מוצרי פרסום וקידום מכירות | המדריך המלא – פרק א'

מוצרי פרסום וקד"מ המדריך המלא
המדריך השלם למוצרי פרסום וקידום מכירות, פרק א', חלק א'

היי EVERYONE! כפי שהבטחתי בפוסטים הקודמים אנסה לכסות את כל הנושא של מוצרי פרסום וקידום מכירות לפני שאנחנו עוברים למדריך הבא שיתרכז יותר בשיווק ממומן ולא ממומן ברשת ואיך עושים את זה. הפוסט הזה גם יתקשר באופן חגיגי עם הפוסט הקודם שלי שדיבר על ניצול נכון של תקציבי סוף השנה בחברה שלנו. סביר להניח שלא אצליח לכסות את כל הנושא בפוסט או שניים ולכן החלטתי לחלק אותו לכמה חלקים על מנת להקל על הקריאה שלו. היום נתייחס לחלק הראשון שהוא מהות התעשייה, איך התחילה וכיצד התפתחה, נתייחס קצת לנתונים ומספרים בסטטיסטיקות קיימות ואיך ומדוע היא תופסת מקום של כבוד בתקציב של כל חברה רצינית בישראל ובעולם.

מוצרי פרסום בעת העתיקה

אנסה לפשט את הדברים עד כמה שאפשר ולנסות לשפוך קצת אור על התעשייה הענקית הזאת שנקראת תעשיית מוצרי קידום המכירות.  למעשה, מוצרי קידום מכירות בעלי היסטוריה ארוכה, ענפה ומלכותית. התיעוד ההיסטורי הראשון בערך לשימוש במוצרי קידום מכירות או במקרה הנוכחי יותר מקביל למתנות ממותגות, מגיע אלינו בשנת 3000 לפני הספירה! הישר ממלכת בָּבֶל השוכנת במסופוטמיה בין נהרות הפרת ואחידקל והייתה אחת ממרכזי הכוח בתקופה ההיא. דוגמה מוכרת אף יותר היא של קונסטנטין הראשון קיסר רומא שבשנת 312 אחרי הספירה החליט להפיץ את הבשורה הנוצרית ברחבי האימפריה. הקיסר, שניסה למצוא דרך יצירתית לעשות כן ולהביא את הבשורה למגוון רחב של קהלי יעד מצא פתרון בדמות יצירת מטבעות זהב בעלות חריטה עם כיתוב רומי וסממנים נוצרים ששימשו מבחינת הקיסר כמוצר הפרסום האולטימטיבי. הקיסר הצליח להפיץ את הרעיון עם מטבעותיו בלא פחות מ-19 מדינות\אוטונומיות ברחבי האימפריה.

מוצרי קד"מ בעת העתיקה ברומא
מוצרי קד"מ בעת העתיקה, קונסטנטין הראשון, קיסר רומא. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מוצרי פרסום בעת המודרנית

אחת מהחברות החלוצות בשימוש במוצרי פרסום וקידום מכירות בעת המודרנית היא ענקית המזון המהיר "מקדונלד'ס", שהחליטה אי שם בשנת 1979 להתחיל את קידום מכירת ארוחות הילדים שלהם בשיווק מתוחכם יותר אשר מציע לרוכשי הארוחות (או במקרה הזה לילדהם) לבחור צעצוע או מתנה ממותגת של חברת מקדונלד'ס – מה שמכונה היום "Happy Meal" הידוע והמוכר של מקדנולנדס בימינו אנו. המהלך השיווקי הגאוני הזה הביא למקדונלד'ס חשיפת ענק ויצירת סוג של "תלות" בצעצועים ובמוצרי קידום המכירות הממותגים שלהם ע"י לקוחותיהם ובעיקר הצעירים שבהם. עד היום, כ-40 שנים לאחר תחילת המהלך השיווקי הזה, מוכרת ענקית המזון מקדונלדס את ארוחות ההפי מיל שלהם וחלוקת מוצרי הפרסום שלהם ללקוחותיהם במגוון שיתופי פעולה עם מותגים שונים הלוקחים חלק פעיל בסניפי הרשת כמעט בכל מקום בעולם.

