מזור מן הטבע – צמחי מרפא

ט"ו בשבט שחל זה עתה הוא חג שמחבר אותנו לאדמה וזוהי הזדמנות מצוינת להזכיר את סגולות הריפוי הנפלאות אותן מציע לנו הטבע.
הצמחים שימשו כאמצעי מרפא מאז ומתמיד, ועדויות כתובות על שימוש בערער ושום אנו מוצאים כבר בפפירוסים מיצריים קדומים. דווקא היום, ככל שמשגשגת יותר תעשיית התרופות בעולם המערבי, כך גובר החיפוש אחר האלטרנטיבות.

בחורה עם מחשב נייד

שלום יקרה,

ט"ו בשבט שחל זה עתה הוא חג שמחבר אותנו לאדמה וזוהי הזדמנות מצוינת להזכיר את סגולות הריפוי הנפלאות אותן מציע לנו הטבע.

הצמחים שימשו כאמצעי מרפא מאז ומתמיד, ועדויות כתובות על שימוש בערער ושום אנו מוצאים כבר בפפירוסים מיצריים קדומים. דווקא היום, ככל שמשגשגת יותר תעשיית התרופות בעולם המערבי, כך גובר החיפוש אחר האלטרנטיבות.

אין המידע המובא כאן בא להחליף יעוץ של רופא.

הטיפול באמצעות צמחי מרפא עדין יותר מאשר בתרופות מערביות  בשל ריכוז חומרים קטן יותר. גם כשמדובר ברפואה מונעת וחיזוק המערכת החיסונית ניתן לטפל באמצעותם במצבים תת קליניים וגבוליים, הן למניעה והן לצורך עצירת הידרדרות תופעות.

גם לצמחי מרפא יכולות להיות תופעות לוואי אם לא יודעים איך, מתי וכמה להשתמש לכן חשוב לקבל יעוץ מקצועי ולהתאים את התמציות באופן  אישי. על אנשים הצורכים תרופות להיוועץ עם מומחה לצמחי מרפא  שלא תהיה התנגדות בן הצמח לתרופה.

לעומת התרופות הקונבנציונליות המכבידות לנו על הכבד וגורמות לנו לא פעם לתופעות לוואי המהוות בעיה בפני עצמה (אחד מגורמי המוות המובילים היום במערב הוא תופעות לוואי בין תרופות) צמחי המרפא הינם הרבה פחות רעילים.  הצמחים מאפשרים השגת הפתרון לבעיה לאחר שימוש בריכוזים נמוכים של חומר פעיל. צמחי המרפא הטבעיים כוללים את כל חלקי הצמח או החומר, מבלי לבודד את החלק  הפעיל  ועל ידי כך מתאזנת הרעילות בעזרת שאר חלקי הצמח, שגם להם תפקיד חשוב בטיפול. לעומת זאת בתרופות מערביות המרכיב הפעיל מגיע מרוכז וללא כל חלקי הצמח ולכן נוצרות תופעות לוואי.

בנוסף, חשוב מאוד לזכור כי התרופות המערביות נחקרות ומיוצרות על ידי חברות התרופות, כאשר ההיבט הכלכלי הוא אחד המרכיבים החשובים בהחלטה אם לייצר את התרופה.

לעומת זאת המרפא ההוליסטי רואה את האדם כמכלול ושואף למצוא את האיזון של מטופליו בדרכים טבעיות. אני לדוגמה משתמשת בתמציות צמחים אותן אני מתאימה אישית לאחר שאני מאבחנת בקשתית העין את הבעיה, פעמים רבות גם הרבה לפני שהיא צצה אל פני השטח או מופיעה בבדיקות הדם. צמחי המרפא טובים לכל אדם לטיפול במחלה קיימת וגם למניעה. הצמחים מלווים את האדם ועוזרים לו בבעיותיו ומשפרים את בריאותו לאורך כל חייו.


סלביה

 צמחי המרפא מצוינים לרפואה מונעת:

טיפול הוליסטי – בכל צמח קיים מגוון של חומרים פעילים העובדים ומשלימים האחד את השני ולכן ניתן לשלב בטיפול את מערכות הגוף השונות. כמו כן, הצמחים פועלים באופן אנרגטי על האדם כמכלול ולכן מתאימים לכל אדם באשר הוא. הם מכניסים הרבה פחות חומרים רעילים לגוף ומאפשרים פתרון לבעיה לאחר שימוש בריכוזים נמוכים של חומר פעיל. 

