מזונות ידועה בציבור

אורבן נדלן - תמא 38
אורבן נדלן - תמא 38

עו"ד ומגשרת גילה עיני, תואר שני .LL.M, דיני משפחה צוואות ירושות גירושין מכבים - מודיעין מכבים רעות
עו"ד ומגשרת גילה עיני, תואר שני LL.M., דיני משפחה צוואות ירושות גירושין מכבים – מודיעין מכבים רעות

מזונות ידועה בציבור

יותר ויותר זוגות בישראל מנהלים חיי משפחה ומשק בית משותף מבלי לבוא בברית הנישואין. הסיבות לכך יכולות להיות רבות ומגוונות (כהן וגרושה, דתות שונות, זוגיות בפרק ב' לאחר שנות נישואין ארוכות שהסתיימו בגירושין קשים, חוסר אמון במוסד הנישואין ועוד). זוגות אלה, החיים ביחד ללא נישואין, הם זוגות ידועים בציבור. לא אחת, כאשר הקשר מסתיים (ובמיוחד אם הוא מסתיים לאחר תקופה ארוכה), הפרידה איננה כה שונה מגירושין מבחינות רבות. למשל, ילדים, רכוש משותף ועוד. נשאלת אפוא השאלה – האם ידועה בציבור זכאית גם למזונות מבן זוגה לשעבר?

 מזונות ידועה בציבור – מעין דמי שיקום

על מנת להתחיל את הדיון בנושא עלינו לחזור אחורה אל שנות ה-80, אל פסק דין שניתן בבית המשפט העליון על ידי כב' הנשיא אהרון ברק. במקרה זה (ע"א 805/82), כב' הנשיא הכיר באמרת אגב בקיומה של חובת תשלום מזונות ידועה בציבור. ברק ציין כי מדובר בחובה שהינה מעין דמי שיקום מכוח הסכם מכללא בין הידועה בציבור לבין בן זוגה לשעבר. אמירה זו, חזרה וצוטטה גם בפסיקות מאוחרות יותר.

הרציונאל אשר עומד מאחורי פסיקת מזונות לידועה בציבור טמון בעיקרון התלות שבן הזוג פיתח כלפי משנהו. לדוגמה, הלכה פסוקה היא כי כאשר עסקינן ביחסי ידועים בציבור לאורך שנים, החיים המשותפים הארוכים הקימו חזקה לפיה בן הזוג ראה באחר כמי שיפרנס ויתמוך בו. פעמים רבות, כמו בזוגות נשואים, גם במערכת יחסים של ידועים בציבור נוצר מצב שבו אחד הצדדים מקדיש עצמו לניהול הבית, בעוד בן זוגו עמל על פרנסת התא המשפחתי. פרופ' ליפשיץ, במאמרו "הידועים בציבור בראי התיאוריה האזרחית של דיני המשפחה", הגדיר זאת בתור "אינטרסים חוץ חוזיים" הנובעים מעיקרון תום הלב.

שיקולי הגינות, יושר וצדק

בשל חולשת הקשר אשר מאפיינת מערכת יחסים בין ידועים בציבור, והקלות הטמונה בהתרת הזוגיות, מעמדה של הידועה בציבור איננו כמעמדה של האישה הנשואה. אי לכך, במקרים בהם מוגשת תביעה לתשלום מזונות על ידי ידועה בציבור, בית המשפט מתייחס לסוגייה על בסיס פרמטרים רבים דוגמת משך החיים המשותפים, היכולת הכלכלית של הצדדים, אופי החיים המשותפים, קיומו או העדרו של הסכם ממון וכדומה. ברע"א 8256/99, כב' הנשיא ברק הדגיש כי תשלום מזונות ידועה בציבור נובע גם משיקולי הגינות, דרישות יושר ותחושת הצדק.

איך מחשבים מזונות ידועה בציבור?

כפי שניתן להבין, מזונות ידועה בציבור נפסקים בהתאם למקרה הספציפי אשר עומד על הפרק. מצד אחד, מזונות אלה ייפסקו לא רק לידועה בציבור אשר נמצאת בסכנה של חרפת רעב. מצד שני, הלכה פסוקה היא כי אין לקבוע מזונות משקמים לידועה בציבור "בכל נסיבות שהן". בין הפרמטרים הרלבנטיים בסיטואציות כגון דא ניתן למנות את השיקולים הבאים (לא רשימה סגורה):

  1. 1.    ילדים משותפים.
  2. 2.    תקופת היחסים.
  3. 3.    קיומה של תלות כלכלית.
  4. 4.    אופן התנהלות היחסים בפועל.
  5. 5.    גיל הצדדים ופוטנציאל ההשתכרות של כל אחד מהם.
  6. 6.    אופן חלוקתו של הרכוש המשותף בפרידה.