מוצרי קד"מ בארוחת ילדים במקדונלדס
מקדונלד'ס הייתה מחלוצות מוצרי הפרסום כבר לפני 40 שנה. ארוחת ילדים במקדונלד'ס, Happy Meal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

על קצה המזלג: מוצרי פרסום וקד"מ במספרים

שוק מוצרי הקד"מ בישראל לא מספיק נחקר בלשון המעטה והנתונים חסרים מאוד שכן המון מוצרי קידום מכירות "נופלים" תחת קטגוריות שונות ומשונות כמו למשל הדפסה על חולצות  או הדפסה על כובעים  ועל כן לעיתים די קשה למדוד את זה במספרים. לכן נאלצתי לחקור ולנבור בשוק מוצרי קידום מכירות גדול אחר – השוק האמריקאי. שוק מוצרי הפרסום האמריקאי זוכה לכיסוי די רחב בהתאם לגודלו ולאוכלוסיה כמובן וזוכה למבדקים סטטיסטיים חוזרים ונשנים משנה לשנה, אז בואו נתחיל. שוק מוצרי הקד"מ מראה עלייה עקבית בגרף (באופן לא מפתיע כלל) והצליח בשנה החולפת, שנת 2017 לשבור שיא חדש במכירות מוצרי הפרסום באמריקה! (שנת 2018 טרם הסתיימה ולכן הנתונים עוד נצברים ונאספים בעודני כותבת את שורות אלו).

הגרף הבא שהכנתי עבורכם יקירי מציג את התפלגות  נתוני מכירות מוצרי הקד"מ ומוצרי הפרסום בארה"ב לפי שנים ובהערכה של מילארדי דולרים. הנתונים מבוססי פי פי איי אי האמריקני המבסס את הערכותיו על יבואני ומשווקי מוצרי פרסום הגדולים בארה"ב וחשפו מקורות ונתונים והשתתפו במחקר. ארשה לעצמי להוסיף בהערכה זהירה וזעירה במקרה הזה, שנתוני המכירה הרבה יותר גבוהים ממה שמדווח בגרף ועדיין מדובר במספרים אסטרונומיים ובשוק שמגלגל למעלה מ80 מילארד ש"ח בשנה! כשליש מכלל היצוא השנתי של מדינת ישראל!

גרף מכירות מוצרי פרסום וקד"מ
גרף מכירות מוצרי פרסום וקד"מ בארה"ב, מספרים במיליארדי דולרים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

איך זה משפיע על שוק מוצרי הקד"מ הישראלי אתם שואלים? ובכן, אין לי תשובה חד משמעית לכך בגלל מחסור ענק בנתונים על השוק בישראל אך אם ננסה להקיש מהמספרים האמריקאים העומדים על כ-80 מילארד שקלים בשנה האחרונה (עם עלייה מתמדת במכירות משנה לשנה) וננסה לחלק את גודלנו היחסי באוכלוסייה שכן אנחנו במדינתנו הקטנטונת מונים כ-8 מיליון תושבים שהם כ-2.2857% מכלל האוכלוסיה האמריקאית, אוכל רק להניח באופן הגס ביותר שהתעשייה הישראלית של מוצרי הקד"מ מגלגלת כ-1.8 מיליארדי שקלים בשנה. (באופן אישי אני מאמינה שהתעשייה הישראלית מגלגלת הרבה יותר מ-2 מיליארד שקלים כשם שהאמריקאית מגלגלת יותר – אבל זו רק הערכתי האישית).

ומה הם מוצרי הפרסום והקד"מ הנמכרים ביותר בשנה החולפת?

אני חייבת לומר כמי שעשתה הרבה פרויקטים בתחום למגוון לקוחותיי מכלל ההפקות והמגזרים בשוק הישראלי ומחוצה לו – לא הייתי מופתעת כלל. אני חושבת שמי שעוסק בתחום ביום יום ודי מבין את הלך הרוח יזדהה עם הנתונים האמריקאים שלדעתי מתאימים באופן מדויק להפליא לנתונים הישראלים בכל מה שקשור למוצרי הפרסום הנמכרים ביותר. בכתבה מדויקת להפליא של יבואני מוצרי הפרסום האהובים עלי, זאב אימפורט מוצרי פרסום, תוכלו לראות כתבה על חמשת מוצרי הפרסום המובילים ב-2018 (בישראל כמובן) ולהבחין כמה זה דומה לנתונים האמריקנים כאן למטה (עבודה טובה חבר'ה 🙂 ).