ספיגה ישירה ומהירה – בטיפול בצמחי מרפא במיצוי אלכוהולי (טינקטורה) צמחי המרפא נספגים ישירות לתוך הדם ללא צורך בעיכול נוסף ומגיעים מיידית לכל מקום שבו זורם הדם, כולל למוח ולעמוד השדרה.

ניתן לשלב צמחים עם טיפול תרופתי ולסייע למטופל.

בעזרת הפורמולות הייחודיות ושיטות טיפוליות טבעיות נוספות כמו תזונה, דמיון מודרך, הרפיה ופעילות גופנית ניתן להתגבר גם על מחלות כרוניות להן אין לרפואה המערבית פתרון.

Enjoying the sun

באיזה מחלות כרוניות ניתן לטפל בהצלחה באמצעות צמחי מרפא?

דלקות פרקים שגרוניות שמקורם ממחלה אוטואימונית,  טרשת עורקים,  חולשה במערכת החיסון, עייפות כרונית, מחלות כבד, אלרגיות למזון ולמגע חומרים עם העור, פריחות וגירודים, מחלות בדרכי העיכול, תופעות גיל המעבר, כאבי מחזור, דלקות בעמוד השדרה שעלולות לגרום לכאבי גב ולכאבים חמורים בכל הגוף, דלקות  בדרכי השתן, דלקות  בגרון ובשקדים, אוסטיאופורוזיס.

מלבד צמחים שעובדים סימפטומטית למקרים אקוטיים, כגון מחלות חורף חריפות, כשמדובר בטיפול שוטף – הצמחים מכוונים לעבוד יותר על מקור הבעיה ופחות על הסימפטומים, וזאת תוך כדי תמיכה הוליסטית בגוף.  

איך זה עובד?

בצמחי מרפא מצויים יסודות פעילים החשובים לריפוי הגוף. היסודות הללו יכולים להיות בעלי מבנה חלבוני, או שרשרות סוכר, או אלקלואידים שהמבנה שלהם מכיל חנקן.

לחומרים אלו השפעות מרפאות שונות כגון יכולת אנטיביוטית או אנטי-ויראלית, חומרים בעלי השפעה הורמונליות, חומריים צמחים שמחזקים את מערכת החיסון, חומרים מחטאים.

בנוסף, רבים מהיסודות הפעילים בצמחי מרפא הם אנטי-אוקסידנטים  (נוגדי חימצון), כלומר הם בולמים פעילות של רדיקלים חופשיים שפוגעים במבנה התא וכך מונעים שיבוש של פעילות והתחדשות תאי הגוף.

צמחים מכילים גם ויטמינים חיוניים לפעילות התא וכן יסודות קורט (מינרלים) נדירים, שבלעדיהם מנגנוני הנשימה של התא החי לא יכולים לפעול.

iStock_000003104982XSmall - natural water

כיצד צורכים את צמחי המרפא?

  • צמח המרפא כמו שהוא – צמח המרפא בצורתו הטבעית, טרי או מיובש. לעיתים משווק הצמח המיובש בצורת אבקה.
  • תמציות (מיצוי אלכוהולי) – המיצוי באלכוהול הוא למעשה הדרך למצות ולשמר את צמחי המרפא במים ובאלכוהול. זוהי הצורה המומלצת מבחינת איכות הספיגה. זהי צורה נפוצה של תכשירים המכילים צמחי מרפא, מאחר שהמיצוי האלכוהולי הוא נוזלי ולגוף קל לספוג אותו ולהטמיע אותו.
  • אנשים שמתקשים לבלוע את הטינקטורה יכולים להוסיף כוס קטנה של מים חמים ולהשאיר את התמיסה כך במשך מספר דקות כדי שחלק מהאלכוהול יתנדף. לאחר מכן אפשר לשתות אותו כך או לערבב עם מיץ כלשהו.
  • טינקטורות לילדים – יכולות להיות על בסיס גליצרין. ניתן להוסיף להם סירופ מייפל או סירופ חרובים להקלה על הטעם.
  • כמוסות – הכמוסות מכילות את אבקת הצמחים המיובשים. הכמוסות נוחות לשימוש ואין בהם את הטעם של התמצית. הן מתאימות לאנשים שקשה להם לבלוע. אופן ספיגת הצמחים הוא פחות יעיל וגם לא כל הצמחים יכולים להיות בכמוסות. ניתן לפתוח את הכמוסה לשפוך למעט מים ולבלוע כאבקה.
  • חליטה – חליטה מכילה צמח או שילוב של צמחים מושרים במים. חשוב להשרות את החליטה במשך 5-10 דק' לפני השתייה.

tea

דוגמאות לצמחי מרפא נפוצים:

עלי סירפד – טובים לאבנים בכליות, דלקת פרקים שגרונית, לחץ דם, אנמיה.

