מזונות במשמורת משותפת

משמורת משותפת

רק לפני שנה התקבלה פסיקה שחוללה מהפכה שלמה בנושא שוויון תשלום מזונות ילדים במשמורת משותפת. הפסיקה קובעת שהורים לילדים בני 6 עד 15 מחויבים במזונות שווים לילידיהם, והחלוקה תיקבע בהתאם ליכולתו הכלכלית של כל אחד מהם. משמעות פסקה זו היא שהגבר כבר לא מחויב לשלם מזונות בכל מצב, וכל מקרה של מזונות משמורת משותפת ייבדק לגופו על מנת לא להפיל את עול המזונות אוטומטית על האב.

עד לפני שנה, במצבים בהם חלקו ההורים משמורת משותפת, האב היה מחויב לשלם מזונות מדי חודש מבלי בכלל להתחשב במצבו הכלכלי, על אף שהיה שותף מלא ושווה בדיוק כמו האם בגידול ילדיו. מציאות זו יצרה קושי אצל אבות רבים שרצו להמשיך ולהיות חלק משמעותי בחיי ילדיהם ויחד עם זה לספק להם רמת חיים בסיסית, אך עול המזונות אפפו מעל ראשיהם כל העת ולחצו אותם כלכלית. לכן כיום, רבים רואים בפסיקה זו החלטה הוגנת ומבורכת, שלא רק מקלה על האבות בתשלום דמי מזונות משמורת משותפת אלא גם מעודדת את ההשקפה השוויונית בין שני המינים.

מזונות במשמורת משותפת

 

השלכותיה של פסיקה זו

יכול להיות שהרבה זוגות שהתגרשו בעבר יראו לנכון לאור פסיקה זו לפתוח את תיק הגירושים ולערער על דמי המזונות שנקבעו בהיותם במשמורת משותפת. חשוב יהיה לציין שאפשר לשנות פסק דין שניתן בעבר בנושא המזונות אם באמת יוכח שנעשה שינוי משמעותי שתומך באופן ניכר בפתיחת תיק הגירושים מחדש. השינויים יכולים לבוא לידי ביטוי במקרים בהם האב התפטר מעבודתו ואינו משתכר כמו בעבר או מצבו הרפואי של האב או במקרה של ילד חדש שנולד לאב מנישואיו החדשים וכו'. עוד סיבה שתאפשר פתיחת תיק ושכלול מחדש של גובה המזונות היא במידה וקיים ניכור הורי מצד הילדים והתכחשות מוחלטת לאב המשלם.

לצד העידוד לשוויון בפסיקה זו, עדיין יש למצוא את הדרך לוודא שהפסיקה לא תהווה הזדמנות עבור אלה שמנסים להתנער מתשלום מזונות ולבקש משמורת משותפת כשאין להם כלל כוונה ליישם אותה באמת ואין היא תהייה לטובתם של הילדים.

חשיבות השוויון במשמורת משותפת

משמורת משותפת שהופכת להיות יותר ויותר מונגשת לשני ההורים חושפת מציאות שבה הגברים והנשים שווים במעמד שלהם לרבות בהכנסות שלהם. יתרה מכך, ישנן נשים שמרוויחות הרבה יותר מגברים ועדיין בתהליך הגירושים נאלצו הגברים לשלם יותר. מצב חדש זה יוצר גם יציבות במערכת המשפט כולה, מאפשר לשינויים נוספים להתרחש בעתיד בכל מצב בו האב חולק עם האם את המשמורת של ילדיהם באופן שווה לגמרי, ומעל הכל מה שמקדם שינוי זה הוא התמדה בקשר החזק בין הילדים לאבותיהם, קשר שאינו מתאדה נוכח עול המזונות והאבות זוכים להיות מעורבים שווים ואקטיביים בחיי ילדיהם בדיוק כמו היה לפני הפרידה.

נכתב באדיבות: משרד עורכי דין גרטל גרבר

עורכי דין גרטל גרבר

משרד עורכי דין: מ.גרטל - א.גרבר
משרדם של עו"ד ונוטריון מוטי גרטל ועו"ד ונוטריון איריס גרבר הינו משרד בוטיק העוסק בתחום דיני המשפחה, הגירושין והמקרקעין ומתמחה במתן שירותים מקצועיים ואמינים לכל לקוח באופן אישי וייחודי.