שלוש דוגמאות כולל מקרה בו האישה חויבה בתשלום מזונות לבן זוג ידוע בציבור

היות שמדובר בסוגיה אשר פנים רבות לה, ניתן לסיים את עיסוקנו הקצר בנושא עם שלוש דוגמאות. באפריל 2009, בית המשפט לענייני משפחה קבע כי מהנדס בעל עסק עצמאי ישלם לזוגתו לשעבר מזונות ידועה בציבור בסך 5,000 ₪ לחודש למשך שלוש שנים. זאת, למרות שדובר על אישה מהנדסת בהכשרתה, ולמרות שבני הזוג גרו ביחד שלוש שנים בלבד. בפסק הדין הנ"ל, כב' השופט שטרק קבע כי מזונות האישה ישולמו חרף השכלתה הגבוהה, וזאת בשל היותה בת כ-50 בזמן הפרידה (וכפועל יוצא מכך, בית המשפט העריך את סיכוייה להשתלב בשוק העבודה כנמוכים).

 במקרה אחר, אשר נדון בפני כב' השופט רונית גרוביץ בבית המשפט לענייני משפחה בנצרת, נפסקו לטובתה של ידועה בציבור מזונות משקמים בסך 20,000 ₪ (אשר סימלו עבור בית המשפט סך של כ-2,000 ₪ לחודש למשך עשרה חודשים). במקרה הנ"ל, בני הזוג חיו ביחד כ-11 שנים.

 שימו לב, למרות שבמרבית המקרים תביעה לתשלום מזונות משקמים מוגשת על ידי האישה כנגד הגבר, אך ישנן גם סיטואציות הפוכות. למשל, ביולי 2012, כב' השופטת שלי אייזנברג פסקה כי אישה תשלם לבן זוגה הידוע בציבור סך של כ-2,000 ₪ לחודש כל אימת שהם מתגוררים תחת קורת גג אחת. במקרה זה, השופטת העלתה על נס סוגיות חברתיות כגון שוויון מגדרי ועיקרון ההסתמכות בין בני זוג ידועים בציבור.

מאמר זה נכתב על ידי עו"ד גילה עיני   08-9573333

עורך דין מגשרת גילה עיני
עו"ד מגשרת גילה עיני בעלת משרד המתמחה בתחום דיני המשפחה, תואר שני במשפטים חברה בפורום משפחה בלשכת עורכי הדין בישראל, יו"ר פורום גישור מחוז מרכז בלשכת עורכי הדין, ויו"ר ועדת קשר מודיעין של לשכת עורכי הדין. יש לי ניסיון עשיר וידע רב בתחום העסקי כלכלי. בעברי תפקדתי בתפקידים בכירים בחברות היי-טק בינלאומיות.אמונתי היא כי במאבק אין מנצח ואין מפסיד.לפיכך, אני דוגלת בגישה לפיה יש וראוי לנסות ולסיים את הסכסוך המשפחתי באמצעות הסכם גירושין הוגן ובכך למזער את הפגיעה ולמנוע סכסוך משפחתי מכוער. יחד עם זאת, כאשר לא ניתן להגיע להסכם עם הצד השני, אני מתחייבת לנהל את ההליך המשפטי הנדרש וכפי שנדרש ולהשיג את התוצאה הטובה ביותר. עבורי, ההצלחה של הלקוח היא גם ההצלחה שלי. יש לי ניסיון נרחב במיוחד בניהול משא ומתן ובהליכי גישור וכן יכולת מוכחת לקבוע את האסטרטגיה החלופית הטובה ביותר, בהתאם לנסיבות וליישמה עד להשגת המטרה. חשוב מכל - יכולת לחשוב מחוץ לקופסא, להקשיב, להכיל, ליזום ולהיות יצירתית בניהול משברים מורכבים וקשים הקיימים בסכסוכים בין בני משפחה. משרדי נותן מענה לכלל הסוגיות בדיני המשפחה לרבות: ייצוג בבית המשפט ובבית הדין הרבני, גישור להסכם גירושין, הסכמי ממון, גירושין, משמורת, משמורת משותפת, מזונות ילדים, מזונות אישה, ידועה בציבור, אפוטרופסות, אבהות, חלוקת רכוש, איזון משאבים, פרוק שיתוף, ייפוי כח מתמשך, צוואות ירושות . אם אתם זקוקים לייעוץ משפטי או עומדים בפני הליך משפטי בתחום דיני המשפחה, אתם מוזמנים לפנות אלי ולתאם פגישת ייעוץ ללא התחייבות.