גדילן מצוי – טוב לשחמת הכבד, כבד שומני, עודף שומנים בדם ודלקת הכבד.

מרווה רפואית – כאבי גרון, תסמונת גיל המעבר, כאבי מחזור ותסמונת קדם וסתית (pms).

קינמון – מאזן סוכר.

שום – טרשת עורקים, יתר כולסטרול, יתר לחץ דם, טפילים במערכת העיכול.

מאחלת בריאות טובה ושמחה בלב, שורשים חזקים ויכולת להתגמש כשצריך 3>

שלך,

רומי חוכמה – אירידיולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא

רומי חוכמה
רומי חוכמה הינה אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא. מייסדת שיטת טיפול על שמה המשלבת בין אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי טבעי, הכולל תזונה והתאמה אישית של תמציות צמחי מרפא.רומי בוגרת 6 שנות לימוד אירידולוגיה (אבחון דרך קשתית העין), נטורופתיה וצמחי מרפא. עוסקת בתחום מאז שנת 2000.במסגרת השיטה הייחודית אותה פיתחה מאבחנת ומטפלת רומי בבעיות בריאותיות שונות - החל מבעיות מטבוליות ועד מחלות אוטואימוניות. דרך הקשתית היא מאבחנת את מצב הגוף והנפש והשפעתם זה על זה, והטיפול נעשה באמצעות התאמה אינדיבידואלית של צמחי מרפא ותזונה, תוך התחשבות באבחון האירידיולוגי, בתרופות שהוא לוקח ובבדיקות דם. תפקיד צמחי המרפא הוא להעצים את כוח הריפוי של הגוף והנפש ולזרז את תהליך הניקוי, הריפוי ושיקום הגוף. התאמה של הצמחים הרלוונטיים, מגדילה את סיכויי ההחלמה ומקטינה למינימום את הסיכון לתופעות לוואי.בנוסף מנהלת רומי סדנאות שונות בשיטה זו, ביניהן: סדנאות הרזיה וניקוי רעלים, הכנת הגוף להריון, בישול בריא, בישול טבעוני, בישול דל סוכר, בישול בעל אינדקס גליקמי נמוך, בישול דל חומציות ובישול דל גלוטן. כמו כן, מרצה ומלמדת אירידולוגיה במכללות שונות, ומעבירה כנסים והרצאות בנושא.למקצוע הגיעה רומי כאשר קרובת משפחתה, מדרגה ראשונה חלתה בסרטן השחלות והרופאים נתנו לה כשנה לחיות. באחד הביקורים שלה בבית חולים שמעה את הרופא ממליץ לקרובת משפחתה לאכול שוקולדים ובשר בקר. "ברגע ששמעתי את זה חשכו עיני והבנתי שאני צריכה להציל את קרובת המשפחה שלי", היא מספרת. "כבר ידעתי שסוכר מזין את הסרטן ובשר מכיל כל כך הרבה רעלים שהגוף שלה לא יוכל להתמודד איתם. לקחתי את המושכות לידיים ועברתי איתה תהליך ריפוי טבעי בשיטת אן ויגמור וכמובן טיפול רגשי. היא יצאה מהמחלה ובריאה כבר מאז 1996".מהי אירידולוגיה? אירידולוגיה היא שיטת אבחון דרך קשתית העין, הקיימת אלפי שנים וידועה עוד מתקופת האיסיים. לכל אדם מבנה גנטי משלו ובעיות הייחודיות לו, והעיניים הן למעשה הפתח החיצוני של המוח המשמשות כמפה קטנה של הגוף שלנו, בה משתקפים כל אברי הגוף. כל שינוי בריאותי או נפשי נותן את אותותיו בעין, עוד לפני התוצאה בבדיקת הדם. הצבע ומרקם של קשתית העין מייצג את התכונות התורשתיות: החולשות הנרכשות והמולדות, השינויים ההורמונליים, מידת העומס הרעלי בגוף (המקומי והכללי), אלרגיות ועוד ומשקף את אורח החיים, בעיקר דרך התזונה. האירידולוגיה מפנה אותנו לעידן החדש בהתאמת תזונה – תזונה גנטית, התאמת טיפול תזונתי אישי שבו ניתן לנתח את השפעת המזון, בהתאם לגנום המבדיל אדם אחד ממשנהו. דרך האבחון ניתן לראות איזה סוג מזון אינו מתעכל טוב ומה גורם לאלרגיה ולכאבי ראש.רומי חוכמה, רעננה טל': 09-7745305, 052-8781537 מייל: rhochma@gmail.com אתר: www.hochma.co.il