. בכנסת האחרונה מונתה לעמוד בראש ועדת השקיפות. לקראת בחירות מועד ב', התמודדה על ראשות העבודה בפריימריז, אך הפסידה לעמיר פרץ. כאשר האחרון צירף את אורלי לוי אבקסיס להנפת הדגל החברתי, פרשה מהמפלגה וחברה לאיחוד מרץ, ברק, שפיר. לרך הנולד קוראים: "המחנה הדמוקרטי".

  • בהשקת החזרה לחיים השתמשה בקלישאה "הבית עולה באש/המפלגה שנטשה את בוחריה". המוטו שלה – לי אין חרדת נטישה.

*******

אורלי לוי אבקסיס – אורלי תחזרי

גדלה בבית שאן וינקה פוליטיקה מילדותה כבתו של דוד לוי, שר בממשלת הליכוד בעבר. בוגרת הפקולטה למשפטים במרכז הבינתחומי. בטרם היכנסה לפוליטיקה, בדקה אפשרויות בימין ובשמאל. לבסוף קיבלה הצעה מאביגדור ליברמן – מקום שישי ברשימת ישראל ביתנו. כיוצאת הפריפריה, לקחה על עצמה לזעוק את זעקת המקופחים ונשאה את הדגל החברתי בוועדות כנסת העוסקות ברווחה ובריאות, זכויות הילד ומעמד האישה. ב-2015 קיבלה את פרס אבירי השלטון על הצטיינות כמחוקקת. בעקבות אי מינויה כשרה בממשלה מטעם ישראל ביתנו, פרשה מהכנסת והקימה מפלגה עצמאית שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות 2019 מועד א'. זיגזגה חזק שמאלה והצטרפה לעמיר פרץ ולמפלגת העבודה.

  • בהשקת החזרה לחיים השתמשה בקלישאה "הפערים החברתיים הם לא נישה, המצוקה במערכת הבריאות והחינוך זה לא נישה" בתגובה לטענה שהמראה החדש של המפלגה הוא נישה חברתית מזרחית. המוטו שלה – אני הולכת ברחוב לכל מקום ואני שומעת "אורלי תחזרי", אני לא עומדת בזה…

**********

נחזור לשאלה מה מאפיין את אותן פוליטיקאיות. ובכן, רק אחת אידיאולוגית ציונית אמיתית ומאמינה בזכותו של העם היהודי להתקיים במדינת ישראל מוגן מהפרעות מחוץ ומפנים. ציונית זו, לא באמת זיגזגה, אבל לא ברור מה יהיה עתידה הפוליטי במועד ב'. שתי הנשים האחרות, לוחמות צדק חברתי המחרפות את נפשן כדי לזכות שוב במושב הנכסף בכנסת. שתיהן מחוקקות מצטיינות שהעבירו חוקים רבים, שלצערנו, עקב החלטות כלכליות, לא תמיד נאכפים ויוצאים לפועל.

לסיכום: אגוצנטריות פוליטית טובה מאד למשכורת ופנסיה מהכנסת.