מותה של מדינת הרווחה בישראל

ישראל מדינת הרווחה שאינה דואגת לרווחת אזרחיה.

ד”וח העוני בישראל חושף את המצב הקשה בו נמצאים אזרחי המדינה. זהו אות קלון למדינה אשר למעשה מתנערת מאחריותה לאזרחיה והמוחלשים מצפה מהם להסתדר לבד. האזרחים המוחלשים מרגישים נטושים, חסרי אונים ורוויי אכזבות. האכזבה נובעת בעיקר מכך שהמדינה מציעה לנו פתרונות ומפרסמת זאת בכל מקום אפשרי. כאשר אנו פונים לקבלת העזרה המוצעת, המדינה מערימה עלינו כל כך הרבה קשיים, עד שרובנו מתייאשים בדרך מבלי לקבל את שמגיע לנו.

משרד האוצר תמיד מדבר על ׳השמיכה הקצרה׳ של תקציב המדינה, שלא מספיקה כדי לכסות את כל התחומים, ושעל כן צריך לבצע  קיצוצים. מדברים תמיד על קיצוצים כואבים, כי אין ברירה ואין פתרון אחר. כאשר מתרחש משבר במדינה מיד קוראים להקים וועדות חקירה שייבדקו את הנושא ויציעו פתרונות, כך שעד היום במדינת ישראל קמו אלפי ועדות חקירה, בהן הושקעו זמן ותקציבים, שירדו לטימיון, כיוון שמסקנות הוועדות כמעט לעולם אינן מיושמות. האם לא היה עדיף להשקיע במקום להשקיע את הכספים במקומות שבאמת צריכים אותם ולצמצם את אותם ׳קיצוצים כואבים׳?.

בנוסף לוועדות, במדינה קיים מוסד מבקר המדינה שמגיש דו”ח שמייצר ציפיה דרוכה בקרב כולנו מדי שנה. אבל אם להודות על האמת – גם הוא מתפקד “ככלב נובח אינו נושך”, אין לו שיניים. הוא מין עלה תאנה של המדינה, וקיומו טוב ממש כמו לא היה קיים. אף ממשלה לא נותנת לו באמת את  הכלים ואת השיניים לפעול ולבצע את השינויים ההכרחיים.  הזמן  עובר ואנו שוכחים מכל הדוחות והמסקנות כאילו כלום לא קרה. אבל מתי כולם נזכרים? באירוע ובמחדל הבא כאשר זועקים: “הכתובת הייתה על הקיר “.

מדינת ישראל נחשבת למדינת רווחה, אבל לצערי  המדיניות נזנחה מזמן, ולמעשה שליחי הרווחה היחידים הן העמותות שפועלות במקום בו המדינה נוהגת בחידלון. הן מגישות לאזרחים את העזרה לה הם זועקים. מצד אחד – עלינו להודות לשליחי הטוב האלה שעושים את עבודת הקודש, אולם מצד שני המדינה למדה כי היא לא צריכה לפעול לטובת אזרחיה המוחלשים, משום שיש מי שעושה זאת במקומה – אחלה פיתרון לבורות בתקציב!

העמותות בישראל מגייסות את הכספים מן הציבור, הן מצליחות במאבק  ובקושי רב למצוא את התקציבים כדי לעזור למי שפונה אליהם. והמדינה תמשיך לומר: “למה להשקיע כוחות וכספים, אם יש עמותות שעושות זאת במקומנו? “.

אלפי עמותות פועלות במדינה, ונוגעות בכל תחום אפשרי. קחו לדוגמא את התחומים הבאים:

בתחום העוני – ארגון לתת, פתחון לב ולקט ישראל.

מאבק בתאונות הדרכים – אור ירוק.

עזרה רפואית- עזר מציון, האגודה למלחמה בסרטן,זכרון מנחם ווראייטי.

חיילים- האגודה למען החייל+לי”בי.

ייעוץ לאזרח – פעמונים, ויצ”ו ונע”מת.

צרכנות- אמון הציבור.

שחיתות –אומ”ץ.

ייעוץ נפשי – נט”ל, ע”רן.

כמובן שלא נשכח את המחאה של האזרחים והפעילות ברשתות החברתיות שמביאות לשינוי.

תחשבו כמה כספים אנחנו תורמים לעמותות הללו שבעצם עושות את מה שהמדינה הייתה צריכה לעשות. נוצר מצב אבסורדי שבעצם אנחנו עוזרים לעצמנו. כמעט בכל חודש בשנה יש איזשהו קמפיין התרמה לארגון או עמותה מסויימת. אל תשכחו את תקופת החגים בה אנו תורמים לנזקקים ארוחות חמות. ערבי ההתרמה, חודש המודעות או החגים הם התקופות היחידות בהן התחומים הללו עולים לכותרות ומצליחים להשמיע את קולם, וכאשר הזמן חולף קולם נודם עד לפעם הבאה.

כאזרחים מן השורה אנחנו חשים שאנו רק עוד בורג קטן במערכת, נטולי כח, ומה שלא נעשה  זה לא ישנה את המצב. אבל כמה שאנחנו טועים, כי תמיד בזמן משבר אנו מוכיחים כמה המדינה שלנו נפלאה. כמה אנחנו עוזרים, נחלצים לעזרת האחר בכל דרך שאנו יכולים. תראו כמה כח יש לנו, אנחנו כן משנים חיים. כאשר אנחנו מתאחדים אין מי שיכול נגדנו. העמותות צמחו מהעם, מישהו הרים את הכפפה כדי לתת פתרון לבעיה שקיימת. מי שמאפשר לעמותות  לפעול הם האזרחים, בזכות ההתנדבות והתרומה שלנו. כל תרומה היא עוד תקווה לבני אדם, עוד עזרה ועוד פתרון. כמה ארוחות הענקנו לנזקקים בחגים? לכמה חולים עזרנו לקבל טיפולים? רק תסתכלו בפייסבוק או בכל רשת חברית בה מישהו פונה לעזרה – תוך שניות יש מענה. בכל פעם אנו מופתעים מהמהירות שבה הגיעו מענה ועזרה כי אפילו כשאין, הישראלים נותנים את מה שיש.

דבר אחרון למחשבה שמראה על סדר העדיפויות במדינה. השבוע היה שבוע לא קל במדינה: פורסם  דו"ח העוני,  היו אבידות בנפש: אב ובנו, אדם שטבע  במכונית בהצפה וכל כך הרבה שטעון שיפור ותיקון כדי שנוכל לחיות פה ברווחה. אז למה בסופו של יום מחאת החצאיות היא זו שזכתה לכל כך הרבה רעש וסיקור? למה?!

חנה
אוהבת לכתוב ורוצה לעבוד בתקשורת- העיתונות הצרכנית על מנת לחשוף הטעיות וללמד את האזרח/צרכן את זכויותיו -הרי ידע זה כח. כל תחקיר או כל מחדל מכעיס ומרגיז אבל מה שבאמת מעצבן זה שאנו חושבים שאין לנו את הכח לשנות את המצב ולכן הוא נשאר כך.