חמשת מוצרי הפרסום הנמכרים ביותר
חמשת מוצרי הקד"מ הנמכרים ביותר בשוק האמריקאי בשנה החולפת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בדיאגרמת העוגה כאן למעלה אתם יכולים להבחין שמבחינת מוצרי פרסום מובילים במכירות מוצרי הטקסטיל כבכול שנה עדיין מובילים על שאר המוצרים בפער די ניכר אף על פי שזה נתון או סטטיסטיקה שקצת משקרת, למה? בעצם היותם זולים וחלק ממוצר צריכה די בסיסי, הדפסה על חולצות למשל נעשית בכמויות גדולות ורחבות על אף שלא תמיד מדובר דווקא במוצר שנועד להיות מוצר פרסום דה-פקטו…

הקטגוריה הבאה בתור היא כמובן בקבוקים וכוסות (רוב רובה כמובן מתייחס לבקבוקים) שכבשו בסערה את עולם הקד"מ של השנים האחרונות. למעשה, בקבוק ממותג או בקבוק תרמי מעוצב עם לוגו הפך להיות לכמעט MUST בכל פרויקט שני. אי אפשר להתעלם מהעובדה שלרוב מדובר במוצרים עם תועלת גדולה, מחיר סביר בהחלט ומתנה מממותגת שכל אחד ישמח לקבל החל ממתנות לחג ועד למתנות לעובדים. מה עוד מופיע בעוגה שלנו? במקום השלישי והמאוד מאוד מכובד (מזכירה שמדובר בכמה מיליארדי דולרים) – מוצרי כלי כתיבה. זו קטגוריה די רחבה שמכלילה בתוכה מחברות ממותגות בעיצוב אישי, עטים עם לוגו ועוד.. אך אין ספק שזה בהחלט תופס מקום של כבוד מבחינת נתוני מכירות.

מקום רביעי ובפער מאוד מאוד קטן מהמקום השלישי, העומד על 6.3% – תיקים וארנקים ממותגים. אין בכלל צל של ספק שמדובר במוצר פרסום מוביל בהחלט גם בשוק הישראלי ואני די בטוחה שכל מי שעוסק בתחום יהיה חייב להסכים איתי. הדפסה על תיקים הפכה ללהיט ענק בשנים האחרונות והתפתחה להמון כיוונים ווריאציות אפשריות, החל מתיקי יד לנשים ממשיך בארנקי עור לגבר ועד תיק ספורט עם רקמה – כל אלו מיצבו אותו היטב בטופ והדבר הכניס אותם בצדק ובכבוד למקום הרביעי במוצרי הפרסום הנמכרים ביותר.

ומי אחרון אחרון חביב? במקום החמישי שסוגר לנו את הרשימה נמצאים מוצרי טכנולוגיה או אלקטרוניקה ממותגים. המונח כשלעצמו קצת מעורפל לקורא הממוצע מהצד, איך מדובר בהחלט בקטגוריה די מרכזית שמאגדת בתוכה סל מוצרים לא קטן בכלל כמו מוצרי סלולר ממותגים, סוללה ניידת ממותגת, גאדג'טים ממותגים ועוד. אוסיף הערה אישית שלי לגבי האחרון ברשימה ברשותכם – אני חושבת שמדובר בקטגוריה שנמצאת קצת בירידה בשנים האחרונות ובתוך כמה שנים אם לא כבר בשנה הבאה תוחלף במוצר פרסום אחר שיתפוס את מקומה שכן היא הייתה מאוד פופולרית בשנים עברו, עם ההתלהבות הגדולה מגימיקים וגאדג'טים אלקטרוניים ממותגים, אבל אני חושבת שהשוק הישראלי והאמריקני כאחד כבר "די שבע" מגאדג'טים ממותגים. זו לפחות התחושה שלי.

 

זהו! הגענו לסוף הפוסט ולסיכום הקליל שלי, כפי שאתם רואים הצלחתי לגעת רק בקצה קצהו של נושא וזה רק חלק א' במדריך המלא והשלם שלי למוצרי פרסום וקידום מכירות אך ניסיתי לתמצת אותו עד כמה שיכולתי – ואני מקווה שאהבתם את התוצאה. זיכרו שכמו בכל סטטיסטיקה תמיד יש שינויים ואי דיוקים אך אני מאמינה שהנתונים כאן די מניחים את הדעת ככל שמדובר בסטטיסטיקה על מוצרי הפרסום הנמכרים ביותר. כמו תמיד, אני כאן לכל השאלות שלכן (או שלכם) ואשמח לעזור בכל דבר שתצטרכו בכיף ובאהבה רבה. ניפגש בפוסט הבא ובחלק ב' של המדריך שלי. צ'או גירלס 🙂

Hot Pie Girl
מומחית בינלאומית באופנות וטרנדים ברשת, שיווק אינטרנטי ופרונטלי, פרסום בעזרת מוצרי פרסום, קידום מכירות ועוד.