מזגנים הם מקור לזיהום אויר !

בחורה עם מחשב נייד

הידעתם?

במזגנים שבהם שוררים תנאים של לחות וחושך, מהווים כר פורה לגידול של חומרים אורגניים מסוכנים לבריאות, ומעוררי מחלות. המזגן אוסף ומפזר אבק, אבקנים, וחרקים קטנים כמו קרדית הבית אשר גורמים לאלרגיות קבועות או עונתיות.

באופן טבעי, גם לאנשים שאינם רגישים, לא בריא לשאוף אויר מזוהם, ולעיתים האוויר התוך מבני מזוהם יותר מהאוויר בחוץ. למרות שהריאות מצוידות במנגנוני הגנה, ברור שכדאי לנשום אוויר נקי ככל האפשר.

עובש mold, טחב moss ,

עובש הוא שם כללי לפטריות המכסות משטחים שונים ואשר ידוע כמשפיע על מערכת הנשימה ומהווה גורם למחלות כמו אסטמה, אלרגיות וברונכיטיס. חמישה אחוז מהאוכלוסיה סובלים מבעיות רפואיות הקשורות בעובש. מחקרים מצביעים שבבתים בהם יש עובש, גדל הסיכון למחלות נשימה בילדים ב – 49%, ובבעיות של נזלת אלרגית ב – 39%. גם בעיות בעור, פריחה וגירודים משויכות לעובשים וטחב. תינוקות, ילדים, קשישים ואנשים הסובלים ממחלות המחלישות את המערכת החיסונית הם בעלי סיכון גבוה יותר להיות מושפעים מהעובש.

התופעה במצבה החמור מגיעה עד למצב שנקרא  "סינדרום הבניין החולה", "SICK BUILDING SYNDROM" . סינדרום זה, אשר מקורו ברעלני עובש, מוכר במחקרים וגורם לטווח גדול של בעיות החל מחולשה ועייפות כרונית עד בעיות במערכת העצבים ואובדן ימי עבודה .

ידוע שמזגנים ומערכות מיזוג מרכזיות הם בין בתי האחסון העיקריים של העובש במבנים. כדי לפתור את תסמיני העובש השונים, יש למגר את העובש מהבית ולחטא כדי למנוע הישנות של המצב.

אבק

גם אבק הוכח מחקרית כגורם למחלות במערכת הנשימה ובעור. מקור הזיהום הידוע ביותר הינו קרדית אבק בית House dust mite. ידוע כי 20% מבני האדם מפתחים רגישות ואלרגיה לקרדית האבק. ההסתברות עולה ל -85% כשבודקים את הרגישות מתוך חולי אסתמה אלרגית. קרדית האבק הינה חרק מיקרוסקופי המתרבה במיוחד בשטיחים, ספרים מזרונים וילונות ומזגנים. ההפרשות של חרק זה, הינן חומר אלרגני שעלול לגרום לתופעות כמו פריחה בעור, עיטושים, נזלות, סינוסיטיס וגרודים בעיניים וכן בעיות בנשימה כמו אסטמה. כיוון שהחומרים האלרגניים נמצאים באוויר, הם מופצים דרך מערכות המיזוג. לכן, קיימת חשיבות גדולה של ניקוי וחיטוי גם של החלקים הפנימיים במזגן.

קדחת השחת

קדחת השחת הינה תופעה לא נעימה שמשפיעה על מספר גדל והולך של אנשים בכל העולם. בספרים מופעים מספרים של כמיליון איש ואישה בישראל מדי שנה.

המקור לתופעה\ מחלה הינם אבקנים של עצים, דגניים, עשבים ושיחים שעל ידי פיזורם ברוח מגיעים גם אלינו וגורמים להפעלת מערכת החיסון של אדם אלרגי לייצר נוגדנים ייחודיים כנגד חלבון אבקת הצמחים.

סימפטומים של אלרגיה הם גרד, נזלת מימית והתעטשויות, לפעמים עד לאבדן פעילות וימי עבודה. ישנם טיפולים שונים כמו אנטי היסטמינים וחיסונים, אולם בגדול  אי אפשר כמעט למנוע כליל את התופעה.

המחלה אינה מוגבלת רק לאביב כמו שרבים נוטים לחשוב, ויש הימצאות של אבקנים גם בסתיו. שינוי מקום מגורים לזמן קצוב, היא דרך אפשרית להימנע מהאלרגיה, אולם לרובנו אין את האפשרות הזו ולכן מומלץ לנו להסתגר בבית, לסגור את כל החלונות ופתחי האוויר ולנשום רק אויר מזגנים שהינו יבש וקריר. אולם האוויר שאנו נושמים בבית הינו ממוחזר, האבקנים והחומרים מעוררי האלרגיה כבר נמצאים ומופצים על ידי מערכות מיזוג האוויר.

חשוב לדעת!

הפילטרים של המזגנים אינם יעילים כדי לחסום את האבקנים, עובשים, חיידקים או מזהמים קטנים שחודרים דרך הפה והאף למערכת הנשימה. לכן חשוב לציין שניקוי הפילטרים של המזגן אינו יעיל כנגד רוב סוגי המזהמים לנו כמו עובש ואבקנים משום שהם קטנים מחורי הפילטר, עוברים אותו ומתיישבים בקרביים של המאייד.

לפיכך הדרך היעילה ביותר ומומלצת על ידי מאמרים רבים היא ניקיון. ובראש ובראשונה לנקות את המזגן ניקוי יסודי תקופתי, על ידי שטיפה טובה, וחיטוי, בעזרת מומחים לכך, ולמי שחולה וסובל, כל זמן בשנה הוא טוב לכך.

משב רוח – שואפים לאויר בריא 

משב רוח -מומחים לחיטוי מזגנים
רענן שמואלי. יזם ומנהל את "משב רוח- מומחים לחיטוי מזגנים" עסקתי רוב חיי הבוגרים בנושאים מגווונים של איכות הסביבה, בריאות, ויזמות. יש בי סקרנות רבה לנושאים הללו, ורצון לעשות טוב לאדם ולסביבה.