מותגים לא מוצרים

לשמחתי הרבה בחרו אותו ל"מומחיות" של סלונה, לא נעים לי להודות ,אבל כשכתבו לי שאני מומחית ,השאלה הראשונה שרציתי לשאול הייתה "אבל במה אני מומחית?" לא מתוך צניעות מופלגת שלא תטעו, פשוט לפני 10 שנים רק רציתי לעשות תכשיטים בעבודת יד. אבל אז גיליתי שמעצב שרוצה להצליח יכול לעצב במקרה הטוב 10% מהזמן שלו, בשאר הזמן יש ערימות של בירוקרטיה, חנויות אינטרנט לתפעל, מיילים לשיווק לרשום, אינסטוש ופייסוש ועוד שלל של רשתות חברתיות בהם צריך להיות נוכח, תערוכות בחול, הקמת ביתן, מחקר שוק ופרזנטציה. ייצור שינוע ומיליון משימות נוספות שכולן דחופות כאילו הייתי מינימום מנתחת מוח.

מדי פעם אני מרימה את הראש לשמיים וצועקת בלחש "אבל אני רק רציתי לעשות תכשיטים"

לפני שבוע ישבתי עם מנכ"ל חשוב ששאל אותי "למה קונים את התכשיטים שלך במוזיאונים?" והתחלתי להסביר בצורה מלומדת מאוד על הנראות של התכשיט שצריכה להתאים למקום וללקוח ולמחיר ועל מחקר השוק שקודם לתערוכה. בנוסף תחזיות האופנה הבאות מלמדות אותנו שמוצר הצריכה אותו אנחנו קונים צריך לגרום לנו לחשוב שאנחנו אנשים טובים יותר בגלל שאנחנו קונים אותו. הנחתי שהערך המוסף של עבודת יד של אמן שנעשית בישראל, בקיבוץ מהווה גורם חשוב גם הוא.

בעקבות קריאת הספר "no logo"  מאת נעמי קליין, הבנתי עובדה פשוטה ומרתקת חדשה לגבי העבודה שלי, הדבר הכי מעניין היום בתכשיטים שלי הוא שאני באמת מייצרת אותם בעצמי, אחד אחד, מגע יד. מפתיע כמה שזה פשוט.

אני מאמינה שמוצר מקבל משהו מהנשמה של מי שהכין אותו, אנרגטית, משהו שממשיך אתו הלאה. בגלל זה אני לובשת ועונדת רק מוצרים של חברות שלי. ככה אני אף פעם לא לבד במשך היום.

בעולם שלנו אנחנו מוקפים במותגים, לא מוצרים. החברות שמוכרות לנו את הסמלים שאנחנו אוהבים לצרוך, מזמן אינן מייצרות שום דבר. הייצור כמעט כולו עבר למזרח הרחוק. הוא קרוב אלינו באותה מידה שהילדים שלנו בטוחים שעוף זה תרבית שגדלה במקרר בסופר, ורובם לא קוטפים פרי מהעץ לעיתים קרובות מספיק כדי שיקשרו אותו למקום שממנו הוא הגיע.

איבדנו את הקשר עם הבגדים שלנו, הדבר הצמוד אלינו ביום יום אל הגוף, מגיע מארץ רחוקה עשוי בידי ידיים אלמוניות, מטייל במכולות אינסופיות .וכל מה שאנחנו בעצם רוכשים זה את תרבות הפלסטיק של הסמל המשויך אליו בקדמת החנות בה בחרנו לקנות.

אי שם בעבר המאוד רחוק חברות נהגו לייצר דברים, היו להם מפעלים ואנשים ועובדים שראו עצמם כמשפחה המזוהה עם המפעל. אולם המיתון של שנות ה80 הביא לתפיסה שמפעלים הם מסורבלים ויקרים. ייצור סחורות הפך בהדרגה להיות חלק זניח בעבודת המותג, העברת הייצור מעבר לים ,העסקת קבלני משנה, העסקת עובדי קבלן, כל אלה פינו את הזמן , הכסף והמשאבים של בעלי החברות לפרסום המותג ובניית השם שלו בדרך לתרבות הפלסטיק שאנחנו חווים כיום.

זה לא סתם שאנשים כמהים לראות תהליכי ייצור חזרה, זה תהליך נפשי שנועד לנכס לעצמנו בחזרה את מה שהיה שייך לנו מלכתחילה, הקשר היציב והבטוח עם מוצרי הצריכה שלנו. הידיעה שאנחנו יודעים איזה ידיים נגעו בהם מתחילת הדרך ועד סופה ואיזה כימיקלים הם שאפו בדרך ,שעכשיו אנחנו מצמידים אל גופינו.

ההתמחות הראשית שלי בשנקר היא אריגה, לעיתים אני משתעשעת ברעיון שהדבר העיקרי שילדים צריכים היום זה שמישהו ילמד אותם סבלנות ושדברים קורים לאט וצריך תהליך כדי להצליח ליצור. כך שדווקא המקצוע הארכאי שלי שאמור לעבור מהעולם הוא זה שיכול לרפא את הפרעת הקשב האדירה שכולנו חיים בה.

IMG_1220 crop

* תמונת אצבעון תפירה של אינואיט ( מסתבר שאסור יותר להגיד אסקימוסי, זו נחשבת למילה גזענית באנגלית)

———-><———-><———-><———-

רוצים לראות מה אני עושה? בואו לבקר באתר הבית שלי

רוצים לראות אותי לייב? מוזמנים לערוץ היוטיוב שלי

הכי הרבה אני אוהבת לעדכן את האינסטגרם שלי

והמתנות הכי שוות בחנות האטסי שלי

עינבר שחק
עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/