מושיק מחפש מישהי שתזיע בשבילו (ולא מוצא)

בחורה עם מחשב נייד

 

מושיק מחפש מישהי שתזיע בשבילו (ולא מוצא)

 

וזה מה שקרה לי עם בעל נכס, אקרא לו מושיק. ביקרתי אצל האדון כשאך יצא לשוק עם הבית שלו, והצעתי את מרכולתי : שיווק הנכס בבלעדיות לחצי שנה. זה קרה לפני כמעט שנה, והוא סירב, רצה לבד. לאחר כמה חודשים, כשראיתי שהנכס לא נמכר למרות שהשוק היה חם מאי פעם, השארתי לו הודעה במשיבון. הוא חזר אליי מיוזמתו, ונדברנו להפגש כדי שאתחיל לשווק את הבית. במשך שבועיים, מושיק ניסה להתמקח על שכר הטרחה שלי (לגיטימי…) במהלך אינספור שיחות טלפוניות. לבסוף, לאחר לבטים וחישוב הכדאיות על ידי, וכן סיכויי המכירה של הנכס, נעניתי לתחינותיו, והורדתי חצי אחוז בעמלה. כשסוף סוף נפגשנו, ואני מצויידת בשלט "למכירה" ובטפסים, מושיק הסכים לשלושה חודשי בלעדיות בלבד, בטענה כי רק כך אזיע במאמץ למכור את ביתו. למה להזיע? הרי פה התוצאה עומדת למבחן ולא המאמץ. כל הסבריי על ההיגיון ההפוך ועל נכונותי למכור כמה שיותר מהר גם בבלעדיות של חצי שנה לא עזרו, ונתקלו בחומה בצורה של התנגדות. הוא אף גייס לשם כך את עורך דינו, שהתנגד לבלעדיות, ודרש אף הוא להגביל לשלושה חודשים.

 

אני אמרתי לא לשלושה חודשים. היו מתווכים מהסביבה הקרובה שלי שלא הבינו את עמדתי, אולם הייתי שלמה עם ההחלטה. לעולם לא אמליץ לקחת בבלעדיות שיווק נכס לשלושה חודשים בלבד, ובמיוחד לא כשאותו נכס למעשה "שרוף" בשוק. המוכר לא מצליח למכור במשך שנה וחצי, אך מצפה ממני לחשוף את הנכס ככל האפשר בשקיפות מלאה לגבי מיקומו, בתרבות שבה קונים שואפים לעקוף את התיווך בכל דרך אפשרית, גם אם בסופו של דבר יוציאו יותר כסף מהכיס ללא תיווך. ואני מדברת על נסיון של מעל עשרה (!!) מקרים כאלה בתקופה קצרה. מדוע על המתווכת להתעקש על טווח זמן של שישה חודשי בלעדיות? רק כך האינטרסים של המוכר ושל המתווכת ישלימו זה את זה לצורך שיווק אופטימלי של הנכס. כבר נתקלתי במוכר שפגש את הקונה לפני שאני פגשתי אותו, ואמר לקונה :"תחזור עוד שלושה חודשים, כשהבלעדיות תיגמר…". בסופו של דבר, הקונה, שלא קיבל את עצת המוכר והגיע דרכי, כאיש מוסרי וישר, נרתע מכל עסקה עם מוכר מסוג זה. אני חושבת שהוא ידע בתוך תוכו כי גם אם יסכים עם אותו מוכר על תנאי התשלום, לא יוכל לסמוך על מילתו. עניין של תחושה וחיבור.

 

ימים מעטים בלבד לאחר שמושיק ואני נפרדנו כידידים בגלל שלא קיבלתי את תנאיו בחוזה בינינו, קיבלתי שיחה ממספר חסוי בזו הלשון: " שלום זה בקשר למודעה" אני : "איזו מהן?" הוא: "בעיתון…." (עיתון מקומי נפוץ באזור, ר.ר.) אני: "בקשר לאיזה נכס? יש לי כמה" הוא: "זוהי מודעת היכרות…" וניתק מרוב מבוכה. אני חושבת שגם הוא קלט למי התקשר. שיבושם לו. מקווה שמישהי בעלת נכסים מתאימים עוד תזיע בשבילו, גם יותר מחצי שנה.