מורכבת מחדש

כמה פעמים קרה לכן שקמתן בבוקר ומהמראה ניבטה אליכן מישהי אחרת לגמרי?

כרמל- שנת 2000 צילום עצמי

החיים שלי תמיד היו יוצאי דופן. ילדות נשכחת, גיל התבגרות דיכאוני ומרד נעורים מאוחר. עד שהגעתי לגיל 22 המכונן. מה קרה בו? גיליתי שאני נמשכת גם לבנות מיני, מהר מאד זה הפך לרק לבנות מיני. אבל עזבו את כל זה. כל מה שהייתי לפני הגיל הזה כמעט לא נשאר. גילוי נטייתי המינית והחיבור אליה ובעצם אל עצמי, הפך אותי לאדם אחר, או אולי בעצם שם את כל חלקי הפאזל במקום לראשונה וגרם לי לצאת לדרך בדמותי החדשה והמשודרגת? שלא לומר מורכבת. מורכבת מחדש. 

ילדות נשכחת צילום: דודה זהבה
ילדות נשכחת צילום: דודה זהבה

הייתי ילדה שקטה וביישנית, הילדה הזו גדלה והפכה להיות נערה חסרת ביטחון, סגורה ודיכאונית, כל מי שמכיר/ה אותי לרגע או בשנים האחרונות, קורא/ת כרגע את השורות האלה ופשוט לא מאמין. כרמל? חסרת ביטחון? הרי כל כולה אישה בטוחה, יודעת לדבר, להשיג את מה שהיא רוצה, לוקחת מה שרוצה, כי מי יסרב לה? אז זהו שממש לא. לא תמיד זה היה ככה. נדמה כאילו יש 2 כרמל, או לפחות היו כאלה.

אבל לא באמת היו 2 כרמל, כי אי שם בגיל 25 לערך, אחרי הגילוי הגדול, תוך כדי זוגיות עם בחורה צעירה ממני בכמה שנים, שאימה הייתה אסטרולוגית. החלטתי- אני משנה את שמי! וכך היה. כרמל היה השם שהכי אהבתי באותן שנים וידעתי שבעתיד הרחוק יותר אם תהיה לי בת אולי אקרא לה בשם הזה. האסטרולוגית אמרה רבות וטובות אודות השם ובעיקר שהוא מסמל שאפתנות, הישגיות ועשוי לסייע לי להגיע רחוק או לפחות גבוה לפחות כמו הר הכרמל.

שבוע אחר כך, כבר הייתי במשרד הפנים ועל תעודת הזהות שלי התנוסס השם החדש: כרמל. כרמל סער. (גם שם המשפחה שונה קצת קודם אבל הוא דומה למקור של אבי הסורי).

תמיד חשבתי שלהיות קרוי/ה על שם אדם שנפטר, קרוב ויקר ככל שיהיה זו אינה מסורת שאני מתחברת אליה ובינינו, לא נשמע לי הדבר חכם במיוחד, למה להלביש על אדם, זיכרון עצוב ואולי חלילה צער רב שנים ואף גורל דומה? היו מקרים הרי. נקראתי על שם סבתי שנפטרה מהמחלה הארורה סרטן (הוריי קוראים לה "המחלה"), היא נפטרה שנים לפני שהכרתיה, בעודה בת חמישים וקצת בלבד. אמרו לי שאני אפילו מזכירה אותה. תקראו לזה בחורה בורחת מגורל או אולי אישה בורחת מבשורה. אני הרגשתי שהשם שלי הוא מאד חשוב ומהותי למשך וכיוון חיי ואכן, השינוי רק המשיך את הדרך החדשה בה הלכתי מגיל 22 ועד היום.

אומרים שטראומות, אובדן, קושי משנים חיים, אבל במקרה שלי, לא חיכיתי לשום דבר כזה, זה פשוט קרה מעצמו. זה כאילו שבמשך שנים הייתי אדם אחד, מאד מסוים, ביישנית, חסרת ביטחון, סגורה, מלאת חברים/ות, אך עדיין יחסית נחבאת אל הכלים, טובה בלימודים ותמיד מתנדבת אך אף פעם לא מעיזה לבלוט מדי, להצטיין, לגנוב פוקוס מאף אחד/ת.

כשגיליתי שאני לסבית, אחרי שנים שיצאתי עם בחורים, הבנתי שבעצם, זה היה החלק החסר בפאזל של חיי. נכון שאף אחד מבני ביתי ובטח לא אני, יצאו במחולות מעצם הגילוי, אבל זה פשוט עזר לי להתחבר למי שאני, לאופי האמיתי שלי. הלכתי עם האמת שלי לאחר חודשים בודדים בלבד בהם בדקתי עם עצמי את העניין. לא שיקרתי, מיד שיתפתי את הוריי, אחיי, את הסביבה, גם כשחשבתי שאני גם וגם, גם כשידעתי שכבת זקונים למשפחה מזרחית ודי שמרנית, זה יגבה ממני מחירים. שמתי הכל על השולחן והרגשתי איך ברגע אני מתמלאת בכוח, בביטחון, בנחישות, בכל הדברים אותם הייתי חסרה קודם לכן.

