מושלמת

המלצה: הצגת חובה לכל מתבגרת – על דימוי גוף, דיאטה, אנורקסיה ובולמיה

יש לא מעט נושאים שחשוב לדבר עליהם עם המתבגרות. אחד מהם הם נושא דימוי הגוף, הדיאטות, האנורקסיה והבולמיה. זה בדיוק נושא ההצגה "מושלמת" של תיאטרון המדיטק, ע"פ ספרה של ג'קלין ווילסון "נערות בלחץ".
סיפור העלילה לא מורכב ועבורנו המבוגרים הוא מוכר וידוע מראש, אבל היה לי חשוב שהמתבגרת שלי תראה איך דברים מתגלגלים ועד כמה דיאטה רגילה יכולה לצאת משליטה. והכי חשוב – עד כמה זה מסוכן לעשות דיאטות כאלה.
promo_long
גיבורת המחזה, אלי, מצטרפת לחברות שלה לתחרות של בחירת פרזנטורית ל-HEELS, נעליים אופנתיים לנערות. אלי לא מתעניינת באופנה ומבחינתה הכי חשוב להתרכז בלימודים, אבל היא נגררת אחרי 2 החברות הטובות שלה, מיה וניצן. בלחצן היא מוכנה להתמודד בתחרות. מיה וניצן מצטלמות ומשתפות פעולה עם הצלם ואז מגיע תורה של אלי. הצלם לא מוכן לצלם אותה, בטענה שיש לה קרסוליים עבים ונעלי HEELS ממש לא הולמות אותה והיא אפילו יכולה לקרוע ולהרוס אותן. היא הולכת עם העלבון הביתה. היא מגיעה הביתה ישר לארוחת ערב משפחתית עם אבא שלה ועם אחיה – מגש של פיצה. היא מסרבת לאכול ובו ברגע מחליטה לפצוח בדיאטה.
.

צילום:בני גם זו לטובה    WWW.BENNYGAMZO.COM
צילום:בני גם זו לטובה

.
אבא של אלי מתחיל להכין אוכל בריא. אלי מבקשת ממיה את הדיאטה של אמא שלה והיא מתחילה ללכת למכון כושר. בהתחלה היא פועלת על-פי הכללים, יורדת במשקל ומקבלת מחמאות מהחברות שלה. בינתיים ניצן מקבלת הודעה, שהיא נבחרה להתמודד על תואר הפרזנטורית בתחרות שבה יבחרו את האחת מבין 15 מועמדות.  אלי מחליטה שזו ההזדמנות שלה להוכיח לצלם ולשאר העולם, שהיא יכולה להיות הכי רזה והכי יפה, מגבירה את קצב הספורט ובהדרגה מפסיקה לאכול.
אלי גילתה על הדרך עוד "פטנט" שיעזור לה להתגבר על הרעב. היא מתמרנת את אחיה הקטן, שמתקשה בלימודים, להכין עבורו את השיעורים תמורת כדורי הפרעת הקשב שלו. במקרה היא גילתה שהכדורים האלה מוציאים את התאבון. לא עובר זמן רב ואלי נסחפת למערבולת, שהיא לא יכולה לצאת ממנה. ככל שהיא מרזה, היא רוצה לרזות עוד. היא מפסיקה להפגש עם החברות הטובות, מסתירה מאבא שלה, שהיא זורקת את האוכל ואם היא נאלצת לאכול ליד השולחן, היא רצה להקיא את האוכל.
.
מושלמת בני גם זו לטובה (3)
צילום:בני גם זו לטובה

.
אלי הופכת לחלשה, עצבנית, עייפה עד שהיא מתמוטטת. השיא מגיע בערב התחרות, שם היא מתנפלת על החברות שלה ומתחילה להזות. בינתיים החברות מערבות את אבא של אלי בחשדות שלהן ואבא של אלי לא יודע איך להתמודד עם המקרה.
ההצגה מאוד חזקה. נותנת בוקס בבטן ומראה למתבגרות לאן יכולה להתדרדר דיאטה לא אחראית. היא מאפשרת להן להציץ מבלי להפגע לעולם מסוכן, שבו בנות לוקחות החלטות פזיזות, שפוגעות בהן ובסובבים להן. ההצגה מציגה בפניהם את החשיבות של שיחה עם חברים ועם ההורים ושאסור להסתיר שום דבר.
.
צילום:בני גם זו לטובה    WWW.BENNYGAMZO.COM
צילום:בני גם זו לטובה

.
אצלנו בבית אוכלים בריא. אלה הרגלים, שהכנסתי מהרגע שהבנות התחילו לאכול אוכל מוצק. הן מכירות את הכללים ויודעות, שחשוב לאכול את כל אבות המזון. למרות זאת מהרגע שיצאנו מההצגה ועד שהגענו הביתה, המתבגרת שלי שאלה שאלות, ניהלנו שיחה על ההצגה ועל התופעה של דיאטה, אנורקסיה ובולימיה. היא היתה כל-כך מרוכזת בזה, שהיא שכחה מהפלאפון שלה, מהסמסים ומקבוצות הוואטס-אפ. זו ההוכחה הכי טובה, שכל מתבגרת חייבת לראות את ההצגה הזו, וחייבים להקדים תרופה למכה.

עוד בנושא : איך להרגיל ילדים לאכול בריא