אני במצעד הגאווה הראשון שלי- 1999 צלמת: קרן כהן-גלילי
אני במצעד הגאווה הראשון שלי- 1999 צלמת: קרן כהן-גלילי

שנתיים אחרי הגילוי, התחלתי ללמוד צילום סטילס, התחלתי לקחת חלק בפעילויות של הקהילה הגאה, לאחר מכן גם התנדבתי והתחלתי לשמש כצלמת וככתבת ראשית של שלל מגזינים המיועדים לקהילה. הפכתי מהר מאד לאחת כזו שמכירים בכל מסיבה ובכל פאב של הקהילה. כזו שממש לא נחבאת אל הכלים, כזו שמפרסמת גם דברים אישיים, כזו שיצאה מהארון בכתבת שער בצומת השרון כדי שנערים/ות מאזור השרון לא ירגישו לבד. כמובן שהוריי קצת שילמו את המחיר של החשיפה, שמעתי לא פעם, "את גם לסבית וגם אשת תקשורת וכותבת על עצמך למה"? "השכן שאל את אבא במעלית אם הוא ראה את הכתבה ואבא לא ידע מה לעשות עם עצמו". אבל אני ידעתי שאסור להסתיר ושארונות זה רע מהרגע הראשון. כמה שנים אחר כך כשכבר עברנו דבר או שניים, כאב או שניים והרבה "למה את עושה את זה לאמא שלך", "לא פגשת את הבחור הנכון" ו"אל תביאי חברות כאלה שלך הביתה", אחרי הרצח הנורא בבר נוער, כשהייתי אז מנהלת משאבי אנוש של "איגי"- ארגון נוער גאה ובחרו בי להשתתף בפאנל עם מכובדים/ות ובכירים/ות מהקהילה במה שהיה אז ערוץ 1. נזרקתי למים ללא הכנה בהופעה טלוויזיונית ראשונה. קיבלתי המון תגובות מהקהילה, מהחברים/ות, אבל שום דבר לא השתווה להודעה מאמא בנייד שלי: "רצינו להגיד לך שאני ואבא ישבנו לראות אותך בטלוויזיה יחד עם השכנה וממש לא ידענו שאת מדברת ככה ומה זה הביטחון הזה והיית ממש מרגשת, חבל שזו הודעה, תתקשרי הביתה".

אז מאז עברו הרבה שנים, חגגתי לאחרונה 41, שמח לא היה כל כך. יום הולדת ראשון של כרמל קצת שונה, קצת פצועה, זו שהייתה עם חיוך נצחי עדיין שומרת עליו, אבל ללא ספק הוא כבר לא בא בקלות כבעבר. אחרי שנה קשה מנשוא כמו זו שעברתי (חוויתי לידה שקטה). איבדנו את הבן שלנו בחודש שישי אחרי שלוש שנים של ניסיונות, תודה ששאלתם/ן .

אני מזכירה לעצמי תמיד את הילדה שהייתי, הנערה שהפכתי להיות, הבחורה שגיליתי שאני ואת האישה החזקה עד מאד והנחושה שאני היום. עברתי דרך והיא הייתה ממש ההגדרה המילונית לדרך חתחתים, אך דרכה גיליתי בעצם לא רק את נטייתי המינית אלא את כל תכונות האופי שהיו חבויות בי לאורך השנים, את האני האמיתית. וכן, אני אחרת מכל מה שהכרתי וקל לי כל כך להבין נשים ביישניות, כאלה שלא מביעות את רצונן, שלא תובעות את שמגיע להן, שלא אומרות בפה מלא את שעל ליבן. לא תמיד הייתי הפה הגדול שאני, אישה תקשורתית, בטוחה בעצמה, שמילותיה לעיתים מכילות את הכתבה הגדולה הבאה או את הקופי המוצלח הבא.

אני צלמת סטילס. מנהלת עסק לניהול תוכן ומדיה חברתית (הערך המוסף), כתבת במאקו. כותבת בלוג אוכל ותרבות די מצליח, כן כן, אתם/ן קוראים/ות בו ממש כעת. משתתפת בקורס #דיגיטליות_בעסקים של לאומי ושל סלונה ומרגישה מאד ברת מזל ואף מוערכת שנבחרתי מתוך לא מעט נשים. הבוקר למשל, נזכרתי בקורס ובתכנים שמכניסים בי דרייב וזה גרם לי לרצות לעשות מעשה ולפעול כדי להוציא לאור את ספר הילדים שכתבתי לפני כמה שנים ושמור לו אי שם על הדסק טופ שלי.

בורכתי במשפחה מדהימה, חברות נפלאות, לקוחות מפרגנים אך מעל הכל, בבת הזוג הכי מדהימה שיכולתי לבקש. עזבו יפה, עזבו אופה. היא כל כך רגישה, טובת לב, מכילה וחזקה שלא הייתה שורדת דקה בלעדיה בשנה הזו. אז תודה עמית שלי ותודה ליקום, העברת אותי וואחד שנה, עשית לי חתיכת מבחן, זעזעת לי בלב ובגוף את כל אמות הסיפים ובעיקר את אמ אמא שלי, אבל אני לא זזה מכאן לשום מקום, להיפך, אני רק מסמנת מטרות חדשות ופוגעת, אחושלוקי פוגעת!

אני פשוט אישה שהתחברה לעצמה מחדש או אולי פשוט אישה מורכבת. מורכבת מחדש.

כרמל 2017 צלמת: גלית סבג
כרמל 2017 צלמת: גלית סבג
כרמל מילנר-סער
צלמת סטילס, עיתונאית במאקו+מעריב. מנהלת תוכן ומדיה חברתית. בעלת העסק- הערך המוסף- כרמל מילנר-סער. אוהבת בני אדם, בעלי חיים, טבע, מילים וקולינריה. חיה באושר עם בת זוג מדהימה ושתי כלבות שהן החיים- מייפל וג'ינג'ר. לינק לדף העסק: https://www.facebook.com/Haerech.hamusaf/ לינק לדף הפרטי: https://www.facebook.com/carmel.saar